Przejdź do treści
Z Grodu Kingi
Przejdź do stopki
Przejdź do Menu Techniczne

Menu Dodatkowe

Nowa inicjatywa - ranking Genialni Lokalni Globalni

Treść


.
NOWA INICJATYWA
RANKING GENIALNI LOKALNI GLOBALNI
 
    Pomysłodawcą rankingu Genialni Lokalni Globalni jest prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Almanachu Muszyny Ryszard Kruk - pochodzący z Krakowa, mieszkający w Muszynie, wielbiciel Sądecczyzny.
Jego założeniem było, aby docenić dokonania, które stały się polskim i światowym sukcesem, a których twórcy mają i poczuwają się do związku z Sądecczyzną.
Zakres rankingu obejmuje szeroko rozumiane wydarzenia artystyczne - jednostkowe i cykliczne, w takich dziedzinach kultury jak: muzyka, teatr, taniec, film, literatura, sztuki wizualne i performatywne, architektura, moda i wzornictwo oraz sektory kreatywne, w tym nowe media, multimedia i gry video oraz dokonania pokrewne z wymienionymi i interdyscyplinarne.
W założeniu ranking ma stanowić mobilizację dla twórców i jednocześnie sposób na promowanie Sądecczyzny, tak w Polsce, jak i na świecie - właśnie poprzez związek twórcy sukcesu z regionem.
    Patronką rankingu jest Danuta Szaflarska, na co zgodę wyraziły Jej córki: Maria Ekier i Agnieszka Kilianska-Cypel, które swą obecnością na Gali Rankingu 19 maja 2019 w sali widowiskowej Centrum Kultury i Sztuki im.Ady Sari, nadały pierwszej edycji tego wydarzenia szczególną rangę i atmosferę.
Obydwie panie wręczały laureatom nagrody - specjalny dyplom zaprojektowany przez panią Marię Ekier - z wizerunkiem salamandry, będącej ulubionym zwierzęciem Jej mamy.
   Zmarła 19 lutego 2017 roku w Warszawie Danuta Szaflarska urodziła się 15 lutego w Kosarzyskach, co zawsze podkreślała i czuła związek z tym miejscem. W czasie okupacji brała udział w Powstaniu Warszawskim, jako łączniczka. Zagrała ponad sto ról w filmach i ponad osiemdziesiąt ról teatralnych. Występowała w słuchowiskach Teatru Polskiego Radia i użyczała swego głosu w filmach. Była niezwykle lubiana i ceniona przez publiczność i krytyków.
Dlatego do roli Patronki „Genialnych Lokalnych Globalnych” pasowała, jak nikt inny!
    Ranking im.Danuty Szaflarskiej jest inicjatywą społeczną, której celem jest doroczne wyróżnianie i promowanie związanych z Sądecczyzną artystów oraz twórców wybitnych współczesnych wydarzeń artystycznych, które miały miejsce w minionym roku i które zostały dostrzeżone oraz docenione w Polsce, a także poza nią.
Inicjatywę wspierają organizacyjnie Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari w Starym Sączu, redakcja Dobrego Tygodnika Sądeckiego oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Almanachu Muszyny.
O zakwalifikowaniu się nominowanych osób do grona laureatów i ich kolejności w rankingu zdecydowała Kapituła nagrody, w której skład wchodzi czternaście osób, z czego siedem wywodzi się z Sądecczyzny, a pozostała siódemka ogląda sukcesy Sądeczan z Warszawy, a obie płcie są reprezentowane po równo. W jej pracach zgodziły się uczestniczyć córki patronki rankingu. Każdego roku Kapituła będzie poszerzana o trzech laureatów rankingu. Z tego powodu członkom Kapituły przysługuje bierne i czynne prawo wyborcze, oczywiście z wyjątkiem głosowania na siebie - wyjaśnił Ryszard Kruk, który podkreślił, że od pomysłu do realizacji jest długa droga i nie byłoby tego wydarzenia, gdyby nie podjęcie idei przez zespół, w którego skład wchodzili m.in. Wojciech Knapik (twórca m.in. Festiwalu Pannonika), Wojciech Molendowicz (twórca sukcesu Dobrego Tygodnika Sądeckiego) Anna Florek (współorganizatorka wystawy prac Edmunda Cieczkiewicza - malarza zapomnianego, ale rozpoznawalnego)
 
