Przejdź do treści
Z Grodu Kingi
Przejdź do stopki

Listopadowe miłosierdzie

Treść


.
LISTOPADOWE MIŁOSIERDZIE
 
    W październiku przeżywaliśmy już 67. Tydzień Miłosierdzia, którego celem było przypomnienie nam chrześcijanom, obowiązek I wrażliwość na potrzeby cierpiącego brata. Bardzo mocno podkreśla to Ewangelia, wypowiedzi Chrystusa. „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” - „Jaką miarą mierzysz, taką ci odmierzą”. I wreszcie: „Co uczyniliście jednemu z tych najmniejszych, Mnieście uczynili”.
Św.Piotr dodaje: ...bądźcie wszyscy jednomyślni, współczujący, pełni braterskiej miłości; miłosierni i pokorni! Nie oddawajcie złem za zło ani złorzeczeniem za złorzeczenie! Przeciwnie zaś, błogosławcie! Do tego bowiem jesteście powołani, abyście odziedziczyli błogosławieństwa (1P 3,8-9);
św.Jakub: ...sąd nieubłagany dla tego, który nie czynił miłosierdzia: miłosierdzie odnosi triumf nad sądem. (Jk2,13);
św.Augustyn: Miłosierdzie otwiera oczy na potrzeby ubogiego. Miłosierdzie z tego wywodzi swą nazwę, że udręczonym czyni serce bolejącego nad udręką drugiego. Ten. co ma miłosierdzie w sercu, zawsze ma coś do dania;
bł.Josemaria Esciva: Miłosierdzie polega nie tyle na „dawaniu", ile na „zrozumieniu";
św.Katarzyna ze Sieny: Pamiętaj, że w ostatniej chwili przedśmiertnej nikt nie odpowie za ciebie przed Najwyższym Sędzią; odpowiedzą tylko: cnota i - miłosierdzie.
Wróćmy do słów Chrystusa. „Coście uczynili jednemu z tych najmniejszych, Mnieście uczynili. Najmniejsi, tzn. najbardziej potrzebujący, najbardziej cierpiący. Którzy to są? Według nauki teologii, żadne cierpienie na ziemi, choćby najcięższe, nie może iść w porównaniu z cierpieniem dusz czyśćcowych. Wobec tego one mają największą potrzebę i prawo wyczekiwania naszej pomocy, czyli naszego miłosierdzia.
To zobowiązanie przypomina nam miesiąc listopad, a równocześnie daje wiele okazji do dawania niewspółmiernie wielkiej pomocy, przy niewielkim wysiłku.
.

.
Wiele naszych codziennych modlitw jest ubogacone odpustami. Są to odpusty zupełne lub cząstkowe. Odpust zupełny (np.) za odmówienie różańca do NMP lub Koronki do Miłosierdzia Bożego. Za inne mniejsze, odpust cząstkowy.
Niestety wiele tracimy, bo aby zyskać odpust potrzebna jest intencja (czyli chęć uzyskania odpustu. I o tym zapominamy. Trudno jest też przed każdym np. przeżegnaniem wzdychać: „Ja chcę zyskać odpust”. Dlatego praktyki ascetyczne polecają, by rano przy pacierzu westchnąć np. taką modlitwą: „Pragnę dziś uzyskać wszystkie odpusty, do jakich będę miał okazję i ofiaruję je za duszami cierpiącymi w czyśćcu” (to bardzo ważne). Czerpmy obficie z skarbca Miłosierdzia Bożego.
Warto wiedzieć, że w uroczystość Wszystkich Świętych, jak również w Dniu Zadusznym można uzyskać w kościołach i kaplicach publicznych odpust zupełny. Uzyskamy go spełniając następujące warunki:
            •  pobożnie nawiedzając kościół lub kaplicę,
            •  odmawiając "Ojcze nasz" i "Wierzę w Boga",
            •  odmawiając dowolną modlitwę w intencji Ojca Świętego,
            •  przystępując do spowiedzi i Komunii św. (w tym okresie)

W dniach od 1 do 8 listopada możemy też, spełniając powyższe warunki, zyskać odpust zupełny nawiedzając cmentarz. Postarajmy się skorzystać z tego wielkiego daru i zyskać odpusty dla dusz osób zmarłych. Módlmy się za zmarłych uczestnicząc także częściej we Mszy św. ofiarujmy za nie Komunię św., modlitwę różańcową, modlitwy wypominkowe.
Pamiętając słowa Chrystusa; „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią”.
Ks.Paweł Tyrawski
 
322722