Przejdź do treści
Z Grodu Kingi
Przejdź do stopki

Sanktuaria maryjne

Treść


.

Matka Boża z Guadelupe
.
Jak pisaliśmy w poprzednim numerze “Z Grodu Kingi” obok Madonny Łukaszowej w Guadelupe w Hiszpanii, istnieje niezwykle sławny obraz Matki Bożej w Meksyku, zwanej też Madonna z Guadelupe. Matka Boża objawiła się azteckiemu Indianinowi św.Juan Diego na wzgórzu Tepeyac w okolicach dzisiejszego miasta Meksyk, w Meksyku. Poleciła, aby w wskazanym miejscu postawiono Jej kaplicę. Biskup Juan de Zumárraga nie dowierzając relacjom Juana Diego o ukazaniu się mu Maryi na wzgórzu Tepeyac oraz jej życzeniu, by na nim została zbudowana świątynia ku jej czci, domagał się przekonującego dowodu potwierdzającego prawdziwość jego relacji. Maryja przyjęła to wyzwanie i poleciła mu przyjść następnego dnia, wspiąć się na wzgórze i zerwać kwitnące tam kwiaty.(było to 12 grudnia 1531 r. a więc trudno mówić o kwiatach.) Kiedy Juan to uczynił, Maryja sama ułożyła te kwiaty w wiązankę i ukrytą pod osłoną tilmy ( rodzaj indiańskiego płaszcza) poleciła mu zanieść ją do biskupa. Kiedy Juan Diego zjawił się w rezydencji biskupa i odsłonił tilmę, kwiaty wypadły na podłogę, a na tilmie biskup ujrzał niezwykły obraz Maryi, przed którym upadł na kolana i ze łzami skruchy przepraszał Maryję za swe niedowierzanie. Biskup zatrzymał ten wizerunek na tilmie u siebie w kaplicy domowej, a w kilkanaście dni potem, w uroczystej procesji przeniósł go 24 grudnia do wybudowanej kaplicy w pobliżu wzgórza Tepeyac, spełniając życzenie Maryi. Wizerunek Madonny z Tepeyac od samego początku stał się obiektem niezwykłej czci zarówno Azteków jak i Hiszpanów.

Wizerunek o wymiarach 145 x 105 cm przedstawia Maryję w postawie stojącej. Ubrana jest w tunikę koloru różowego, spiętą pod szyją broszką, przepasana szarfą w talii i przyozdobiona kwiatami. Okryta jest ponadto płaszczem w kolorze błękitnym, ozdobionym gwiazdami. Cera twarzy Maryi jest koloru ciemnego, stąd od hiszpańskiego słowa moreno została nazwana Morenitą z Tepeyac W efekcie tego wydarzenia (objawienia) 8 milionów Azteków przyjęło wiarę chrześcijańską i doprowadziło do pojednania Indian z Hiszpanami, w rezultacie czego narodził się nowy naród meksykański, w większości dziś katolicki .
Wizerunek ten postawił świat nauki przed szeregiem pytań, na które uczeni po dzień dzisiejszy usiłują znaleźć wyczerpującą odpowiedź. Tilma jest materiałem nietrwałym, rzadkim i bez podkładu żaden malarz nie odważyłby się namalować obrazu na takim płótnie. Badania, które przeprowadził w 1938 r. prof.Richard Kuhn z Heidelbergu, laureat Nagrody Nobla w chemii, ujawniły niezwykłe jego właściwości. Nie jest on namalowany, gdyż we włóknach tkaniny, z której wykonany jest płaszcz Juana Diego, nie ma śladów żadnych barwników; niewytłumaczalny jest zresztą sam fakt, że tkanina przetrwała 460 lat, choć do jej sporządzenia użyto włókien kaktusa, materiału, który może, w dobrych warunkach, przetrwać najwyżej 40 lat. Ostatnie badania w laboratorium NASA odkryły w oczach Madonny z Guadelupe zjawisko refleksu występujące tylko u żywych ludzi i niemożliwe do oddania za pomocą najdoskonalszej nawet techniki malarskiej. W źrenicach utrwalona została postać klęczącego przed Nią Indianina. Fotografia źrenicy Maryi z “portretem" Juana Diego posłużyła do wykonania obrazu beatyfikacyjnego azteckiego wybrańca Matki Boskiej, którego wyniósł do chwały ołtarzy Jan Paweł II. 6 maja 1990 roku. Bogata i tajemnicza historia powstania obrazu i najnowsze odkrycia, którym pomogła współczesna technika ,wzywają do zastanowienia i odczytania przesłania, jakie niesie światu Maryja.
Opracował Ks.Paweł Tyrawski,
na podstawie “Błogosławiona przez wszystkie narody”
Ks. Kazimierza Górala oraz relacji internetowych
324541