Przejdź do treści
Z Grodu Kingi
Przejdź do stopki

Ksiądz Paweł Tyrawski - GNIEW

Treść


.
Gniew
 
Pan Bóg stworzył człowieka, jako istotę społeczną. Rodzi się w rodzinie, rozwija pod opieką rodziców, wchodzi w społeczność szkolną, później sąsiedzką, zawodową, itd. Wszystko, co posiadamy i używamy, dom, umeblowanie, ubranie, auto, komputer, jest dziełem innych ludzi, a my korzystamy z ich prac, pomysłu, talentów. Wobec tego i inni czekają na nasz wkład w ulepszanie życia  społecznego. Aby ten proces postępował sprawnie potrzeba wzajemnego zrozumienia. Dlatego to Chrystus Pan w Ewangelii nawołuje: „Miłujcie się wzajemnie”. A jeśli w praktyce zrozumienia się, zachodzą trudności św. Paweł nawołuje: ‘jedni drugich brzemiona noście, a tak wypełnicie Zakon Pański”. Tu na przeszkodzie staje ułomność ludzka zwana gniew.
Co mówi Pismo Święte?
Niech zniknie spośród was wszelka gorycz, uniesienie, gniew, wrzaskliwość, znieważanie - wraz z wszelką złością. (Ęf4,31)
Miłość nie unosi się gniewem. (1 Kor 13,5)
... niech nad waszym gniewem nie zachodzi słońce! (Ef. 4/26, św.Paweł)
...każdy człowiek winien być chętny do słuchania, nieskory do mówienia, nieskory do gniewu. Gniew bowiem męża nie wykonuje sprawiedliwości Bożej. (Jk 1,19, św.Jakub)
Co mówią święci?
Gniew pomsty szuka. Gniew jest małą gałązką; nienawiść belką. Gałązka uprawiana i nawożona staje się belką. Gniew rodzi nienawiść, a z nienawiścią rodzi się ból i lęk.
Jak człowiek, który dla drugiego truciznę przygotował i przez pomyłkę ją pije i ginie; jak człowiek, który wykopał dół dla nieprzyjaciela, sam idąc w nocy w niego wpada, tak każda złość sama sobie szkodzi. (św.Augustyn)
Ne dopuszczaj gniewu do serca twego, a gdy już tam jest, broń mu wstępu do oblicza. Powściągnij język, aby w słowach nie wybuchnął, a gdy to się stało, strzeż się, aby się czynem nie objawił, (św.Antoni Padewski)
Czym mianowicie u jadowitych zwierząt jest jad, tym u podnieconych staje się gniew. Gniew jest jakimś krótkotrwałym szaleństwem.
Przez gniew języki stają się nieokiełzane, a usta niestrzeżone i ręce niepowściągliwe; zuchwalstwa, obelgi, złorzeczenia, ciosy i niezliczone inne rzeczy są potomstwem gniewu i gwałtowności, (św.Bazyli Wielki)
Kiedy gniew poniósł was przeciwko komuś, zadośćuczyńcie mu jak najszybciej to uniesienie jakimś zewnętrznym aktem łagodności.
.

.
Ten, kto nie hamuje swoich drobnych złości, stanie się gwałtowny i nieznośny, (św.Franciszek Salezy)
Na próżno gniewamy się na tych, którzy nam uwłaczają, skoro sami dostarczamy im powodów do uwłaczania. (św.Hieronim)
Tam, gdzie panuje rozdwojenie i gniew, tam Bóg nie mieszka. (św.Ignacy Antiocheński)
Gdy namiętnie i zbyt gniewnie upominamy kogoś, to wydaje się, jakobyśmy nie mieli na celu jego poprawy, tylko wylew własnego gniewu. Nierozważna gorliwość w karności zapomina nieraz o miłości, to jest - zachowuje łupinę, a marnuje ziarno.
Nawet trucizna w miarę użyta jest dobrym lekarstwem. I gniew w potrzebie jest chwalebny, a zupełny brak gniewu nie jest cnotą, ale słabością. Kto się na złych nie gniewa i występnych oszczędza, źle czyni, bo jednemu pobłaża, a wielu przynosi szkodę; jest ojcem dla złego, a tyranem dla dobrych. (św.Ignacy Loyola)
Najpewniejszym sposobem na gniew jest opóźnianie jego wybuchu. (św.Jan Bosko)
Gniew i zapalczywość wywołuje dumę i nikczemność, czyniąc nas przez pierwszą śmiesznymi, a przez drugą zaś - znienawidzonymi.
Gniew jest zwierzęciem drapieżnym, który chętnie rzuca się na nas: potrzebne są więc tysięczne szańce i zapory, by go odeprzeć i przezwyciężyć.
Gniew nie jest zabroniony w każdym przypadku, ale tylko wtedy, gdy wybuchamy gniewem w niestosownych okolicznościach. (św.Jan Chryzostom)
Jeżeli się gniewasz - czasami jest to konieczne, a czasami jest to wyraz słabości - niech to trwa zaledwie parę chwil. A przy tym zawsze z miłością i czułością!
Spokój i pogoda. Po co tracić opanowanie, jeśli przez to obrażasz Pana Boga, niepokoisz otoczenie, sprawiasz sobie przykrość... i tak w końcu musisz przeprosić. To samo, co powiedziałeś, powiedz inaczej, bez gniewu: twoje  rozumowanie nabierze siły, a przede wszystkim nie obrazisz Boga. (św.Josemaria Escriva)
,Jeżeli wielka jest we mnie złość!... - Pozostań w tym przekonaniu upokarzaj się, ale się nie denerwuj! (św.Ojciec Pio)
Musisz złagodnieć. Nigdy ostrych słów, ostrego tonu. Nie przybieraj gniewnego wyrazu twarzy, bądź zawsze łagodna. (św.Teresa z Lisieux)
Skorzystajmy z tych rad, jakie dają święci, a codzienne życie, mimo trudności będzie radośniejsze.
 
Zebrał ks.Paweł Tyrawski
 
124035