Przejdź do treści
Z Grodu Kingi
Przejdź do stopki

POWIATOWY TURNIEJ SZACHOWY

Treść


.
POWIATOWY TURNIEJ SZACHOWY
O PUCHAR STAROSTY POWIATU NOWOSĄDECKIEGO
 
został rozegrany 9 lutego 2012 r. w budynku Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych przy ulicy Daszyńskiego. Pieczę nad całością spraw organizacyjnych i sprawnym przebiegiem turnieju sprawował p.Leszek Zaczyk, sędzią głównym był p.Marek Gajdosz. Rywalizowało z sobą 39 uczestników. Turniej odbywał się w 7 rundach, w tempie 15 minut dla zawodnika (w systemie szwajcarskim). Rozgrywany był w dwóch kategoriach wiekowych: szkoły gimnazjalne oraz ponadgimnazjalne.
Wyniki kategorii gimnazjum:
.

.
               I) Damian Fiut - 7,0 pkt. (Gimnazjum w Brzeznej)
             II) Jakub Nowak - 5,5 pkt. (Gimnazjum w Starym Sączu)
            III) Janusz Job - 5 pkt. (ZSPG w Podegrodziu)
 
W kategorii szkół ponadgimnazjalnych:
              I) Rafał Merklinger - 5,5 pkt. (LO w Marcinkowicach)
             II) Dawid Kocemba - 5,5 pkt. (LO w Marcinkowicach)
            III) Kornel Górski - 5,0 pkt. (ZSP w Starym Sączu)
 
    Z wielką radością odnotowujemy II miejsce i sukces naszego Kuby Nowaka, o którym coś więcej za moment. Wcześniej jednak dla wszystkich zainteresowanych, świetna wiadomość i okazja nie do odrzucenia. Na zakończenie turnieju poinformowano o możliwości zapisywania się na zajęcia szachowe, organizowane przez Starosądeckie Centrum Kultury im.Ady Sari („Sokół”) w „Galerii pod 5”, a prowadzone przez mistrza I kategorii szachowej p.Mieczysława Guca.
    Nie bez powodu szachy nazwano królewską grą, łączą przyjemne z pożytecznym, wyrabiają umiejętność logicznego myślenia, doskonalą pamięć, koncentrację i wyobraźnię. W niektórych krajach wprowadza się je, jako obowiązkowy przedmiot nauczania w szkołach. Można im pozazdrościć przewidywalności i mądrości. Tyle słowem zachęty, a teraz przedstawmy Kubę, gratulując mu sukcesu.
Kuba - Jakub jest 8 i ostatnim dzieckiem p.Bronisławy i Mariana Nowaków. Urodził się w 33 tygodniu ciąży (8 miesięcy) z niewykształconym układem oddechowym, zaraz po porodzie dostał wylew poporodowy. Po dwóch tygodniach został wypisany do domu. Rodzice podjęli walkę o jego życie i leczenie na własną rękę przeważnie prywatnie. Z wypłakanym skierowaniem, źle wypisanym znalazł się w Prokocimiu. Diagnoza lekarzy brzmiała: podejrzenie o porażenie mózgowe, będzie żył, wymaga rehabilitacji. Zrodziła się nadzieja i determinacja rodziców, że z pomocą Boską dźwigać będą wszelkie trudy związane z usprawnieniem syna. Przez półtora roku w Prokocimiu dr Drewniakowa leczyła go metodą Wojty, jest to leczenie uciskami, stymulacja. W dojazdach na zabiegi i kontrolne badania najbardziej zaangażował się tata Marian, rodzeństwo, pomagali sąsiedzi. Do 8 roku był doskonale ćwiczony i prowadzony metodą Wojta przez rehabilitanta p.Tomka (w „Nadziei” w Nowym Sączu). Ćwiczenia ogólne, turnusy rehabilitacyjne też zapewniają mu lepszą sprawność.
Czterokończynowe porażenie mózgowe objawia się nieskoordynowanymi ruchami ciała. Wszelkie emocje bardzo go poruszają, nawet przy dotknięciu może stracić równowagę i upaść, ponadto nie słyszy i nosi aparaty słuchowe. Dużo chodzi, lubi jeździć na rowerze i skuterku. Musi być przypasany do roweru kierownicę prowadzi tylko prawą ręką (lewa słaba).
W Szkole Podstawowej nr 1 w Starym Sączu miał nauczanie indywidualne, a kontakt z rówieśnikami i w sali szkolnej kosztował wiele wysiłku.
Gimnazjalista Kuba jest bardzo uczuciowy, ambitny, opiekuńczy, dokładny i bardzo obowiązkowy. W szkole ma 4, 5 a nawet 6. Interesuje się historią, geografią i informatyką. Wybiera się do Technikum Informatycznego w Busku Zdroju, jedynej szkoły, do której przyjmują młodzież z porażeniem mózgowym.
Jakub oprócz zajęć szkolnych ma czas na realizację dodatkowych zainteresowań. Od roku jest aktywnym członkiem PTTK i żadnych wycieczek nie opuszczał: był w Beskidach, na Przehybie i w Szczawnicy.
.

.
Dwa razy w tygodniu jeździ do Nowego Sącza do „Nadziei”. Bierze udział w treningach i zawodach Bocci. Został Mistrzem Polski w Bocci w grupie BC 1. Jest aktorem nr 1 w Integracyjnym Teatrzyku Muzycznym „Gniazdo” w Starym Sączu. Zapalony szachista chce kontynuować swoją pasję pod nadzorem p.Mieczysława Guca. Życzymy mu wspaniałych sukcesów.
 
Krystyna Brynecka
 
124161