Przejdź do treści
Z Grodu Kingi
Przejdź do stopki
Przejdź do Menu Techniczne

Menu Dodatkowe

Narodowe Czytanie „Trylogii” Sienkiewicza w Starym Sączu

Treść


.
Narodowe Czytanie „Trylogii” Sienkiewicza
w Starym Sączu
 
    Główną lekturą tegorocznej edycji Narodowego Czytania była „Trylogia” Henryka Sienkiewicza. W Starym Sączu - 6 września, w Galerii pod Gniazdem, w wydarzeniu wzięli udział mieszkańcy miasta i samorządowcy.
  „W powieściach, tworzących ten cykl pierwszy polski noblista w wyjątkowo głęboki sposób połączył głęboki patriotyzm z fascynującą przygodą, a nierzadko komizmem i humorem. „Trylogia” to obraz polski różnorodnej i wielokulturowej, to wyraz narodowych tęsknot i marzeń, kronika naszych militarnych oraz duchowych zwycięstw” - napisał w liście otwartym prezydent Bronisław Komorowski, inicjator akcji.
   W Starym Sączu zabawa rozpoczęła się barwnym korowodem wokół rynku. Przebrani w stroje z epoki podopieczni Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Gniazdo”, Bractwa Kasztelanii Sądeckiej oraz Placówki Wsparcia Dziennego w Starym Sączu, a także burmistrzowie i radni, wzbudzali zainteresowanie mieszkańców miasta. Część wraz z nimi udała się do Galerii pod Gniazdem, by wysłuchać ulubionych fragmentów prozy Henryka Sienkiewicza, w którego rolę wcielił Wojciech Lasek - wiceprezes stowarzyszenia „Gniazdo”.
.

.
  - Wspólne czytanie niewątpliwie wzmocni nasze poczucie jedności. W tym roku prezydent polecił uwadze rodaków publiczne czytanie „Trylogii” Henryka Sienkiewicza, dzieła które zyskało miano Biblii narodowej. Narodowe Czytanie 2014 skupia się na dziełach historycznych Henryka Sienkiewicza, a więc trzonie jego twórczości, która została uhonorowana Nagrodą Nobla w 1905 r. Laureat otrzymał ją za całokształt twórczości - za „szczególne osiągnięcia w dziedzinie eposu”, a więc także za cykl, który stał się ukochaną lekturą Polaków w ciągu 130 lat jej trwania w obiegu czytelniczym, a głównym argumentem  do jej otrzymania była powieść Quo Vadis - powiedziała Maria Sosin, dyrektor Powiatowej i Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Starym Sączu, która była jednym z organizatorów Narodowego Czytania.
   Wybrane fragmenty powieści Henryka Sienkiewicza, w zaaranżowanych scenach, czytali między innymi burmistrzowie - Jacek Lelek i Kazimierz Gizicki, ks.Marek Tabor - proboszcz parafii św.Elżbiety, Ewa Zielińska - przewodnicząca Rady Miejskiej, Jolanta Czech - redaktor „Z Grodu Kingi” a także członkowie Bractwa Kasztelanii Sądeckiej, podopieczni Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Gniazdo” i Placówki Wsparcia Dziennego w Starym Sączu oraz mieszkańcy Grodu św.Kingi. Na zakończenie zaproszono wszystkich na biesiadę dla pokrzepienia ciała - jak dawniej bywało.
Impreza odbyła się pod patronatem starosty nowosądeckiego Jana Golonki i burmistrza Starego Sącza Jacka Lelka.
 
Kinga Bednarczyk-Zborowska
 
322709