Przejdź do treści
Z Grodu Kingi
Przejdź do stopki

Zaproszenie do lektury

Treść


.
Zaproszenie do lektury
“KTO MAŁO CZYTA, BŁĄDZI WIELE”
.
Na progu Wielkiego Postu, który niejako zobowiązuje do spojrzenia w głąb własnej duszy, pragnę Państwu polecić cenną pozycję edytorską Świata Książki.
“Tajemnica różańca” - Marka Skwarnickiego, pisarza, który z Janem Pawłem II wędrował po świecie to mała, ale bardzo wartościowa książka. Autor, znany poeta, publicysta i tłumacz próbuje zasugerować odpowiedź na niełatwe pytania: w czym tkwi tajemnica różańca, jego pociągająca siła, która powołała tę modlitwę do życia, skłoniła do jej odmawiania przez wieki i skłania nadal?

Różaniec - najbardziej ukochana modlitwa Papieża i nasza modlitwa. Trzyma w rączce, choć nie rozumie, dziecko przystępujące do I Komunii św. i zamierającym odruchem palców przesuwa jego paciorki ciężko chory człowiek. Jest powszechnie znaną ale trudną modlitwą kontermplacyjną, która nawiązuje do pozaliturgicznej modlitwy psalmicznej pierwszych gmin chrześcijańskich.
“Kult modlitwy różańcowej zmaterializowanej w koronce zmieniającej swój kształt od XI wieku jest tajemnicą” - pisze autor. Nasz rzymsko katolicki różaniec ukształtował się w obecnej formie dopiero w połowie i pod koniec XIX wieku, a uzupełniony został na początku XX. W książce znajdziemy jego historię. M.Skwarnicki opowiada jak się odmawia różaniec, by za pośrednictwem Matki Najświętszej trafił przed Majestat Boży a przede wszystkim piękną polszczyzną i dostępnie przedstawia tajemnice tajemnic do kontemplacyjnej rozmowy z Chrystusem, i Jego i naszą Matką.
Ostatnia część tej pięknej książki mówi o Niej, o NMP, do której Jan Paweł II modlił się w naszym imieniu.
“Chwalebna i błogosławiona Dziewico
wielka Matko Boga, Najświętsza Maryjo.
Pomóż nam osiągnąć horyzonty nadziei.
Wejrzyj na tę wspólnotę diecezjalną,
która zachęcona słowami Jezusa, Twego Syna,
wypowiedzianymi na krzyżu - Oto Matka Twoja (19. 27) pragnie powierzyć się Twojej niebieskiej opiece.
Wejrzyj o Matko, na tych, którzy poszukują sensu życia, na skruchę tych, którzy zgubili się w grzechu, na postanowienia i nadzieje tych, którzy poszukują miłości Ojca”
Książka, którą Państwu dzisiaj polecam, pomoże zrozumieć, że różaniec nie jest tylko modlitwą maryjną, ale w swojej treści dotyka wszelkich prawd Objawienia; w ciszy wieczornych rozmów pomoże słuchać Boga, a w głębi swoich serc znaleźć słowa dziękczynienia i pokornej prośby za każdy dzień i dla tych, których kochamy. Do takich przemyśleń skłania wspomniana książka Marka Skwarnickiego (Świat Książki - Warszawa 2007 - cena 24,90 zł)
Wybrała KM
324010