Przejdź do treści
Z Grodu Kingi
Przejdź do stopki

50-lecie polskiej parafii w Londynie

Treść


.
50-LECIE POLSKIEJ PARAFII
W LONDYNIE
 
    Polskie duszpasterstwo w Anglii ma swoją długą historię i zostało zapoczątkowane już w XIX wieku.
W 1894 roku powstała Polska Misja Katolicka w Londynie w dzielnicy Shadwell, która od 1930 roku przeniosła swoją działalność do kościoła pod wezwaniem M.B.Częstochowskiej w dzielnicy Islington i pozostaje tam do dziś. Tym samym jest najstarszą parafią polską w Londynie.
Pod koniec lat 50., na skutek znacznego powiększenia się liczby Polaków w Londynie, zaistniała potrzeba utworzenia nowej parafii. Księdzu Kazimierzowi Sołowiejowi powierzono zadanie znalezienia odpowiedniego kościoła i założenie parafii. Po kilku latach mozolnych poszukiwań udało mu się odkupić kościół od szkockich prezbiterów w zachodnim Londynie. Po prawie rocznych remontach, 8 grudnia 1961 roku, kościół został poświęcony przez ks.infulata Michalskiego.
I tak parafia rozwijała się przez lata, przyciągając ciągle napływające do Wielkiej Brytanii rzesze Polaków.
Pod koniec ubiegłego roku miałam wraz ze wszystkimi parafianami możliwość świętowania 50-lecia naszego kościoła. Do tej wielkiej uroczystości przygotowywaliśmy się już od roku. Najpierw zaczęła się codzienna modlitwa w intencji parafian i posługujących nam kapłanów. Od 3 do 11 grudnia odbyły się pierwsze w historii parafii Misje, które były okazją do odnowienia relacji z Bogiem i ludźmi. Prowadził je ks.prałat Mieczysław Ochtyra, przyjaciel zmarłego w katastrofie smoleńskiej, poprzedniego proboszcza ks.prałata Bronisława Gostomskiego.
.

.
8 grudnia 2011 roku świętowaliśmy - uczestnictwem w liturgii jubileuszowej, której przewodniczył rektor Polskiej Misji Katolickiej ks.prałat Stefan Wylężek. Pomimo iż był to dzień powszedni, kościół był pełen wiernych.
Ci, którzy jednak nie mogli przybyć do kościoła w tygodniu, mogli przyłączyć się do mszy św. dziękczynnej, która odbyła się w niedzielę 11 grudnia ubiegłego roku. Przybyli na nią liczni zaproszeni goście a wśród nich p.Barbara Tuge-Erecińska - ambasador Rzeczpospolitej Polskiej w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz przedstawiciele instytucji i stowarzyszeń polskich działających w Wielkiej Brytanii.
Polska tradycja wspólnego rodzinnego obiadu została podtrzymana i parafianie oraz niektórzy goście zasiedli razem do stołu.
 
Iwona Macałka
(korespondencja z Londynu)
 
136388