Przejdź do treści
Z Grodu Kingi
Przejdź do stopki

Koncert wdzięczności Stowarzyszenia „Gniazdo”

Treść


.
KONCERT WDZIĘCZNOŚCI
STOWARZYSZENIA NA RZECZ OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH „GNIAZDO”
 
    W niedzielę 28 października w sali starosądeckiego „Sokoła” odbył się coroczny Koncert Wdzięczności Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Gniazdo”
Tradycyjnie już, to wyjątkowe spotkanie poprowadzili członkowie Zarządu Stowarzyszenia Anna Górz i Wojciech Lasek.
„Kolejny rok i kolejny raz spotykamy się z Państwem, którzy od lat wierni pozostają nie tyle nam, co idei, którą każdego dnia, poprzez różnorodne formy działalności staramy się wcielać w życie.
Wielu z nas na różnych etapach swojego życia odczuwa potrzebę przynależności do różnego rodzaju organizacji, fundacji, zrzeszeń.
Dla niektórych osób nasze stowarzyszenie może wydawać się mało atrakcyjne czy przebojowe. To z pewnością dlatego, iż to nie my członkowie jesteśmy w centrum uwagi, ale nasi podopieczni.
I dlatego dzisiaj kierujemy słowa podziękowania dla wszystkich Państwa, którzy gdzieś w tle pozostawili swoje ego, zaspokajanie swoich potrzeb, i nieprzerwanie czerpią radość z niesienia pomocy naszym podopiecznym. Formy owej pomocy są różnorodne - każda cenna i niezastąpiona. Za empatię, która zagościła w waszych sercach gorąco dziękujemy” - powiedziała Anna Górz.
 
  W programie wieczoru był oczywiście występ kabaretu „Gumowe ucho”ze Środowiskowego Domu Samopomocy w składzie: Ewa Suflita, Katarzyna Kłak, Stanisław Dudzic, Iza Biryt, Anna Kulig, Barbara Pawlik, Artur Cięciwa, Tadeusz Olszowski, Sławomir Rams, Andrzej Tokarczyk.
Scenariusz przedstawienia, które wyreżyserowała Aleksandra Koział napisał Wojciech Lasek. Film nagrał: Mieczysław Mirek „ Studio MM”, kostiumy przygotowała p.Agnieszka Janik „ Pogotowie krawieckie”, a film nakręcono w Krynicy w hotelu „Paradise” ,dzięki uprzejmości p.Kingi i Andrzeja Stawiarskich. Sfilmowanie sceny w ogrodzie umożliwiła p.Krystyna Świebocka.
Ileż trzeba inwencji, zachodu i trudu, aby wymyśleć i zrealizować takie przedstawienie, zapewne wszyscy widzowie zdają sobie sprawę. Wielkie wyrazy uznanie dla inspiratorów tego wydarzenia, aktorów i osób, które pomogły w jego realizacji. Chapeau bas!
Piosenkę z repertuaru Grzegorza Ciechowskiego „Tak, tak - to ja…”, jak zwykle doskonale, zaśpiewał Michał „Cola” Wcisło
 
  Stałym puntem programu Koncertu Wdzięczności jest wręczanie, przyznawanych przez Zarząd Stowarzyszenia, honorowych tytułów „Przyjaciel Gniazda” wraz ze stosownym medalem i grawertonem. uroczystej dekoracji wyróżnionych dokonali: prezes Stowarzyszenia Zofia Wcisło i zastępca Wojciech Lasek.
W tym roku otrzymała go Dyrekcja Szkoły Podstawowej im.Franciszka Świebockiego w Barcicach państwo: Grzegorz Garwol i Wanda Kochanowicz.
Jako uzasadnienie usłyszeliśmy słowa:
- za to, że od lat dyskretną pomocą utwierdzacie nas w przekonaniu, że anioły czasem stąpają po ziemi
- za serdeczny i szczery uśmiech, który gości na Waszych twarzach ilekroć poświęcacie nam swój - często prywatny, cenny czas
- za to, że zawsze możemy na Was liczyć, gdy zaistnieje potrzeba,
- za zaangażowanie w dzieło pomocy licznego grona uczniów i nauczycieli z waszej placówki
- a nade wszystko za bezinteresowność i skromność, z którą tego wsparcia udzielacie.

Patrycja Smyda, Anita Paluch, Kinga Garwol - to uczennice szkoły z Barcic, które uświetniły także tegoroczny koncert, a w zapowiedzi Anny Górz usłyszeliśmy: „W tym miejscu chciałabym wyrazić słowa podziękowania dla młodzieży z Barcic, która kierowana przez p.Marka Kanika od lat pozostaje obecna wśród nas i towarzyszy nam podczas różnorodnych okazji. Na przestrzeni tych blisko 10 lat jedne wokalistki kończąc naukę w szkole odchodzą , na ich miejsce przychodzą następne. Dziękujemy Wam za wierność, że jesteście z nami i wrażliwe serca.
Dziewczęcy zespół wokalny zaprezentował trzy utwory: Moi przyjaciele, I’m still  standing, Alleluja.
 
