Przejdź do treści
Z Grodu Kingi
Przejdź do stopki

O tym, jak gwiazdka rozbłysła jasno jak słońce...

Treść


.
„O tym, jak gwiazdka rozbłysła jasno jak słońce,
Aniołowie zrobili dużo hałasu - a ludzie zamilkli z wrażenia...
czyli historia urodzin Jezusa”
 
    Czy wiesz, skąd tyle przygotowań do świąt Bożego Narodzenia: ozdabianie choinki, przygotowanie szopki, świąteczne nakrywanie stołu i tyle starannie zapakowanych prezentów?
    To dlatego, że 2000 lat temu urodziło się Dzieciątko Jezus. Matka Boża i św.Józef z radością oczekiwali na Jego narodziny, ale nie przypuszczali nawet, ze On urodzi się w ubogiej stajence - przecież był zapowiedzianym przez Anioła Synem Bożym - a więc kimś większym niż Król! A jednak Pan Bóg wybrał właśnie takie zapomniane miejsce, wśród zwierząt i ubogich ludzi, jakby chciał każdemu smutnemu, zapracowanemu, choremu i samotnemu człowiekowi powiedzieć: „nie martw się od dziś zawsze będę blisko ciebie!” Ktoś może zapytać: „a co z tymi, którzy są bogaci, radośni, zdrowi? Czy mały Jezus ich zostawi? Nie, przecież mała gwiazda przyprowadziła do Niego również bogatych i mądrych królów. Teraz już wiemy, dla kogo Jezus przyszedł na świat - dla każdego z nas.
Co roku, 25 grudnia w kościele, uroczyście obchodzimy dzień urodzin Pana Jezusa. Ogromna radość ogarnia cały świat. Świętowanie rozpoczynamy już w Wigilię to znaczy wieczorem 24 grudnia najbardziej uroczystą kolacją w roku, rozpoczynającą się zazwyczaj wtedy, gdy pokaże się na niebie pierwsza gwiazda.
 
Czy pamiętasz ostatnie święta? Co wtedy przeżyłeś?
    Przy nakrytym już stole wigilijnym gromadzi się cała rodzina. W wielu polskich domach istnieje taki zwyczaj, że ustawia się na stole jedno dodatkowe nakrycie dla nieoczekiwanego gościa. Kolacja zaczyna się modlitwą i odczytaniem fragmentu Pisma Świętego. Następnie wszyscy składają sobie życzenia i łamią się białym jak śnieg opłatkiem.
    Przy śpiewie kolęd cała rodzina oczekuje na Pasterkę, czyli Mszę Świętą odprawianą o północy, na pamiątkę pokłonu pasterzy zbudzonych w środku nocy przez rozśpiewanych aniołów. Czy już pomyślałeś, jaki dar Ty przyniesiesz małemu Jezusowi na Jego kolejne urodziny w Święta Bożego Narodzenia? A może będziesz taką dobrą gwiazdką i swoją modlitwą i dobrymi czynami przyprowadzisz kogoś do Jezusa?
 
Modlitwa dziecka:
Dziękuję Ci Dobry Boże za Nową Gwiazdę, za Pana Jezusa.
On oświeca wszystkich, którzy są dla nas dobrzy, ale też i tych
z którymi nie rozumiemy się najlepiej.
On rozjaśnia nasze życie i świeci wszystkim,
by dać im odwagę i siłę do służenia innym ludziom.
On czyni nas świadkami miłości i pokoju.
Dziękujemy Ojcze za Gwiazdę - Pana Jezusa.
Siostra Sylwia
 
324134