Przejdź do treści
Z Grodu Kingi
Przejdź do stopki
Przejdź do Menu Techniczne

Menu Dodatkowe

Matce Bożej na chwałę, Świętej Kindze z wdzięcznością...

Treść


.
Chór „Złota Jesień” z Bochni
MATCE BOŻEJ NA CHWAŁĘ
ŚWIĘTEJ KINDZE Z WDZIĘCZNOŚCIĄ…
 
     Nie zapowiedzieli przyjazdu. Pojawili się niespodzianie w środę 13 maja przed wieczorną mszą w kościele przyklasztornym. Elegancko prezentujący się w swych galowych strojach, skupieni w prezbiterium oczekiwali na rozpoczęcie nabożeństwa. Powszechną ciekawość - kim są i z czym przybyli - zaspokoił wkrótce ks.kapelan Marek Tabor, przewodniczący koncelebrze Mszy św., przedstawiając zgromadzonym i witając Chór z Bochni - przybyły, by uświetnić swym śpiewem i modlitwą nabożeństwo majowe. Rozmyślnie wybrali miejsce i ten właśnie dzień - 13 maja - jako niezwykle ważny dla Kościoła: majówkowo-maryjny, czczący Matkę Boską Fatimską, rocznicowo-papieski, wspominający rocznicę zamachu na Jana Pawła II na Placu św.Piotra, a także kultywujący św.Kingę w związku ze zbliżającą się 10 już rocznicą kanonizacji oraz wizyty papieskiej w Starym Sączu.
Historia splotła się z współczesnością, a zwykłość dnia przerodziła się w jego niezwykłość.
Zachwycili już na wejście delikatnym śpiewem, radosnym, żywiołowym wykonaniem pieśni maryjnej. Również kolejne pieśni, jak i cała oprawa liturgiczna, nadały mszy charakter bardzo podniosły i uroczysty. Apogeum wzruszeń nastąpiło jednak dopiero na końcu, w momencie, gdy ciszę świątyni wypełniła papieska „Barka”, niby znana a jednak niezupełnie. W wykonaniu Chóru pieśń bowiem rozrosła się objętościowo, przybyło jej strof, nabrała głębszego wyrazu i bardziej emocjonujących treści.
Za uświetnienie liturgii, piękny śpiew, ubogacenie doznań duchowych oraz trud podróży do Starego Sącza serdeczne podziękowanie Chórowi i jego Dyrygentce złożył ks.Kapelan. Duże zainteresowanie uczestników mszy wzbudził rozbudowany tekst „Barki”, wiele osób zapragnęło go posiąść. Pani Dyrygent przekazała tekst gazetce, a my udostępniamy wszystkim zainteresowanym z nadzieją, że pieśń napełniona ludzką miłością i pamięcią o Janie Pawle II stanie się również naszą ulubioną pieśnią wdzięczności.
.
 
Przed głównym ołtarzem pamiątkowe zdjęcie Chóru z naszym ks.Kapelanem
 
BARKA
 
Pan kiedyś stanął nad brzegiem,
szukał ludzi gotowych pójść za Nim,
by łowić serca słów Bożych prawdą.
Ref.: O Panie, to Ty na mnie spojrzałeś,
Twoje usta dziś wyrzekły ma imię.
Swoją barkę pozostawiam na brzegu,
razem z Tobą nowy zacznę dziś łów.
 
Jestem ubogim człowiekiem,
moim skarbem są ręce gotowe
do pracy z Tobą i czyste serce.
Ref.: O Panie, to Ty na mnie spojrzałeś…
 
Ty potrzebujesz mych dłoni,
mego serca młodego zapałem,
mych kropli potu i samotności.
Ref.: O Panie, to Ty na mnie spojrzałeś…
 
Dziś wypłyniemy już razem
łowić serca na morzach dusz ludzkich
Twej prawdy siecią i słowem życia
Ref.: O Panie, to Ty na mnie spojrzałeś…
 
Piotr także stanął nad brzegiem,
spojrzał w niebo, bo dzień się nachylił.
Już chciał być z Tobą i w tamtej chwili
Ref.: O Panie, Ty na niego spojrzałeś,
zawołałeś, aby przyszedł do Ciebie,
swoją barkę pozostawił na brzegu.
Inny rybak teraz zaczął Twój łów.
 
Panie, dalszy rejs odwołany,
bo sternika do siebie wezwałeś
a nam brak siły, nadzieja zgasła.
Ref.: O Chryste, przecież burze szaleją.
Ratuj barkę, bo bez Ciebie zginiemy.
Nie lękajcie się, a wypłyńcie na głębię.
Cała naprzód, nowy świta już dzień.
 
Już misja się wykonała,
Twoja barka na brzegu została,
szczęśliwy jesteś w ramionach Ojca
Ref.: Kochany nasz Papieżu Polaku,
wielką dumą, wielką radością byłeś.
Ojcze, Bracie, Przyjacielu, Rodaku,
serca ludu swą miłością zdobyłeś.
 
Dziś, kiedy jesteś już w niebie,
dziękujemy, że Bóg dał nam Ciebie.
O wstawiennictwo prosimy Twoje.
Ref.: Kochany nasz Papieżu Polaku…
 
Niech duch Twój odnowi ziemię,
Twe przesłanie na cały świat leci,
niech nie zamilknie lecz trwa na wieki
Ref.: Kochany nasz Papieżu Polaku…
 
Podczas tej Mszy św. kolejny raz doświadczyliśmy prawdy słów Jana Pawła II, że wiara nie może istnieć bez kultury, ani kultura bez wiary; że człowiek potrzebuje piękna, by samemu pięknieć duchowo, wzrastać i ubogacać się. Myśl zawartą w słowach: „Tyle jesteśmy warci, ile potrafimy dać z siebie innym” dedykujemy naszym Gościom z Bochni. Niech będzie ona wyrazem wdzięczności Starego Sącza oraz zachętą do kontynuowania pięknej i pożytecznej działalności artystycznej.
     Chór „Złota Jesień” powstał w 1993 r. przy Domu Kultury w Bochni, od listopada 2008 r. prowadzony jest przez p.Marię Korody-Chrzan. Liczy obecnie 20 członków, w większości emerytowanych nauczycieli, z radością realizujących się w działalności artystycznej. W repertuarze mają pieśni patriotyczne i religijne, a także piosenki okolicznościowe, ludowe, biesiadne itp. Zaproszeni przez ks.kanonika Zygmunta Okonia koncertowali m.in. w Austrii, wspólnie z kapelą ludową „Królewianie” z Królówki, dając dwa koncerty kolęd i pastorałek w kościołach w Schwarzau in Gebirge i Rohr. W maju z piesniami maryjnymi objeżdżają sanktuaria, aby śpiewem uczcić ukochaną Matkę Bożą. Dyrygent Chóru p.Maria Korody-Chrzan dzieli się z nami sobą - informując:
„Mam swój osobisty stosunek do św.Kingi - jestem z pochodzenia Węgierką (pół na pół) - byłam na Jej kanonizacji, a także odwiedziłam Esztergom. Wielokrotnie zwracałam się do ukochanych Sióstr w sprawie modlitwy - i zawsze zostałam wysłuchana - stąd i nasz przyjazd do Starego Sacza, aby choć w części i w ten sposób być bliżej wielkiej św.Kingi i móc Jej podziękować. Polecamy się opiece Świętej Kingi”.
Zofia Gierczyk
327409