Przejdź do treści
Z Grodu Kingi
Przejdź do stopki
Przejdź do Menu Techniczne

Menu Dodatkowe

RAJD TISCHNEROWSKI

Treść


.
RAJD TISCHNEROWSKI
 
Na końcu naszego rozumienia świata, rozumienia dramatów ludzkich, a także własnych dramatów, patrzysz na samego siebie, widzisz, coś przeżył, coś przecierpiał, ile rzeczy przegrałeś, widzisz to wszystko, coś wygrał, i nagle - może pod koniec życia - oświeca cię ta świadomość, że (…) może jesteśmy na tym świecie po to, żeby na końcu powtórzyć najpiękniejsze słowa, jakie Pan Bóg wypowiedział w dniu naszego stworzenia: I niech tak zostanie.
 
   W dniach 25-26 października odbył się kolejny, już XIV, Rajd Szkół Podstawowych i Specjalnych noszących imię księdza profesora Józefa Tischnera.
  Organizatorem spotkania była Szkoła Podstawowa nr 1 w Starym Sączu. Rajd, w którym wzięło udział dwanaście szkół, został zorganizowany w plenerze Beskidu Sądeckiego, a miejscem spotkania było Rytro. Honorowych gości powitał koordynator spotkania pan Robert Janek, nauczyciel starosądeckiej „1” wraz z uczniami oraz dyrektor szkoły Zdzisław Wojnarowski. Organizatorzy opracowali bardzo interesującą trasę. Na szlaku młodych rajdowców i ich opiekunów znalazły się: Piwniczna, Niemcowa, Kordowiec, Rytro.
Wszystkie grupy, reprezentujące poszczególne szkoły, były zwarte, gotowe i odpowiednio przygotowane na różne warunki pogodowe i terenowe. Jesienna aura sprzyjała, więc po drodze, wraz z nowymi kolegami i koleżankami z innych szkół oraz przewodnikami górskimi, rodzina tischnerowska podziwiała piękne krajobrazy.
Po dotarciu do bazy noclegowej w Gołkowicach, zjedzono pyszną obiadokolację i zakwaterowano się w pokojach. Wieczorem odbyły się posiady, którym towarzyszyły śmiech i zabawy. W różnych konkurencjach brali udział uczniowie i opiekunowie. Swoją obecnością zaszczycili nas: Burmistrz Starego Sącza Jacek Lelek wraz z zastępcą Kazimierzem Gizickim. Rolę gospodarza wieczoru pełnił dyrektor „1” Zdzisław Wojnarowski.
    XIV Rajd Szkół Podstawowych i Specjalnych był doskonałą okazją do integracji uczniów z różnych szkół. Organizatorzy zadbali również o samopoczucie młodzieży, zapraszając młodych uczestników na dyskotekę. Po krótkiej i szybko przespanej nocy zjedzono pożywne śniadanie. Następnie wyruszono do Starego Sącza. Rodzina Tischnerowska zwiedziła następujące obiekty: Klasztor Klarysek, Kościół Parafialny pod wezwaniem św.Elżbiety oraz Muzeum Regionalne Dom na Dołkach. Rolę przewodników zaproszonych gości pełnili tego dnia nauczyciele starosądeckiej „1”, państwo: Liliana Królikowska, Jadwiga Postawa i Piotr Wandas. W miejscowym muzeum uczestników powitali: dyrektor obiektu Jan Długosz oraz brat patrona szkół - Kazimierz Tischner.
O godzinie 11.00 uczestniczono w uroczystej Mszy Świętej, koncelebrowanej przez księży: Marcina Kokoszkę i Janusza Rybę, odprawionej na Ołtarzu Papieskim. W kazaniu kapłan podkreślił wartość wiedzy w życiu młodego człowieka, wskazując na rolę autorytetu patrona naszych szkół, którego osobowość intelektualna i moralna kształtowała się w otoczeniu: miejscowych gór, szumu Dunajca, drewnianych kościółków w Jurgowie i Łopusznej, i - jak sam przyznawał - starosądeckiej tradycji franciszkańskiej.
W budynku Szkoły Podstawowej nr 1 w Starym Sączu odbyło się zakończenie i podsumowanie XIV Rajdu, po którym, na miejscowym cmentarzu, złożono wiązankę kwiatów i zapalono znicze na grobie rodziców księdza profesora Józefa Tischnera.
Po serdecznych pożegnaniach i życzeniach ponownego spotkania na szlaku rajdu, wyruszono w drogę powrotną do domów: w Krakowie, Tarnowie, Rogoźniku, Ochotnicy Dolnej, Jastrzębiu-Zdroju, Ligocie, Domosławicach, Ratułowie, Toruniu oraz w Starym Sączu.
pj/wp
 
324541