    Kapituła w składzie: dr Monika Bryl, Anna Florek, Maria Ekier, Katarzyna Gajdosz-Krzak, Agnieszka Kilańska-Cypel, Wojciech Knapik, Ryszard Kruk, Krzysztof Kuliś, dr Maria Molenda, Wojciech Molendowicz, Dariusz Prończuk, Rafał Skąpski, Karol Szafraniec, Agnieszka Szling, z 21 osób zgłoszonych, wybrała 15 kandydatów nominowanych do nagrody, a spośród nich 10 laureatów według kolejności: Joanna Kulig, Weronika Gogola, Antoniusz Dietzius, Jakub Polaczyk, Monika Sznajderman, Wojciech Knapik, Filip Pławiak, Izabela Szafrańska, Georg Weiss i Antoni Malczak.
Nad prawidłowym przebiegiem całego głosowania czuwała warszawska kancelaria prawnicza Gessel, której przedstawiciel potwierdził oficjalnie ogłoszony wynik wyborów.
    Oprócz tego Czytelnicy portalu Dobry Tygodnik Sadecki (dts24.pl). w głosowaniu internetowym wyłonili zdobywcę Nagrody Publiczności Genialni Lokalni Globalni, którą otrzymali: Antoniusz Dietzius oraz Izabela Szafrańska, która dla uczestników gali wystąpiła na scenie „Sokoła”.
            Większość z laureatów przybyła na uroczystą galę osobiście, a ci, którzy z różnych powodów nie mogli być obecni, przysłali filmy z „usprawiedliwieniem”!
 
    Joanna Kulig - pochodząca z Muszynki aktorka filmowa i teatralna. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Uczęszczała również do Państwowej Szkoły Muzycznej I-go stopnia im. Fryderyka Chopina w Krynicy Zdroju (klasa fortepianu) oraz do Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych II-go stopnia im. Mieczysława Karłowicza w Krakowie (klasa śpiewu solowego).
   Na swoim koncie ma liczne role, zagrała m.in. w takich filmach jak: „Kler”, „7 uczuć”, „Niewinne”, „Disco Polo”, „Sponsoring”. Za grę w tym ostatnim otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki drugoplanowej podczas 37. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 2012 r. oraz Kryształową Gwiazdę Elle przyznawaną przez magazyn „Elle”. Ta sama rola przyniosła Joannie Kulig również Polską Nagrodę Filmową Orzeł w kategorii Najlepsza Aktorka Drugoplanowa. Światową sławę Joanna Kulig zdobyła natomiast w ubiegłym roku za rolę Zuli w „Zimnej wojnie”, za którą Europejska Akademia Filmowa uhonorowała ją nagrodą najlepszej europejskiej aktorki 2018. Film zdobył trzy nominacje do Oscara, a Joanna Kulig spełniła swoje marzenie o udziale w finałowej gali w Hollywood.
Niestety artystka nie mogła pojawić się na finałowej gali osobiście, gdyż obecnie pracuje w Paryżu na planie serialu ,,The Eddy", gdzie wciela się w bohaterkę o imieniu Maja.
Mimo tego, w drodze do studia znalazła chwilę i nagrała multimedialne podziękowania. W kilku słowach opowiedziała o tym, co dała jej Sądecczyzna. Zapewniła również, że tęskni za rodzinnymi stronami i przesłała pozdrowienia.
 
    Z Bratysławy przyjechała pisarka i tłumaczka Weronika Gogola. Urodziła się w Nowym Sączu, później zamieszkała z rodzicami w Olszynach koło Biecza, następnie przeprowadziła się do dziadków mieszkających przy ul.Matejki w Nowym Sączu, by uczęszczać do I Liceum Ogólnokształcącego. Po maturze studiowała na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie ukończyła ukrainoznawstwo. Jej hobby to… chodzenie. Lubi też śpiew tradycyjny i grę na drumli.
Przetłumaczyła trzy książki z języka słowackiego: dwie książki Maroša Krajňaka „Carpathia” i „Informacja”, oraz „Przez ucho igielne” Jána Púčeka. Jest autorką debiutanckiej prozy „Po trochu”, poświęconej Olszynom, która otrzymała Nagrodę Conrada 2018 i została nominowaną do Nagrody Literackiej „Nike”.
Weronika Gogola była również finalistką Nagrody Literackiej dla Autorki Gryfia oraz Nagrody Literackiej Europy Środkowej Angelus.
Książkę oczywiście można wypożyczyć w starosądeckiej bibliotece.
 
    Z Warszawy przyjechał Antoniusz Dietzius związany z Muszyną i Krynicą - aktor, wokalista, reżyser spektakli muzycznych. Od kilku lat kierownik artystyczny Teatru Muzycznego przy Młodzieżowym Domu Kultury w Warszawie-Śródmieściu. Jego osiągnięcia w roku 2018 to realizacja drugiej polskiej inscenizacji, a pierwszej warszawskiej, musicalu „Spamalot czyli Monty Python i Święty Graal” we współpracy z londyńską agencją Theater Right Worldwide oraz realizacja komedii muzycznej „Męskie D'ramy czyli między testosteronem a reumatyzmem” z tekstem Tomasza Jachimka (który przysłał uczestnikom gali filmową pocztówkę) wystawianej na scenie Teatru Palladium w Warszawie.
 
