Przejdź do treści
Z Grodu Kingi
Przejdź do stopki

Matka Teresa

Treść


.
Matka Teresa
 
    W październiku minęło już 10 lat od momentu beatyfikacji Matki Teresy z Kalkuty. Rocznica przypadła jakże wymownie, w dniu tegorocznej niedzieli misyjnej. Dzieło misyjne tej Błogosławionej jest znane całemu światu a Misjonarki Miłości służą na prawie wszystkich kontynentach. Od 1983 roku także i w Polsce.
    Misjonarki prowadzą domy i jadłodajnie dla bezdomnych oraz placówki dla niepełnosprawnych i przewlekle chorych. Otaczają opieką tych najbardziej potrzebujących, bez względu na pochodzenie etniczne czy wyznawaną religię. Udzielają pomocy materialnej i przede wszystkim duchowej, jak nauczała założycielka Zgromadzenia Matka Teresa od Dzieciątka Jezus, znana światu jako Matka Teresa z Kalkuty.
    Ta Błogosławiona, która swoim życiem dała przykład całkowitego oddania się Bogu i odnalezienia radości w ubóstwie, niejednokrotnie poddawana była krytyce. Zaliczana jest do największych postaci współczesnego Kościoła. Została uhonorowana wieloma nagrodami w tym w 1979 roku Pokojową Nagrodą Nobla.
    Pochodziła z Macedonii z rodziny albańskiej. Jej świeckie imię to Agnes Gonxha Bojaxhiu. Albańczycy są dumni z niej, jak my Polacy z Jana Pawła II. Obchody dziesięciolecia beatyfikacji tej charyzmatycznej Misjonarki w Londynie przygotowała wspólnota albańska.
.

.
Uroczystej Mszy Świętej przewodniczył kardynał Cormac Murphy-O’Connor emerytowany Arcybiskup Westminsteru. W swojej homilii podkreślił rolę Matki Teresy jako adwokatki ubogich całego świata. Mówił także o osobistych spotkaniach i rozmowach z Błogosławioną. O jej poczuciu humoru, prostocie i bezgranicznym poświęceniu. Msza Święta celebrowana była w ojczystym języku Matki Teresy, choć językiem założonego przez nią Zgromadzenia jest język angielski. W wygłoszeniu słowa Kardynałowi pomagał tłumacz. Duchowny pokazał swoje radosne usposobienie. Powitał zebranych w języku albańskim i z zadowoleniem oznajmił, że się tego nauczył tuż przed Mszą Świętą.
Uroczystości zakończono wystawą biograficzną tej wyjątkowej zakonnicy. Znalazły się tam fotografie z niezliczonych podróży i wizyt misyjnych dokumentujące 45 lat służby Bogu i ubogim.
Iwona Macałka      
(korespondencja z Londynu)
 
324134