Przejdź do treści
Z Grodu Kingi
Przejdź do stopki
Przejdź do Menu Techniczne

Menu Dodatkowe

Sala Pamięci przy Ołtarzu Papieskim

Treść


.
Sala Pamięci przy Ołtarzu Papieskim
 
Sala Pamięci znajduje się w pomieszczeniach, gdzie w czasie uroczystości kanonizacyjnych w 1999 r. była zakrystia dla kardynałów i biskupów.
Na ścianach dominuje wystawa fotograficzna Sylwestra Adamczyka z Mszy św. Kanonizacyjnej, która jest fragmentem jego albumu pt. “Ojciec Św. na Sądeckiej Ziemi” (Nowy Sącz 2000). Można również zobaczyć obrazy przedstawiające Ojca Świętego i św. Kingę jak i wyroby twórczości artystycznej i rzemiosła o tematyce papieskiej takie, jak: porcelanowy talerz ze zdjęciem Ojca Świętego Andrzeja Matrasa i drewniany talerz Józefa Siedlarza.
Jednym z ciekawszych eksponatów jest prorocza płaskorzeźba Franciszka Palki z Paszyna k. Nowego Sącza zatytułowana: „Święci Diecezji Tarnowskiej”. Płaskorzeźba przedstawia Ojca Świętego w czasie podniesienia Eucharystii, przy czym hostia ma postać oblicza Pana Jezusa z łaskami słynącego obrazu „Przemienienie Pańskie” w nowosądeckiej bazylice pod wezwaniem Św. Małgorzaty. W tle nad postacią Ojca Świętego znajdują się 3 postacie (od lewej) Św. Kinga, Św. Stanisław - biskup Szczepanowski i Św. Świerad z Tropia. U dołu - biały orzeł, jako symbol ojczyzny wyzwalającej się z więzów niewoli.
Ciekawostka
Płaskorzeźbę nazywamy “proroczą”, ponieważ artysta wyrzeźbił ją w 1979 r., a więc 20 lat przed wizytą Ojca Świętego w Starym Sączu, kiedy św.Kinga była Błogosławioną. W centrum ołtarza, dla papieskiej celebry z okazji kanonizacji bł.Kingi, umieszczono kopię obrazu “Przemienienie Pańskie”, i tak - mówiąc w przenośni - te postacie spotkały się tutaj razem 16.06.1999 r.
Na ścianach pojawiają się także pamiątki związane z osobami, które są w jakiś sposób związane z Ołtarzem Papieskim i Ojcem Świętym. Jest kopia listu do Ojca Świętego z okazji 25-lecia pontyfikatu, podpisanego przez wszystkich parlamentarzystów, wójtów, burmistrzów, przewodniczących rad miejskich z powiatu nowosądeckiego oraz tablica upamiętniająca dzieci, które zginęły w związku z uroczystościami: Agnieszka Biskup, która w pielgrzymce na spotkanie z Ojcem Świętym 16.06.1999 zginęła na drodze, Rafał Gadecki i Grzegorz Madej, którzy utonęli w Popradzie w czasie I Papieskich Dni Młodych.
Jeden z najcenniejszych eksponatów to pierwsza piuska Ojca Świętego, podpisana od spodu w dniu inauguracji pontyfikatu 22 października 1978.
Inne cenne przedmioty to łańcuch z pieczęcią zamykającą drzwi Kaplicy Sykstyńskiej podczas konklawe, które odbyło się po śmierci Jana Pawła II, drewniana kasetka kapelana Ojca Świętego ks. Stanisława Dziwisza.
W Sali Pamięci znajduje się makieta Ołtarza wykonana przez Mateusza Krzeszowskiego- ucznia ZSZ w Bobowej.
Pomiędzy gablotami znajdują się meble z Mszy św. kanonizacyjnej w Starym Sączu tzn. papieski tron kanonizacyjny, meble asysty i ambonka.
Ciekawostka
W czasie kanonizacji są używane dwa trony papieskie: jeden do liturgii, a drugi kanonizacyjny do odczytania dekretu kanonizacyjnego. W muzeum znajduje się ten drugi. Większość eksponatów znajduje się w szklanych gablotach. Każda z nich ma jakiś wiodący temat wśród zbiorów.
