Przejdź do treści
Z Grodu Kingi
Przejdź do stopki

9. Festiwal Podróży i Przygody - BONAWENTURA 2019

Treść


.
9. FESTIWAL PODRÓŻY I PRZYGODY
BONAWENTURA 2019
 
   Jest pokaźna grupa osób z utęsknieniem oczekujących końca marca, aby spędzić ten czas w Starym Sączu. To wówczas w Perle Beskidu, za sprawą Festiwalu Podróży i Przygody „Bonawentura”, skupia się jak w soczewce cały świat - przybliżany za sprawą wspaniałych obieżyświatów.
Przygotowana perfekcyjnie impreza, dzięki olbrzymiej pracy i pasji zespołu pracowników starosądeckiego Centrum Kultury i Sztuki im.Ady Sari, pod dyrekcją Wojciecha Knapika, i niezwykle pomocnych wolontariuszy, kwitnie i rozwija się - również światowo, zdobywając uznanie i laury, o czym piszę w tekście: „Człowiek Roku 2018”.
Owocem pracy tego zespołu, jest świetnie przygotowany - w formie modułowej konstrukcji, program poszczególnych dni, w którym każdy chętny znalazł dla siebie coś, co go najbardziej interesuje.
Zaproszeni prelegenci to zawsze najlepsi z najlepszych - pasjonaci tematu, potrafiący dzielić się swą wiedzą i doświadczeniami z wierną publicznością.
Sala widowiskowa na pokazach wypełniona jest po brzegi osobami o szerokim przedziale wiekowym. Myślę, że jego rozpiętość to kilkadziesiąt dobrych lat. Niektórzy spotykają się od początku istnienia festiwalu, często tylko ten jeden raz w roku, przyjeżdżają z różnych stron Polski i zza granicy, czekając na ten czas festiwalowej uczty, który w tym roku przypadł na weekend 22,23 i 24 marca. Te trzy dni w doborowym towarzystwie podróżników, to niesamowite przeżycie, będące również źródłem wiedzy przekazywanej w fascynujący sposób, także za pomocą wspaniałych filmów i zdjęć.
Gen podróżowania posiada wielu. Także jedną z form realizacji, dla jego posiadaczy, jest również …udział w festiwalowych pokazach, i poznawanie odległych zakątków świata, dzięki prelegentom! Prelekcje i rozmowy podczas przerw dają uczestnikom możliwość wymiany zdań i doświadczeń.
 
   W piątkowe popołudnie wystąpili goście specjalni: osobowości z wybitnymi osiągnięciami w dziedzinie eksploracji i reportażu. Giganci!
   Fascynujące opowieści, obrazy i przeżycia dla uczestników prelekcji.
Na początek mieliśmy możliwość spotkania z Markiem Tomalikiem, z wykształcenia geologiem, z pasji podróżnikiem i znawcą Australii, publicystą, pisarzem i dziennikarzem radiowym.
Do Australii jeździ regularnie od trzydziestu lat. Swe podróże relacjonuje barwnie i z charakterystycznym spokojem, pełnym duchowości.
„Australia. Gdzie kwiaty rodzą się z ognia” to jedocześnie tytuł festiwalowego spotkania i drugiego już wydania książki, którą autor poszerzył o rozdział o rdzennych jej mieszkańcach - Aborygenach, dla których ziemia jest właścicielem człowieka, a nie odwrotnie. Walkabout, ich duchowa podróż na pustyni, jest odpowiednikiem pielgrzymki, i w taki sposób można odczytać powroty Marka Tomalika do „swojej” ziemi.
   Krzysztof Starnawski „Eksploracje jaskiń na najgłębszych poziomach” - to prelekcja zapierająca dech w piersiach.
Jej autor to ratownik TOPR, nurek ekstremalny, podróżnik i odkrywca, organizator wypraw i rajdów przygodowych, wynalazca - konstruktor sprzętu do głębokiego nurkowania. Laureat Kolosa za 1999 w kategorii „Wyczyn Roku” oraz Kolosa 2016 w kategorii „Eksploracja jaskiń” za odkrycie najgłębszej podwodnej jaskini świata - Hranickiej Propasti (404 m). Za to dokonanie został uhonorowany nagrodą „Travelera” 2016 oraz znalazł się w ścisłej czołówce w plebiscycie „National Geographic Adventurer of the Year”. Jeest aktualnym rekordzistą świata w nurkowaniu na obiegu zamkniętym. W 2018 roku we włoskim jeziorze Garda zszedł na głębokość 303 metrów.
Festiwalowa prezentacja przedstawiała jego dorobek -najtrudniejsze eksploracje przeprowadzone we Włoszech, w Albanii, Czechach, Meksyku i Francji, gdzie prowadził kilka zaawansowanych projektów, które doprowadziły m.in. do największych odkryć geograficznych w dziedzinie speleologii w tych rejonach, w tym najgłębszej zalanej jaskini na świecie. Z kolei w Meksyku od kilku lat pracuje nad poznaniem połączenia dwóch bardzo długich jaskiń: Sac Actun i Dos Ojos, w najdłuższą na świecie (łącznie korytarze miałyby 350 km).
Filmy pokazały piękno świata podwodnych jaskiń, nieznanego „zwykłym zjadaczom chleba”.
 
