Przejdź do treści
Z Grodu Kingi
Przejdź do stopki

Ikona Matki Bożej >Siedmiostrzelna<

Treść


.
IKONA MATKI BOŻEJ „SIEDMIOSTRZELNA"
 
     Ikona Matki Bożej „Siedmiostrzelna" została rozsławiona ponad 500 lat temu w następujących okolicznościach.
    Jeden z chłopów mieszkających w Guberni Wołogodzkiej od wielu lat cierpiał na chorobę nóg i ogólne osłabienie organizmu. Wszystkie wykorzystane sposoby, aby poprawić zdrowie nie pomogły. Nie mogąc dłużej liczyć na pomoc ze strony ludzi skierował modlitwę do Matki Bożej. Pewnego razu we śnie usłyszał głos, który polecił mu, aby odnalazł na dzwonnicy cerkwi św.Jana Teologa ikonę Bogarodzicy, gorliwie się przed nią pomodlił i wówczas zostanie uleczony ze swej choroby.
.

.
Chłop zrozumiał, że jest to dla niego wyraźna wskazówka z nieba. Opowiedział o swym śnie ludziom, którzy jednak nie uwierzyli mu. Następnie z trudem udał się do wskazanej we śnie cerkwi, jednak na dzwonnicę nie chciano go wpuścić. W końcu, widząc jego zdecydowanie, pozwolono mu tam wejść. Znalazł tam zakurzoną i podniszczoną ikonę przedstawiającą Matkę Bożą z siedmioma mieczami skierowanymi ku Jej sercu -trzy od prawego ramienia, a cztery od lewego. Oczyścił ją i poprosił, aby odprawiono modły w intencji jego zdrowia, co też uczyniono. Modlitwa została wysłuchana i odzyskał zdrowie.
    Gdy o cudownej mocy ikony zaczęto już zapominać, w 1830 r. w Wołogdzie i okolicach wybuchła epidemia cholery. Mieszkańcy zaczęli szukać pomocy u Bogarodzicy, wzięli Ikonę Matki Bożej „Siedmiostrzelna" i w uroczystej procesji obnieśli wokół miasta. Wówczas zaraza została zahamowana, a po pewnym czasie ustała zupełnie.
    Ikonę Matki Bożej „Siedmiostrzelna" nazywają też „Proroctwo Symeona", który przepowiedział Maryi miecz boleści.
 
Na podstawie „Bratczyk” czerwiec 1999
opracował ks.Paweł Tyrawski
 
324134