Przejdź do treści
Z Grodu Kingi
Przejdź do stopki

Rozmowa z Jackiem Lelkiem burmistrzem Starego Sącza

Treść


.

.
MOCNY START NA POCZĄTEK ROKU
ROZMOWA Z JACKIEM LELKIEM
BURMISTRZEM STAREGO SĄCZA
 
   Tradycyjnie już na łamach „Z Grodu Kingi”, staramy się przekazać Czytelnikom wiadomości - „Co słychać w mieście?”. Oczywiście najlepsze są te ze źródła, stąd moja kolejna prośba do burmistrza Starego Sącza Jacka Lelka o udzielenie odpowiedzi na kilka pytań (oczywiście życzliwie przyjęta).
   Nadchodząca wiosna - powiew odradzającej się przyrody, to także najlepszy czas na dobry początek i kontynuację rozpoczętych działań inwestycyjnych, których na terenie miasta i gminy jest wiele.
 
Pytam więc naszego Włodarza, co dzieje się w tej dziedzinie?
   - Tak to już jest, że samorząd postrzegany jest często przez pryzmat różnych projektów infrastrukturalnych. W tym momencie trwają prace wykończeniowe hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 1 w Starym Sączu. To naprawdę duża inwestycja, samo zaplecze hali jest spore, sala jest połączona ze szkołą, w nowym łączniku znajdzie się miejsce na szkolną bibliotekę. Są wielkie szanse na to, że we wrześniu z nowej hali skorzystają już uczniowie. Będzie dostępna zresztą również także po godzinach lekcyjnych dla wszystkich starosądeczan.
Druga inwestycja, która rzuca się w oczy przy wjeździe do Starego Sącza, to tzw. Park and Ride - dworzec przesiadkowy wraz z parkingiem. Jak już mówiłem, ten pomysł docenimy w pewnej perspektywie. To część projektu współfinansowanego z Unii Europejskiej, wspólnego z Nowym Sączem, który też buduje dworzec MPK i kupił nowoczesne autobusy, z których korzystają również starosądeczanie. Stawiamy na transport zbiorowy. Niedawno w porozumieniu z MPK uruchomiliśmy nową linię nr 10 Gaboń-Praczka - Stary Sącz Rynek - Popowice, a wybrane kursy wjeżdżają pod stację PKP.
 
Udało się również wyłonić wykonawcę przebudowy Galerii pod Piątką...
   - Tak, prace ruszyły. To trudne technicznie przedsięwzięcie, kosztowne, ale zyskamy obiekt kulturalny, którego nie powstydziłoby się żadne europejskie miasto, z takim bagażem kulturowym jak nasze. Budowa powinna się zakończyć do końca 2020 r. Parliśmy do tej inwestycji, bo potrzebujemy przestrzeni dla działalności kulturalnej i siedziby Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari, a dopingowało nas też niebagatelne dofinansowanie w wysokości 5,2 mln zł. Gra była warta świeczki i cieszę się, że się udało z rozbudową ruszyć.
 
A jakie inwestycje drogowe i utrudnienia z nimi związane czekają nas w tym roku?
   - Z Funduszu Dróg Samorządowych jeszcze w tym roku uda się dokończyć przebudowę ul.Trakt św.Kingi. Na wysokości stadionu „Sokoła” ulica zyska chodnik - rów wzdłuż muru klasztornego zostanie przykryty płytami, będzie oświetlenie i nowa nawierzchnia. Wyłoniliśmy też wykonawców inwestycji drogowych: rozbudowy drogi wojewódzkiej wraz z rondem i budowy drogi dojazdowej do Strefy Aktywności Gospodarczej, czyli dalszy odcinek ul.Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Na tę drogę Stary Sącz pozyskał dofinansowanie z funduszy europejskich w wysokości 85% całości inwestycji. Inwestycję wykona firma ZIBUD za prawie 5 mln zł. - w formule zaprojektuj i wybuduj. Termin wykonania - do listopada 2020 roku. Natomiast rondo przy powstającym Park and Ride na łączniku ulic Jana Pawła II i pod Ogrodami wybuduje Komplex-Bud. Tutaj oferta przekraczała nieco kosztorys (przyp. red. 1 348 800.26 zł przy 1 200 000 zł) stąd przyjęte przez radę zmiany w budżecie i przesunięcie pieniędzy na to zadanie. Prace ruszą wkrótce, ale ul.Jana Pawła II będzie przejezdna, choć utrudnień nie da się uniknąć to na pewno chcemy je zminimalizować. Tak więc mamy mocny inwestycyjny początek roku.
 
A co nowego w kulturze?
   - Utrzymujemy program imprez z jednym wyjątkiem. Lachowska Micha odbędzie się we wrześniu. Czeka nas dodatkowo zupełnie nowe wydarzenie w listopadzie. O szczegółach za wcześnie mówić, choć Sącz Jazz Festiwal ma już datę - 22-30 listopada. Kameralne koncerty, różne odmiany jazzu, rozmowy z muzykami. Klimatyczna muzyka w miasteczku z klimatem.
 
Temat ścieżki w koronach drzew na Miejskiej Górze jest jeszcze aktualny?
   - Jak najbardziej. Zapowiadana już wcześniej atrakcja, którą nazywamy roboczo ścieżką w koronach drzew na Miejskiej Górze ma już na 100% zapewnione dofinansowanie. Sukces ścieżek rowerowych i Bobrowiska utwierdza nas w przekonaniu, że trzeba inwestować w czas wolny, nie tylko turystów, ale przede wszystkim mieszkańców. Zaczęliśmy nową kadencję od trzymania się kursu i konsekwentnej realizacji naszej długofalowej strategii.
Jedną z jej składowych jest budowa kanalizacji, która cały czas trwa, ale pewne odcinki już zakończyliśmy. Tak jest z ul.Partyzantów. Mieszkańcy mogą się już podłączać. W urzędzie można odbierać projekty i wniosek o dofinansowanie przyłączy, bo poczuwamy się do pomocy finansowej mieszkańcom. Kanalizacja to nasz wspólny interes. Dopłata wynosi 100 zł do 1 metra bieżącego kanalizacji i 500 zł do studzienki kanalizacyjnej - nie więcej jednak niż 10 tys. zł. Zachęcamy do przyłączania się: dla zdrowia, ochrony środowiska i własnej wygody.
 
Niedługo czeka nas ważna rocznica....
   - W czerwcu czeka nas 20-lecie wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II i kanonizacji bł.Kingi w Starym Sączu. Jeszcze nie wiemy dokładnie jak przebiegną uroczystości i jaki kształt przybierze jubileusz, ale już dziś wszystkich starosądeczan zapraszam pod ołtarz papieski. Nie muszę przypominać jak fundamentalne znaczenie miał ten dzień dla Starego Sącza i Sądecczyzny. Wcześniej jednak czekają nas Święta Wielkiej Nocy i z tej okazji życzę Czytelnikom „Z Grodu Kingi” i wszystkim Starosądeczanom by blask, który otacza Zmartwychwstałego Chrystusa pomagał patrzeć z innej perspektywy na codzienność i odkrywać sens we wszystkim, co nas spotyka. Umocnieni wiarygodnym świadkiem nadziei - z ufnością patrzmy w przyszłość. Radosnych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego!
 
   Dziękuję za rozmowę, dawkę wiadomości i świąteczne życzenia, które odwzajemniam.
Jolanta Czech
 
126600