    Do Starego Sącza - miasta swego dzieciństwa, przyjechał z Nowego Jorku kompozytor i pianista Jakub Polaczyk, który w 2008 roku ukończył muzykologię na Uniwersytecie Jagiellońskim, a w 2010 roku kompozycję na Akademii Muzycznej w Krakowie. Po studiach w 2011 roku wyjechał do USA na stypendium w Carnegie Mellon. Otrzymał tam z wyróżnieniem Artist Dilploma in Composition w 2013 w klasie dra Reza Vali. Od 2015 roku jest wykładowcą The New York Conservatory of Music. Od 2018 roku jest dyrektorem muzycznym Festiwalu Chopin and Friends w Nowym Jorku, (który obiecał mi, że podzieli się z Czytelnikami „Z Grodu Kingi” opowieścią o swej karierze i starosądeckimi wspomnieniami).
 
    Była również z nami doktor nauk humanistycznych Monika Sznajderman, od ponad trzydziestu lat mieszkająca wraz z mężem Andrzejem Stasiukiem w Wołowcu w Beskidzie Niskim, finalistka Nagrody Literackiej „Nike” 2017 za książkę „Fałszerze pieprzu”.
Laureatka Genialnych Lokalnych Globalnych jest antropologiem kultury, od 1996 roku prowadzi Wydawnictwo Czarne. Jest również autorką książek: „Zaraza. Mitologia dżumy, cholery i AIDS”, „Współczesna Biblia Pauperum. Szkice o wideo i kulturze popularnej”, „Błazen. Maski i metafory” oraz „Fałszerze pieprzu. Historia rodzinna”. Redaktorka kilku antologii esejów, m.in. „Nostalgia. Eseje o tęsknocie za komunizmem”, „Znikająca Europa” (z Kathariną Raabe. Za książkę „Fałszerze pieprzu” uhonorowana została Nagrodą im.Marii i Łukasza Hirszowiczów, Nagrodą Literacką Miasta Radomia oraz Nagrodą im.Jerzego Turowicza. Została również wyróżniona przez Kapitułę i Dyrekcję Fundacji im.Jerzego Bonieckiego - Polcul za działalność społeczną, wydawniczą oraz popularyzację czytelnictwa, a także nominowana do Nagrody im.Ryszarda Kapuścińskiego (2017), Nagrody Literackiej Nike, nagrody Śląski Wawrzyn Literacki oraz do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus.
 
    Pozostali laureaci to Wojciech Knapik - dyrektor Centrum Kultury i Sztuki im.Ady Sari w Starym Sączu, którego dokonania przedstawialiśmy szczegółowo na łamach ”Z Grodu Kingi” w poprzednim numerze.
Jest prezesem Starosądeckiej Fundacji Kultury. Z wykształcenia geograf (UJ w Krakowie). Zdobył też tytuł MBA w WSB-NLU w Nowym Sączu. Wojciech Knapik jest pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym Festiwalu Pannonica, organizowanego od 2013 r w Barcicach.
W roku 2018 zrealizował szeroko odnotowaną w Polsce i poza jej granicami kolejną edycję tej imprezy, która od European Festivals Association w Brukseli otrzymała prawo do używania specjalnego znaku „Remarkable Festival” („Niezwykły Festiwal”), przyznawanego za wysoki poziom artystyczny i znaczący wkład w międzynarodowy obieg kultury.
Jest również pomysłodawcą i głównym organizatorem Festiwalu Bonawentura w Starym Sączu. Od 2013 r organizuje, (jako kontynuator) Starosądecki Festiwal Muzyki Dawnej, umacniając pozycję Starego Sącza jako istotnego ośrodka kulturalnego. W ubiegłym roku „Gazeta Krakowska” przyznała mu tytuł Człowieka Roku w kategorii Kultura. Z Sądecczyzną związany jest od 30 lat. - Tu jest mój dom, tu urodziły się moje dzieci - mówi amator muzyki, sztuki współczesnej, podróży, górskich wędrówek i kajaków.
 
    Filip Pławiak - który swe dzieciństwo spędził w Witowicach Górnych. Po maturze zdanej w II LO w Nowym Sączu podjął studia w Wyższej Szkole Filmowej i Teatralnej w Łodzi, którą ukończył w 2012 r. Na 32. Międzynarodowym Festiwalu Szkół Filmowych i Teatralnych w Moskwie jego przedstawienie dyplomowe zdobyło nagrodę specjalną. Jest związany z Teatrem na Woli, występuje także w wielu filmach.
Otrzymał nominację do Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego za rok 2016.
Na swoim koncie ma role w licznych serialach i filmach, w tym pierwszoplanowe w takich produkcjach jak: „Bilet na księżyc”, „Czerwony pająk”, „Prosta historia o morderstwie” czy „Listy do M 3”.
W ubiegłym roku zagrał też pierwszoplanowe role w serialach „Nielegalni” dla Canal+ czy „Chyłka” dla TVN. Wziął również udział w filmie „303. Bitwa o Anglię” oraz w Teatrze Telewizji w „Alicji w krainie koszmarów”.
Nagrodę w jego imieniu odebrał tata Marek Pławiak.
 