   Mariusz Szczygieł reporter, pisarz, przedstawił prelekcję zatytułowaną: „Kultura czeska - moja laska nebeska”.
Oprócz Hanny Krall najczęściej przekładany z żyjących polskich reporterów; jego książki zostały wydane w 21 krajach. Za „Gottland” zdobył Europejską Nagrodę Literacką 2009, a w Polsce „Nike” Czytelników. Zdobywca tytułu Dziennikarz Roku 2013 w konkursie Grand Press.
Autor książek „Gottland”, „Zrób sobie raj”, „Laska nebeska”. Miłośnik czeskiej Pragi, o której opowiadał ze swadą i poczuciem humoru.
   W sobotnie południe rozpoczął się cykl podróżniczych pokazów, biorących udział w plebiscycie o laur publiczności, którego zwycięzcą został Krzysztof Story za prezentację „Cape Wrath Trail, Szkocja” i otrzymał statuetkę Bonawentury.
 
Niedzielny maraton był wydarzeniem premierowym, zdominowanym przez spotkania z podróżującymi influenserami, znanymi blogerami i twórcami treści internetowych na YouTubie i Instagramie, którzy ze swojej pasji i działalności w Internecie uczynili swoje główne źródło zarobkowania.
Internet od kilku lat jest miejscem, w którym dzieje się bardzo wiele, także w dziedzinie podróżowania. Rośnie rola „interentowych przewodników”, będących źródłami informacji i inspiracji, które wpływają na decyzje podejmowane przez innych. Festiwale podróżnicze straciły właśnie wieloletni monopol na wyznaczania nowych celów dla osób, dla których podróże są czymś ważnym w życiu. Pojawili się właśnie „influenserzy”, często pasjonaci w wybranych dziedzinach, osoby, które zdecydowały, że dla osobistej wolności i zagwarantowania sobie większej ilości czasu na ukochane podróże, zostaną „wolnymi strzelcami” w wybranym przez siebie zawodzie. Różne strony tej życiowej drogi pokazali m.in. Ewa Chojnowska-Lesiak, Aleksandra Świstow i Kaja Kraska. Pierwsza z nich jest pilotem egzotycznych wycieczek zagranicznych, a najlepiej czuje się wśród prostych ludzi i dzikiej natury Afryki Równikowej. Druga to miłośniczka gór - zdobywczyni kilku pięciotysięczników i pilotka wycieczek do Azji. Ostatnia z pań jest dziennikarką, pasjonatką podróżowania w pojedynkę i opowiadania historii filmem.
Prowadzi blog i kanał podróżniczy na YT - Globstory.
   Tegoroczny festiwal zakończył - entuzjastycznie przyjęty przez publiczność - koncert muzyki świata w wykonaniu zespołu Dikanda.
 
   W przyszłym roku dla pasjonatów festiwalu „Bonawentura” jego jubileuszowa, dziesiąta edycja. Z nadzieją uczestnictwa - do zobaczenia.
Jolanta Czech
 
123902