Przejdź do treści
Z Grodu Kingi
Przejdź do stopki

Aktualności ministranckie - kronika

Treść


.
AKTUALNOŚCI MINISTRANCKIE - KRONIKA.
.
     Obecnie w naszej parafii służy 26 ministrantów. Są to wspaniali młodzi chłopcy w wieku od 9 do 13 lat. W gronie aspirantów tych, którzy dopiero przygotowują się do Liturgicznej Służby Ołtarza jest, na obecną chwilę, 5 chłopców. Mam cichą nadzieję, że grono kandydatów niebawem powiększy się. Spotkania ministranckie odbywają się regularnie w każdy poniedziałek o godzinie 17.00 w Domu Parafialnym. Na spotkaniach chłopcy zdobywają wykształcenie zarówno w zakresie swoich obowiązków liturgicznych, jak również w zakresie duchowym ucząc się dobrego życia. Ponadto w każdy pierwszy czwartek miesiąca, a więc jeden raz w miesiącu, wszyscy ministranci naszej parafii wraz z duszpasterzami i swoimi rodzicami uczestniczą w adoracji Najświętszego Sakramentu modląc się o powołania kapłańskie, zakonne oraz misyjne. Oprócz formacji chłopców, ściśle przewidzianej przepisami kościelnymi jest też miejsce na inne sprawy w tym też i rozrywkę: gry i zabawy.
.

 .
Ministranci Parafii Św.Elżbitey w Starym Sączu (2008 r.)
 .
    Służba ministrantów w naszej parafii odbywa się według „grafiku służeń” tzw. asyst i co miesiąc podlega podsumowaniu oraz sprawdzeniu aktywności grup i poszczególnych ministrantów indywidualnie. A wszystko po to, by zachować jak przystało na służbę kościelną, ład i porządek a nade wszystko przejrzystość i sprawiedliwość w dowartościowaniu wyróżniających się chłopców. System nagród i wyróżnień, ale też upomnień w procesie wychowawczym zawsze odgrywał ważną rolę. Wzmacnia przede wszystkim motywację chłopców, którzy naturalnie, jak każde dziecko w tym wieku, poddawani są różnym nastrojom, przechodzą amplitudę uczuć od „przesadzonej gorliwości” po zniechęcenie, zwątpienie a nawet rezygnację. Mam nadzieję, że i wśród ministrantów naszej parafii, jeśli nikt tego nie popsuje, owa dobra rywalizacja przyniesie owoce i spełni oczekiwania duszpasterzy. Efekty tych założeń już są widoczne: na przykład na każdej Mszy Świętej w dzień powszedni i w niedzielę obecni są ministranci - nawet w sobotę o 6.00. W minionym okresie w tej rywalizacji - „Konkursie na najgorliwszego ministranta” - najlepszymi okazali się: we wrześniu był nim Wojciech Dziedzic a w październiku byli bracia bliźniacy Piotr i Grzegorz Broniszewscy. Zwycięzcom i ich rodzicom składam gratulacje i podziękowanie.
    25 października bieżącego roku 18 chłopców wyruszyło na pielgrzymkę do Łagiewnickiego Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, gdzie mogli uczestniczyć i „służyć” do Mszy Świętej w bazylice Bożego Miłosierdzia. Ministranci byli zachwyceni i czuli się wyróżnieni możliwością czynnego służenia w tak sławnym miejscu. Radości nie było końca, gdy kustosz łagiewnickiej bazyliki, w osobie samego biskupa Jana Zająca, pochwalił ich za strój a nade wszystko, kiedy podziękował im za piękną postawę przy ołtarzu w czasie sprawowanego nabożeństwa. Po Mszy Świętej ministranci udali się do klasztoru Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, gdzie mogli poznać historię życia Siostry Faustyny a także oddać cześć jej relikwiom. Udając się w pielgrzymkę do podkrakowskiego Sanktuarium, które słynie jako światowe centrum kultu Miłosierdzia Bożego dla pielgrzymów z Polski i zagranicy, łączyli się z Janem Pawłem II, który do tego miejsca pielgrzymował. Pobyt w Sanktuarium łagiewnickim był czasem modlitwy za całą parafię i jej duszpasterzy, był czasem modlitwy w osobistych intencjach.
    Pielgrzymowanie do świętego miejsca ministranci zakończyli pobytem w Aquaparku, największym w Polsce basenie. Mogli też spędzić czas w kinie oglądając film pt. „Wyprawa na księżyc”, który bardziej znany jest jako „Muchy w kosmosie” a zrealizowany został w najnowszej trójwymiarowej technice 3D. Efekty specjalne w tym filmie jak na kosmos przystało naprawdę były „nieziemskie”.
.
OGŁOSZENIE
Trwają zapisy do Grona Ministrantów. Gdyby jakiś chłopiec chciał do nas dołączyć chętnie go przyjmiemy. Spotkania odbywają się w każdy poniedziałek o godzinie 17.00 w Domu Parafialnym. Zapraszamy.
Ks.Janusz
327580