    Izabela Szafrańska - z wykształcenia kulturoznawca, z zawodu muzyk. Jest założycielką i liderką zespołu El Safron, z którym dotarła do finału telewizyjnego show Must Be The Music. W ubiegłym roku po raz kolejny pokazała się w na szklanym ekranie w 9. edycji programu The Voice of Poland, dostając się do półfinału.
Do osiągnięć 2018 r. zalicza również Grand Prix VI Festiwalu Kolęd, Pastorałek i Piosenek Bożonarodzeniowych w Krakowie oraz nagranie płyty Znaki Zodiaku wraz z Marianem Opanią, Joanną Jeżewską, Kubą Sienkiewiczem, Janem Kondrakiem i Justyną Panfilewicz. Aktywnie koncertuje również za granicą. Była zapraszana do wzięcia udziału w największych festiwalach m.in. w USA, Hiszpanii, Holandii, Niemczech, Mołdawii, Czechach czy Rosji.
Wychowała się w rodzinie z tradycjami muzycznymi. Od dziecka uczęszczała do Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Lipniczanie”. Chodziła do Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół Elektryczno - Mechanicznych im. gen. Józefa Kustronia w Nowym Sączu.
    Georg Weiss - dyrygent Miejskiej Orkiestry Stary Sącz, którego przedstawiamy na łamach tego numeru czasopisma. Z Sądecczyzną połączyła go miłość do żony, która stąd pochodzi. To dla niej przeprowadził się do Nowego Sącza z Niemiec i związał z Miejską Orkiestrą Dętą w Starym Sączu. Z wykształcenia jest bowiem muzykiem-trębaczem, kształcił się w Wyższej Szkole Muzycznej w Essen. Ukończył również dyrygenturę orkiestr dętych w Bazylei oraz studia podyplomowe w Trosingen, Karlsruhe, Monachium, Graz i Barcelonie. Dyrektorował szkołom muzycznym w Essen, Geislingen, Loerrach. Koncertuje, jako trębacz niemal w całej Europie. W 2018 r. ze starosądecką orkiestrą zdobył wyróżnienie podczas Festiwalu Orkiestr Dętych im. Józefa Szweda w Tarnowskich Górach. Z Miejską Orkiestrą Dętą odbył mnóstwo koncertów, prezentują cztery różne programy artystyczne. Gościnnie był dyrygentem w Bazylei, Zurichu i Essen. George Weiss obok muzyki jest wielkim entuzjastą wina i wszystkim, co jest z nim związane.
    Antoni Malczak - Sądeczanin, absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie. Stworzył wspólnie z zespołem pracowników znaczące wydarzenia kulturalne, rozpoznawalne w całej Polsce i szeroko poza jej granicami, między innymi: Międzynarodowy Festiwal Święto Dzieci Gór, Festiwal imienia Ady Sari, Festiwal Wirtuozerii i Żartu Muzycznego Fun and Classic i inne, których kolejne edycje były mocnym akcentem roku 2018.
(Opis sylwetek laureatów opracowałam również na podstawie notek biograficznych, zamieszczonych na stronie www.dts24.pl autorstwa Katarzyny Gajdosz-Krzak).
 
    Oprawę muzyczną uroczystości zapewnił wrocławski kwartet jazzowy Zawartko-Piasecki.
Galę prowadziła niezrównana Lidia Jazgar współzałożycielka, menedżerka i wokalistka zespołu Galicja, dyplomowana choreografka, prezenterka telewizyjna i radiowa, konferansjerka i organizatorka wydarzeń kulturalnych, m.in. Galicyjskich Wieczorów z Piosenką.
   Jak zapowiedzieli organizatorzy, to pierwsza, ale nie ostatnia edycja rankingu Genialni Lokalni Globalni, gdyż na Sądecczyźnie nie brakuje wyjątkowych osób, których działania należy doceniać i już teraz wiadomo, że kandydatur wystarczy na wiele lat!
    Inicjatorzy wydarzenia chcą, aby gala wieńcząca projekt stała się corocznym świętem kultury!
    Zachwycona wzruszającą galą pierwszej edycji rankingu Genialni Lokalni Globalni, składam najserdeczniejsze gratulacje Laureatom, a dziękując Organizatorom - życzę im wszelkiej pomyślności w realizacji kolejnych edycji tego wspaniałego przedsięwzięcia.
Jolanta Czech
 
324428