Przejdź do treści
Z Grodu Kingi
Przejdź do stopki
Przejdź do Menu Techniczne

Menu Dodatkowe

Powiatowa i Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Starym Sączu

Treść


.
Powiatowa i Miejsko-Gminna
Biblioteka Publiczna w Starym Sączu
ZAPRASZA NA SPOTKANIA AUTORSKIE
 
     O najbliższych i kolejnych informuje nas p.dyr.Maria Sosin:
Rozpoczynamy, we współpracy z p.Leszkiem Horwatem, redaktorem portalu www.potrawyregionalne.pl spotkania autorskie, przeplatane warsztatami żywieniowymi, przy użyciu nowoczesnych sprzętów gospodarstwa domowego m.in. Thermomixu (co miesiąc w przedostatni czwartek o godz. 17.30), zakończony konkursem na najlepszą potrawę rodzinną. Jeżeli chodzi o spotkania, to mamy w planie zaproszenie kilku znanych i popularnych osób, wśród nich:
* p.Barbarę Jakimowicz-Klein, autorkę wielu książek o tematyce kulinarnej, m.in. „Kuchnia kresowa”, „Kuchnia śląska”, „Kuchnia polska”, „Dieta pielęgnacyjna”, „Kuchnia alergików”, „280 potraw diety funkcjonalnej”
* p.Hannę Szymanderską - autorkę m.in.: „Wielkanoc; święcone; czyli polski stół wielkanocny”, „Śluby polskie”, „Polskie tradycje świąteczne”, „Poznaj nowe smaki”,
* p.Wandę Czubernatową - gawędziarkę, poetkę góralską, zaprzyjaźnioną z ks.Józefem Tischnerem,
* p.Wandę Łomnicką-Dulak - autorkę 56 wierszy pt.: „Wirszowane jadła”, poetkę nagrodzoną za te wierszowane przepisy nagrodą Orkana,
* p.Zenona Szewczyka z Podegrodzia - autora książki: „Chleb nasz powszedni - czyli kuchnie Lachów sądeckich”.
O terminach spotkań będziemy zawiadamiać plakatami oraz na stronie internetowej www.bib.stary.sacz.pl
 
Spotkanie z p.Barbarą Jakimowicz-Klein
 
     pierwsze z zaplanowanych miało miejsce 12 maja o 17.30 w czytelni Biblioteki. Rozpoczęła je - witając uczestników spotkania - p.dyr.Maria Sosin, a prowadził p.Leszek Horwat.
     Prowadzący przedstawił sylwetkę, cenionej przez czytelników, autorki wielu książek o tematyce kulinarnej i dietetycznej, p.Barbary Jakimowicz-Klein; z wykształcenia absolwentki archeologii i etnografii Uniwersytetu Wrocławskiego, specjalizującej się w kulturze i obyczajach żywieniowych oraz w diecie funkcjonalnej z wykorzystaniem ziół leczniczych przyprawowych.
Autorka współpracuje z trzema wydawnictwami, przez ponad 20 lat z Ossolineum, z Astrum, w którym wydała ponad 30 książek oraz z oficyną Świat Książki. Za pionierskie dokonanie można uznać ostatnio wydaną, we współpracy z Grzegorzem Sobelem, piękną pozycję „Kuchnia Wrocławia. Przepisy dawne i współczesne”, miasta uznanego za kulinarną stolicę Polski. Jej książka zatytułowana „Zupy” uzyskała nominację do międzynarodowej nagrody pozycji, określanych kulinarnymi hitami świata.
.

Pani Dyrektor wita gości i uczestników spotkania
.
     Podczas spotkania autorka dzieliła się swymi doświadczeniami, chętnie udzielała odpowiedzi na pytania, prezentowała niektóre pozycje książkowe ze swego dorobku. Chętni mogli je nabyć w promocyjnych cenach. Jak poinformował p.Leszek Horwat informacje o każdej książce jak również autorski dział, poświęcony chlebom i pieczywu obrzędowemu, prowadzony przez autorkę, można znaleźć na portalu www.potrawyregionalne.pl.
 
