Przejdź do treści
Z Grodu Kingi
Przejdź do stopki

Bomba w szkole!

Treść


.
Bomba w szkole!
 
   Szkoła Podstawowa w Popowicach nosi imię wielkiej świętej i bardzo bliskiej naszemu sercu, która zarazem jest Patronką Starego Sącza, św.Kingi. I choć szkoła ta nie należy do grona dużych w gminie, to jednak, dzięki zaangażowaniu nauczycieli, jest to szkoła, która tętni życiem. Dowodem na to są rekolekcje, które od dwóch lat prowadzone są, jak sama nazwa wskazuje, w szkole. Rekolekcje te prowadzi ksiądz we współpracy z wychowawcami poszczególnych klas, we współpracy z dyrekcją i nauczycielami wspomagającymi.
   W ubiegłym roku rekolekcje poświęcone były bł.Karolinie Kózkównie, która jest patronką młodzieży oraz wzorem dla tych, którzy w swoim życiu cenią wartość czystości. Po dwóch dniach zmagań z różnymi zadaniami rekolekcyjnymi, prawie cała szkoła, udała się w trzecim dniu rekolekcji do sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie.
   W tym roku bohaterem rekolekcyjnych rozważań była św.Kinga. Wybraliśmy ją z dwóch powodów: po pierwsze mija dwadzieścia lat od jej kanonizacji na starosądeckich błoniach, po drugie, jak już wspomniałem, jest patronką naszej szkoły i warto co jakiś czas przybliżyć jej postać, i życie uczniom, a przez nich całym rodzinom.
   Do rekolekcji uczniowie wraz z wychowawcami przygotowywali się już wcześniej: zbierali pomysły, czytali homilię Jana Pawła II, która była czytana podczas uroczystości kanonizacyjnych Kingi, gromadzili materiały potrzebne do wykonywania zadań. Na lekcjach religii poznawali legendy związane z Kingą oraz utrwalali sobie treści zawarte w homilii Papieża wygłoszonej w Starym Sączu.
   Każdy dzień rekolekcyjnych zmagań rozpoczynał się modlitwą, śpiewem i rozważaniem Ewangelii, którą ksiądz czytał i wyjaśniał. Następnie pokazywał, jak tą Ewangelią żyła na co dzień Kinga. Potem uczniowie wraz z wychowawcami udawali się do sal lekcyjnych, gdzie wykonywali różne zadania dostosowane do wieku: przygotowywali portrety klasowe, gdzie główną postacią miała być św.Kinga; robili kwiaty dla św. Kingi, może niektóre z nich weźmiemy do przyozdobienia grobu pańskiego w kaplicy w Popowicach; tworzyli prace, których głównym tematem było zaproszenie innych do odwiedzenia Starego Sącza i miejsc związanych z św.Kingą; wykonywali podobizny św.Kingi, kolorowali obrazki przedstawiające Kingę i miejsca z nią związane; przygotowywali do odegrania scenki biblijne, które później były prezentowane wobec wszystkich na dużej sali.
   Punktem szczególnym był teatrzyk lalek „Bajka”, który dla młodszych i starszych dzieci przedstawił sztukę zatytułowaną „Koszyk z czystego srebra”. Opowiada ona historię osieroconego i biednego rodzeństwa, narażonego na niebezpieczeństwa ze strony chciwego kupca. Rodzeństwo to w końcu, za zrządzeniem Bożej Opatrzności, trafia pod opiekę księżnej Kingi, która zapewnia im nie tylko ochronę i utrzymanie, ale daje im swoją miłość. Nam również pomogła św. Kinga. Okazało się, że w teatrzyku pracuje Pani, która była niegdyś uczennicą naszej szkoły, a obecnie ma tam swoich krewnych. Dzięki temu i wsparciu Kuby z czwartej klasy, wystąpili u nas w czasie rekolekcji, choć wcześniej mieli pozajmowane terminy.
   Drugim bardzo ciekawym punktem tych rekolekcji były odwiedziny p.Wioli z „Ogrodu Marzeń” w Myślcu. Pani Wiola opowiedziała nam o kwiatach, a szczególnie o niezwykłym, małym i pięknym kwiatku, o szafirku. Każde dziecko miało okazję napełnić doniczkę ziemią i zasadzić w niej cebulkę szafirka, który na Wielkanoc powinien pięknie zakwitnąć.
   W czasie trwania rekolekcji była też zorganizowana w kaplicy w Popowicach adoracja Najświętszego Sakramentu. Dzieci wraz z rodzicami chwalili modlitwą i śpiewem Jezusa obecnego w Sakramencie Ołtarza. Po adoracji była możliwość spowiedzi świętej.
   Najważniejszym i centralnym punktem rekolekcji była Msza święta w sanktuarium św. Kingi w Starym Sączu. Serdecznie przywitał nas i ugościł ks. Stanisław Śliwa, rektor tego świętego miejsca. Oprowadził nas wraz z Panem Stefanem po kościele, pokazał muzeum przyklasztorne, z którego przez okna rozciąga się widok na ogród sióstr za klauzurą. Mogliśmy zobaczyć srebrną trumienkę, w której przechowywane są doczesne szczątki Kingi. Podczas Mszy świętej dzieci złożyły wielkopostny dar: przyborów szkolnych i słodyczy. Będzie on przekazany ks.Rafałowi, proboszczowi jednej z parafii we Lwowie. Na zakończenie wszyscy udali się na poczęstunek. Stoły uginały się pod ciężarem domowych wypieków pań z Koła Gospodyń Wiejskich z Popowic, które zapewniły wszystkim ciepłą herbatę i sporą dawkę różnych pyszności. Nic się nie zmarnowało! Wystarczyło dla sióstr, dla księży, dla kierowcy autobusu, który nas bezpiecznie przywiózł i zawiózł.
   Podsumowując to wszystko trzeba zauważyć, że w naszej szkole wybuchła rekolekcyjna bomba! Podłożyli ją wszyscy: dyrekcja, nauczyciele, księża, rodzice, uczniowie, dobroczyńcy, teatrzyk, Koło Gospodyń Wiejskich i wiele innych osób. Dobrze, że wybuchła! Może przyniesie dobre owoce w naszym życiu i w życiu naszej szkoły. Na pewno lepiej poznaliśmy postać św.Kingi, Pani Starego Sącza i Patronki naszej małej, ale pięknej szkoły.
Ks.Tomasz Starzec
 
123900