Przejdź do treści
Z Grodu Kingi
Przejdź do stopki
Przejdź do Menu Techniczne

Menu Dodatkowe

Kalendarium - listopad

Treść


.
1 listopada - Wszystkich Świętych
  W pierwszym dniu listopada Kościół katolicki obchodzi uroczystość Wszystkich Świętych. Święto to, jednym kojarzy się ze zniczem, grobem bliskich osób, modlitwą i pamięcią o tych, którzy wyprzedzili nas w drodze do wieczności. 1 listopada udajemy się z całymi rodzinami na cmentarz i nawiedzamy groby naszych bliskich, przyjaciół i znajomych, stawiając kwiaty, zapalając świece, wierząc, że już cieszą się oni chwałą w domu Ojca Niebieskiego. Kościół w tym dniu oddaje cześć tym wszystkim, którzy już weszli do chwały niebieskiej, a wiernym pielgrzymującym jeszcze na ziemi wskazuje drogę, która ma zaprowadzić ich do świętości.
 
11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości
  Narodowe Święto Niepodległości to święto upamiętniające odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Na 123 lata Polska została wymazana z mapy Europy, licząc od momentu ostatniego rozbioru dokonanego przez Austrię, Prusy i Rosję. Święto to - obchodzone 11 listopada każdego roku - zostało ustanowione w ostatnich latach II RP tuż przez rozpoczęciem II wojny światowej. Do kalendarza powróciło w 1989 r. Jest to dzień wolny od pracy.
 
18 listopada - 100. rocznica męczeńskiej śmierci bł. Karoliny Kózka
  Karolina Kózkówna urodziła się 2 sierpnia 1898 roku w wielodzietnej rodzinie w podtarnowskiej wsi Wał - Ruda. Mimo młodego wieku prowadziła bardzo aktywne działania na rzecz społeczności lokalnej. Była animatorką i liderką życia środowiskowego. Należała do stowarzyszeń młodzieżowych, angażowała się w tworzenie i formowanie nowej wspólnoty parafialnej powstałej z połączenia dwóch miejscowości. Zatroskana o rozwój intelektualny i duchowy swoich rówieśników organizowała dla nich zajęcia, a pomagając w prywatnej bibliotece wuja Franciszka, umożliwiała dorosłym dostęp do wiedzy.
Wrażliwa na potrzeby chorych i biednych odwiedzała ich w domach i wspierała w potrzebach. Była przykładem pracowitości i uczciwości oraz poczucia odpowiedzialności za rodzinę. W swoim krótkim 16-letnim życiu zdobyła sobie powszechne uznanie i szacunek wśród rówieśników i dorosłych przez dojrzałość i piękno swojej osobowości, a także społeczne i religijne zaangażowanie w rozwój drugiego człowieka. Swoją życiową postawę przypieczętowała heroiczną walką w obronie swojej godności i honoru, gdy 18 listopada 1914 r. została zaatakowana i w bestialski sposób zamordowana przez carskiego żołnierza. 10 czerwca 1987 r. papież Jan Paweł II beatyfikował Karolinę w Tarnowie.
Od ogłoszenia Karoliny Kózkówny błogosławioną, na jej temat powstają wiersze, pieśni, obrazy, prace naukowe itp. W ostatnich latach przeprowadzonych zostało wiele inicjatyw, których celem jest krzewienie kultu błogosławionej, są to: ogólnopolska peregrynacja relikwii bł. Karoliny, pierścień czystości, kaplica męczenników, Różaniec Karoliny, Pomnik Ofiar Wypadków Komunikacyjnych, Miasteczko Modlitewne czy ogólnopolski konkurs poetycko-plastyczny.
W Zabawie powstało sanktuarium, które przyciąga młodzież z całej Polski. To w tamtejszym kościele spoczywają szczątki błogosławionej. Każdego 18. dnia miesiąca na Drodze Krzyżowej w pobliskiej Wał - Rudzie pojawia się nawet kilka tysięcy osób. Prowadzi ona z domu rodzinnego bł. Karoliny, przez las, do miejsca, w którym znaleziono ciało dziewicy.
Oprac. Kinga Bednarczyk-Zborowska
 
322702