Przejdź do treści
Z Grodu Kingi
Przejdź do stopki

Rozmowa z burmistrzem Starego Sącza Jackiem Lelkiem

Treść


.

.
Stary Sącz to wyjątkowa przestrzeń
ROZMOWA Z BURMISTRZEM STAREGO SĄCZA
JACKIEM LELKIEM
 
Za nami wybory samorządowe i obchody 100-lecia odzyskania niepodległości. To był intensywny czas, a teraz dobry moment na złożenie najserdeczniejszych gratulacji i życzeń wszelkiej pomyślności na kolejną kadencję gospodarowania w naszym wspaniałym mieście, jakim jest Stary Sącz.
   - Przede wszystkim bardzo dziękuję wszystkim, którzy zdecydowali się pójść do wyborczych urn. Szczególnie tym, którzy po raz kolejny dali mi olbrzymi mandat zaufania, docenili naszą pracę i utwierdzili nas w przekonaniu, że Gmina Stary Sącz zmienia się na lepsze. Mówię „nas”, bo przecież na pozytywne postrzeganie Starego Sącza, na rozwój, inwestycje, bogatą ofertę kulturalną pracuje wiele osób. Jestem wdzięczny, że mogę z moim zespołem kontynuować rozpoczęte projekty. Frekwencja w wyborach pokazała, że to, co dzieje się w Starym  Sączu, w całej gminie, nie jest mieszkańcom obojętne. Dziękuję, że czujecie się współgospodarzami tego miasta. Zresztą wdzięczność za to, że mogą Państwo współdecydować w wolnej Polsce o swoim mieście, okazaliście licznym uczestnictwem w obchodach Święta Niepodległości. Za to również dziękuję.
 
Podczas obchodów 100-lecia usłyszeliśmy, że Stary Sącz zostanie wpisany na listę Pomników Historii. Co to konkretnie oznacza?
   - Pomnik Historii to jedna z pięciu form ochrony zabytków i najwyższe wyróżnienie jakie zabytek może otrzymać. Ten status uzyskał zespół staromiejski Starego Sącza i zespół klasztorny SS Klarysek. Znaleźliśmy się w bardzo prestiżowym gronie około 100 najcenniejszych zabytków Polski, m.in. obok Krakowa, Gdańska, Warszawy, ale i mniejszych miejscowości jak Łańcut, czy Gniezno.
 
Stary Sącz na tę listę się wpisuje?
   - Nigdy nie miałem wątpliwości, że Stary Sącz do tego grona należy. Dzieło św.Kingi i jej dziedzictwo wpisało przed wiekami Stary Sącz w nurt najstarszych dziejów Polski, w krąg kultury łacińskiej, ale również, jak uważają niektórzy badacze, w krąg kształtującego się języka polskiego. Stary Sącz to historia oparta na wielkiej wartości, historia wpisana w 1050 lat polskiego chrześcijaństwa. To nie tylko zabytkowe unikalne centrum, ale również wyjątkowa przestrzeń duchowa. Rangę pomnika historii podkreśla fakt, że jest on ustanawiany przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, specjalnym rozporządzeniem na wniosek Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, po wcześniejszym zaopiniowaniu przez Radę Ochrony Zabytków. To niezwykle długa procedura, którą zainicjowaliśmy blisko 2 lata temu.
 
Proszę zatem o przedstawienie priorytetów dla Starego Sącza zaplanowanych na pięcioletnią kadencję przez Burmistrza.
   - Z pewnością pracy nie braknie. Bardzo duża część, to dokończenie realizacji już rozpoczętych projektów inwestycyjnych. Wspomnę chociażby budowę nowej ulicy - kardynała Stefana Wyszyńskiego, która połączy istniejącą już strefę aktywności gospodarczej z obwodnicą Starego Sącza oraz otworzy kolejne tereny inwestycyjne. Rozwijać się będzie Stary Sącz jako centrum rekreacyjno-wypoczynkowe. Liczę tutaj zwłaszcza na turystykę rowerową. Końcem października otworzyliśmy, wybudowaną przez Województwo Małopolskie kładkę rowerową nad Popradem oraz naszą inwestycję ze ścieżką rowerową wzdłuż ulic Papieskiej i Trakt św. Kingi. Nie wspomnę już o ścieżkach biegowo - rowerowych na Miejskiej Górze. W planie mamy budowę tzw. ścieżki w koronach drzew oraz trasy przyrodniczej na Miejskiej Górze, co znacząco podniesie zainteresowanie mieszkańców i turystów tym obszarem. Uzupełnieniem infrastruktury będzie nowy dworzec autobusowy oraz parking przy ulicy Pod Ogrodami - ta inwestycja wkracza już w decydującą fazę. Ale z pewnością najwięcej wysiłku i pieniędzy pochłonie rozbudowa sieci kanalizacji sanitarnej dla zachodniej części Starego Sącza ulica Piłsudskiego i sąsiednie, i dalej… Mostki, Moszczenica, Gołkowice…Na szczęście na wszystkie te inwestycje zdobyliśmy dofinansowanie unijne lub z budżetu państwa. Inaczej byśmy nie dali rady… Ale to nie wszystkie plany. W tej kadencji w Starym Sączu powstanie też całodobowy Dom Seniora oraz coraz bardziej potrzebny żłobek.
 
To wspaniała perspektywa przed Grodem Kingi.
  - To jeszcze nie wszystko. Jesteśmy w trakcie budowy pierwszej w Starym Sączu pełnowymiarowej hali sportowej przy Szkole Podstawowej Nr 1. To zadanie zostanie zakończone już w sierpniu przyszłego roku. Wyłaniamy wykonawcę rozbudowy budynku Centrum Kultury i Sztuki w Rynku. Realizujemy budowę sal gimnastycznych w Gaboniu i Moszczenicy a także rozbudowę szkoły w Barcicach. A przecież oprócz tych wielkich zadań na bieżąco realizujemy mniejsze, ale bardzo oczekiwane przez mieszkańców, jak rozbudowa oświetlenia ulicznego, budowa chodników, remonty i modernizacje dróg. Place zabaw i boiska. Z pewnością będziemy mieli co robić…
 
Życzę zatem siły i wytrwałości.
  - Dziękuję. Ja również chciałbym życzyć za pośrednictwem „Z Grodu Kingi” wszystkim szanownym Czytelnikom, Mieszkańcom i Sympatykom Starego Sącza błogosławionych, rodzinnych  świąt Bożego Narodzenia oraz wszelkiej pomyślności w Nowym 2019 roku. Roku jubileuszu 20-lecia kanonizacji naszej Patronki Świętej Kingi…
 
Dziękując za życzenia i udzielenie tak interesujących informacji, życzę błogosławionych Świąt i wszelkiej pomyślności w Nowym Roku, także w realizacji planów i zamierzeń.
Jolanta Czech
 
324541