Turystyka letnia
Ekwipunek osobisty Ojca Świętego do turystyki pieszej to buty firmy Dolomite, sweter, plecak, czapka, rękawiczki i buty do codziennej porannej gimnastyki oraz osobisty ręcznik Ojca Świętego. Pamiątkowe rzeczy to but podarowany Ojcu Świętemu w Elblągu w 1999 r. oraz piłka nożna z autografami Reprezentacji Polski w latach osiemdziesiątych (ok. 1981/1982).
Drobne pamiątki z różnych wizyt apostolskich
Karty wstępu do sektorów na Msze Św. z Ojcem Świętym, notatki prasowe, przypinki, plakietki, proporczyki, kartki okolicznościowe, znaczki pocztowe, kilka medali wybitych przy okazji kanonizacji różnych świętych, a szczególnie św. Kingi. Pamiątkowe kasety magnetofonowe z przemówieniami Ojca Świętego, płyty kompaktowe, kasety video, publikacje prasowe i książkowe.
Medale pamiątkowe
Medale wybite z okazji kolejnych lat pontyfikatu, medale wybite z okazji pielgrzymek apostolskich, medale wybite z okazji pielgrzymek apostolskich do Polski.
Zbiory numizmatyczne
Srebrne monety edycji watykańskiej, wydawane z okazji ważnych wydarzeń w czasie pontyfikatu, oraz kilka książek dotyczących życia Ojca Świętego, jak również katalogi z wystaw exlibrisów poświeconych Ojcu Świętemu zbieranych przez Józefa Tadeusza Czosnykę.
Kanonizacyjne paramenty liturgiczne
Świeczniki, wyrzeźbione w bryłach solnych z kopalni soli w Bochni, używane podczas Mszy św. kanonizacyjnej w Starym Sączu.
Szaty liturgiczne i strój Ojca Świętego
Ornat z Mszy św. kanonizacyjnej w Starym Sączu ,biała sutanna z pasem papieskim, buty, piuska, których Ojciec Święty używał przed rokiem 1999 r.
Pamiątki, które Ojciec Święty otrzymał przy różnych okazjach.
Kasetka na różańce z Indii, krzyż podarowany przez młodzież 1983 r. w czasie Światowego Dnia Młodzieży w Austrii, Pismo Święte, które jeszcze jako kardynał otrzymał w 1976 r od kardynała Króla z Filadelfii, pocztówka, którą jako kardynał wysłał do Ś.p. ks. bp. Piotra Bednarczyka, różańce, które Ojciec Święty ofiaruje pielgrzymom na prywatnych audiencjach, jeden z czterech srebrnych świeczników, jakie otrzymał w Brazylii, rytuał liturgiczny nabożeństw VII Pielgrzymki do Ojczyzny w 1999 r. i album “Ojciec Święty na Ziemi Sądeckiej” podpisany osobiście przez Ojca Świętego, jak również długopis z pierwszej pielgrzymki do Diecezji Tarnowskiej w 1987 r. którym podpisywał Kronikę chóru Pueri Cantores.
Turystyka zimowa
Znajdują się tu narty papieskie, buty narciarskie, kijki, rękawiczki, kurtka puchowa,w której jako Ojciec Święty był na Mount Blanc, oraz specjalnie dla niego wyprodukowana czapka.
Ciekawostka
Narty, na których jeździł, jako ksiądz, zostały w Wadowicach, są w domu rodzinnym zamienionym na muzeum, narty, na których jeździł jako biskup krakowski i kardynał, znajdują się w Krakowie, natomiast te, na których jeździł jako papież, z Watykanu trafiły do nas.
Służby papieskie
Medale wybite z okazji synodów biskupów, kongresów eucharystycznych jak również pamiątki związane z osobami, które obsługiwały pielgrzymki Ojca Świętego - straż papieska, media. Bilety wstępu do pierwszych sektorów, pamiątkowe karty parkingowe.
Centrum Pielgrzymowania
324503