Przejdź do treści
Z Grodu Kingi
Przejdź do stopki

100-lecie niepodległości w Szkole Podstawowej Nr 2 w Starym Sączu

Treść


.
100-LECIE NIEPODLEGŁOŚCI
W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 2 W STARYM SĄCZU
 
   Setna rocznica odzyskania niepodległości zmobilizowała społeczność Szkoły Podstawowej nr 2 im.Juliusza Słowackiego w Starym Sączu do podjęcia szeregu działań upamiętniających ten radosny dzień, gdy Polska po 123 latach niewoli wróciła na mapę Europy. Zwieńczeniem wszystkich przedsięwzięć była uroczysta akademia przygotowana dla uczniów i społeczności lokalnej. 13 listopada 2018 roku  autorzy programu artystycznego pt.: „Trudna wolność” zabrali widzów w niezwykłą podróż  przez dzieje państwa polskiego: od I wojny światowej i odzyskanie niepodległości w 1918, przez historię II wojny światowej, czasy zniewolenia komunistycznego, okres Solidarności do dnia dzisiejszego. W tej niezwykłej podróży towarzyszyli nam mistrzowie słowa: Krzysztof Kamil Baczyński, Edward Stachura i muzyka Fryderyka Chopina, Marka Grechuty, Jacka Kaczmarskiego. Przepełniony symboliką spektakl wprowadził w podniosły nastrój, spowodował, że na twarzach odbiorców pojawiły się refleksja i zaduma. Całości dopełniła piękna dekoracja, która była jednocześnie prezentacją nagrodzonych prac w konkursie plastycznym. Akademię zakończył miły akcent: wręczenie nagród i pamiątkowych dyplomów uczniom nagrodzonym w konkursach recytatorskim, plastycznym i wiedzy.
.

.
„Ojczyzna słowem malowana”
 
Tak zatytułowany został konkurs recytatorski przygotowany przez bibliotekę szkolną. Przystąpiło do niego 28 uczniów naszej szkoły, a rywalizacja odbywała się w dwóch kategoriach: klasy IV-V i VII-VIII oraz klasy gimnazjalne. Komisja konkursowa oceniła i wyróżniła:
 
W kategorii klas IV-V
I miejsce - Anna Sztafa
II miejsce - Klaudia Kuziel, Emilia Ziemba, Zuzanna Zaremba
III miejsce - Alicja Pierzga
Wyróżnienie - Włodzimierz Kowalik, Adam Pierzga
 
W kategorii klas VII-VIII, gimnazjum
I miejsce - Oliwia Tokarczyk
II miejsce - Agnieszka Koszyk, Urszula Rams
III miejsce - Marta Pustułka, Karolina Sopata
 
W konkursie plastycznym za realizację tematu
„Symbole narodowe” w klasach I i II przyznano:
 
I miejsce - Natalia Pierzga, Franciszek Długosz, Jakub Tudaj, Jakub Pająk
II miejsce - Bartosz Sołtys
Wyróżnienie - Martyna Tokarczyk, Milena Wygoda, Karolina Rucińska, Izabela Pietrzak, Patryk Plata
 
„Opowiem Ci o mojej Ojczyźnie” w klasie IV przyznano:
 
I miejsce - Wiktoria Damasiewicz, Vassalos Vasileios, Marcin Malinowski, Aleksandra Tyka, Michał Kucia 
II miejsce - Olga Tokarczyk, Julia Wajnert, Jan Marczyk, Szymon Franczewski
III miejsce - Natalia Ziemianek, Adam Pierzga
 
„Opowiem Ci o mojej Ojczyźnie” w klasie V przyznano:
 
I miejsce - Jan Długosz, Piotr Damasiewicz, Julia Zegarlińska  
Wyróżnienie - Zuzanna Garwol, Filip Giera
 
„Polskie drogi do niepodległości”
Konkurs wyłonił uczniów, których wiedza na temat historii Polski była imponująca.
 
I miejsce - Michał Zygmunt
II miejsce - Urszula Janczura
III miejsce - Karol Ogórek
Wyróżnienia - Kinga Radzik, Michał Augustyniak
 
Do uczczenia 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przygotowywaliśmy się od wielu miesięcy, realizując różnorodne przedsięwzięcia, o których systematycznie informowaliśmy na portalu: www.starosadeckie.info i stronie internetowej naszej szkoły.
Przypominamy  niektóre z nich:
- wycieczki Szkolnego Koła Turystycznego min. „Na szlakach niepodległości w Beskidzie Sądeckim”,
- zawody sportowe min. biegi niepodległościowe, cykl turniejów w mini piłkę siatkową „100 meczy na stulecie”,
- różnorodne zajęcia w języku angielskim,
 - angażując społeczność całej szkoły opracowaliśmy wizerunek ucznia Słowackiego - młodego patrioty.
 
Jolanta Bochniarz, Halina Madziar
 
322682