Powiatowy Konkurs Recytatorski
wierszy Danuty Wawiłow
 
     został zorganizowany przez PiMG Bibliotekę Publiczną, Odział dla Dzieci i Młodzieży w Starym Sączu - w związku z 10 rocznicą śmierci bardzo popularnej autorki wierszy dla dzieci, pisarki i tłumaczki. Celem konkursu stała się popularyzacja współczesnej poezji dziecięcej, uwrażliwianie na świat poezji, kształcenie umiejętności wyrażania uczuć. Szczegółowy regulamin konkursu przesłano do przedszkoli i szkół określając m.in. następujące zasady:
- udział dzieci 5-6 letnich,
- prezentacja jednego utworu literackiego (wiersza),
- 3 etapowe zmagania: przedszkolne, gminne i powiatowe,
- obowiązujące kryteria oceny.
 
Ustalono następujące terminy eliminacji:
7 maja 2009 - gminne w czytelni Biblioteki,
25 maja 2009 - rozstrzygnięcie konkursu powiatowego
28 maja 2009 - spotkania autorskie z Natalią Usenko (córką autorki) i rozdanie nagród laureatom.
Opiekunem konkursu, z ramienia organizatorów, jest p.Jolanta Chruślicka, kier. Oddziału dla Dzieci i Młodzieży w Starym Sączu.
 
Eliminacje gminne
 
     Przeprowadzone w dni 7 maja br. zgromadziły w czytelni starosądeckiej Biblioteki 8 grup dzieci z 4 placówek wychowawczych, dwu starosądeckich oraz Gołkowic i Gabonia. Rywalizowało z sobą 33 dzieci. Ich recytacje bardzo podobały się komisji konkursowej, w skład której wchodziły panie: obecna dyr.Biblioteki - Maria Sosin, była dyr.Biblioteki Bronisława Fijałkowska oraz polonistka Zofia Gierczyk. W dwu przypadkach jury musiało przyznać równorzędne pierwsze nagrody ze względu na porównywalne walory i tę samą ilość zdobytych punktów. Laureatami pierwszego etapu konkursu, przechodzącymi do eliminacji powiatowych, zostali w poszczególnych grupach:
Gminne Przedszkole w Starym Sączu:
Joanna Wójcik - rec. „Jak tu ciemno”
Maja Stawiarska - „Mama ma zmartwienie”
Sandra Garwol - „Świnka”
Alicja Kanik - „Moja siostra królewna”
 
Prywatne Przedszkole w Starym Sączu:
Julia Poręba - „Była sobie babcia”
Nina Bulanda - „Szybko, szybko”
Maksymilian Ostrówka - „Moja siostra królewna”
 
Szkoła Podstawowa w Gaboniu:
Kinga Iwan - „Moja siostra królewna”
 
Szkoła Podstawowa w Gołkowicach:
Jakub Dumana - „O Fabianie”
Jarosław Krzak - „Daktyle”
.

Każda grupa prezentowała się pięknie
.

Pamiątkowe zdjęcie z Komisją i Organizatorami
.
Wszyscy uczestnicy eliminacji zasłużyli na pochwałę i wyróżnienie, starali się wypaść jak najlepiej, bardzo przeżywali swój występ, toteż wszyscy zostali nagrodzeni upominkami i dyplomami. Serdeczne podziękowanie organizatorzy konkursu przekazali na ręce rodziców oraz opiekunów przygotowujących dzieci do występów, w tym pań: Ewy Kulig, Anny Zagórowskiej, Teresy Dąbrowskiej-Gródek, Urszuli Górskiej, Heleny Pogwizd, Anny Klimczak, Lucyny Krzak, Zofii Florek, Krystyny Jop i Romy Olszowskiej.
Życzymy laureatom powodzenia na etapie powiatowym. Informację o jego przebiegu zamieścimy już w wakacyjnym numerze gazetki.
Zofia Gierczyk
324541