   Widzowie z wielką radością powitali na scenie duet wykonawców: klawesynistkę Darię Kubik i starosądeczanina - flecistę Kacpra Dąbrowskiego tworzących zespół Insomma, zapowiedzianych, jako niekwestionowane gwiazdy wieczoru: „dzisiaj chcemy się delektować szczególnym rodzajem muzyki, która w wykonaniu tych wspaniałych, utalentowanych osób poruszy zapewne niejedno serce”. I tak tez się stało. Widzowie powitali wykonawców gromkimi brawami, a na zakończenie występu były bisy i serdeczne wzruszenie
Obydwoje muzycy są absolwentami Akademii Muzycznej w Katowicach. Daria kontynuuje studia doktoranckie na Akademii Muzycznej w Krakowie. Kacper jest studentem Akademii Muzycznej we Fryburgu, a także flecistą Filharmonia Baltika w Słupsku
Witajac widownię Kacper wyjaśnił znaczenie nazwy Insomma - czyli „krótko mówiąc”. „Dlatego wybraliśmy taką nazwę dla zespołu, ponieważ zawsze mamy z tym problem, aby krótko mówić i wybraliśmy sobie to, jako cel.
Jsteśmy zaszczyceni, że możemy dla Państwa dzisiaj zagrać, dla tak wytrawnych słuchaczy i w tak wspaniałym mieście. Mieście, w którym zrodził się Festiwal Muzyki Dawnej.
A odpowiedzią na pytanie: <dlaczego gramy razem>? jest: <akurat tak się złożyło, że zarówno Daria, jak i ja jesteśmy bardzo kochliwymi osobami, co ma oczywiście oznaczać, że jesteśmy po uszy zakochani w muzyce i idąc za słowami klasyka: to: <o ile kochać, to nie indywidualnie, o ile kochać, to tylko we dwóch>”.
Dzisiaj dla Państwa zaprezentujemy repertuar, z którego część będzie znajdowała się na naszej najnowszej płycie.
Będą to sonaty Jana Sebastiana Bacha i jego syna Carla Filipa Emmanuela Bacha i wśród nich trzecia sonata Jana Sebastiana Bacha w transkrypcji na flet i klawesyn".
Artyści ze swadą wprowadzali słuchaczy w nieznane większości zagadnienia dotyczące wykonywanych utworów i przybliżając je „zwykłym zjadaczom chleba”, pokazali, że naprawdę zakochani są w tym, co robią, odtwarzając zapisane przed wiekami dźwięki.
„Nasze idee twórcze, to przybliżenie słuchaczom praktyki wykonawczej minionych epok w kontekście współczesnych instrumentów. Klasyczny duet w postaci fletu i klawesynu rozwijał się na przestrzeni wieków, a repertuar kameralny, jaki powstał na ten skład, nie jest jeszcze odkryty w całości. Jako zespół szukamy nowego brzmienia i jakości zaklętej w skomponowanych dziełach i improwizacji” - tłumaczył Kacper Dąbrowski.
 
  Duet „Insomma” powstał w marcu 2016 roku. Pomysł na założenie zespołu narodził się w Akademii Muzycznej w Katowicach, po wspólnym projekcie Akademickiej Orkiestry Barokowej prowadzonym przez Martynę Pastuszkę. Zespół bierze czynny udział w festiwalach oraz konkursach. Koncertuje w Polsce jak również za granicą.
Jednym słowem, w sumie (insomma) - gratulacje!
            Należy jeszcze dodać, że jak zwykle, ten koncert był wspaniały, za co serdecznie dziękujemy wszystkim organizatorom i wykonawcom.
Jolanta Czech
 
Jan Sebastian Bach, (ur. 21 marca (?) 31 marca 1685 w Eisenach, zm. 28 lipca 1750 w Lipsku) - kompozytor i organista niemiecki epoki baroku, jeden z najwybitniejszych artystów w dziejach muzyki, kompozytor dworski. Czołowa postać rodu Bachów, wybitny wykonawca i jeden z najbardziej wpływowych kompozytorów.
Carl Philipp Emanuel Bach (ur. 8 marca 1714 w Weimarze, zm. 14 grudnia 1788 w Hamburgu) - niemiecki kompozytor, pianista i klawesynista, drugi z synów Johanna Sebastiana Bacha, zwany Bachem berlińskim lub hamburskim.
Carl Philipp Emanuel Bach - kompozytor sonat, symfonii, kantat, pasji i 45 samych koncertów fortepianowych - wpłynął na XVIII-wieczną muzykę niemiecką wczesnego klasycyzmu (aż po Haydna, Mozarta i Beethovena)
źródło: Wikipedia
 
310706