Przejdź do treści
Z Grodu Kingi
Przejdź do stopki

KONCERT WDZIĘCZNOŚCI

Treść


.
KONCERT WDZIĘCZNOŚCI
STOWARZYSZENIA NA RZECZ OSÓB
NIEPEŁNOSPRAWNYCH „GNIAZDO”
 
    2 października 2011 r. Sala starosądeckiego „Sokoła” zapełniona do ostatniego miejsca tętni życiem.
Koncert wdzięczności, na który kolejny już raz zaprosiło Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Gniazdo”, wpisuje się już na stałe w pejzaż wydarzeń kulturalnych w Starym Sączu. Dziękując za każdy dar serca ofiarowany podopiecznym Stowarzyszenia, w trakcie koncertu dedykowanego wszystkim dobroczyńcom, jego organizatorzy postanowili zebrać pieniądze na rehabilitację szesnastoletniej Kasi Dziedzic, która w 7 października 2010 r. na ul.Piłsudskiego w Starym Sączu została potrącona przez samochód.
.

.
Puszki z napisem „Dla Kasi” zapełniały się błyskawicznie i w rezultacie zebrano w trakcie koncertu i później ponad sześć tysięcy złotych, które jak powiedziała prezes Stowarzyszenia Zofia Wcisło, są (na udostępnionym przez Stowarzyszenie koncie) do dyspozycji rodziców Kasi, z przeznaczeniem na jej rehabilitację.
Na sali wśród zaproszonych gości obecni byli burmistrz Marian Cycoń, posłowie Barbara Bartuś, Wiesław Janczyk i Bronisław Dutka oraz senator Stanisław Kogut, który zadeklarował również pomoc w rehabilitacji Kasi w Ośrodku Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym im.Ojca Pio w Stróżach, której jest założycielem i prezesem.
Koncert, prowadzony jak zwykle ze swadą przez Annę Górz i Wojciecha Laska z Zarządu Stowarzyszenia, rozpoczęła Starosądecka Międzyszkolna Orkiestra Dęta pod dyrekcją Stanisława Dąbrowskiego, która wielokrotnie występuje na imprezach organizowanych przez „Gniazdo”. Był też pokaz tamburmajorek iwystęp Michała Wcisło, który zaśpiewał piosenkę „Yesterday” z repertuaru zespołu The Beatles.
Zapowiadając występ podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy Wojciech Lasek powiedział: „ŚDS, to nie tylko ten wspaniały, choć już ciasny, odremontowany budynek, stojący w uroczym miejscu Cyganowic. ŚDS to 35 cudownych osób patrzących trochę inaczej na świat, to wspaniałe panie terapeutki, to atmosfera tam panująca. ŚDS to terapia, praca, wychowanie, sport i zabawa. Jeśli sport - to ostatnie dokonanie - zwycięstwo zespołu ŚDS w składzie: Grzegorz Tokarczyk, Dawid Serafin, Staszek Dudzic w V Turnieju Bocci Osób Niepełnosprawnych w Nowym Sączu, to drugie miejsce zajęte w tym turnieju w kategorii zespołów na wózkach drużyny w składzie: Kasia Kłak, Kuba Nowak. A zaprezentowane z wdziękiem i humorem taniec z baletu „Jezioro łabędzie” i flamenco wzbudziły entuzjazm sali.
Należy też powiedzieć o rocznym stypendium, w wysokości 300 złotych miesięcznie, przyznanym przez Bank Spółdzielczy w Starym Sączu, jakie otrzymał niepełnosprawny sportowiec, podopieczny „Gniazda” - Arek Borzęcki.
Wystąpiła Zuzanna Szczypuła laureatka Przeglądu Form Kabaretowych Fafik w II LO w Nowym Sączu, a niezwykle gorące oklaski zebrali Klaudia i Dawid Siedlarzowie za „Gawędy tischnerowskie” wykonane piękną, góralską gwarą.
.

.
Na zakończenie koncertu wystąpiła kapela z Podegrodzia, która swą regionalną muzyką i przyśpiewkami porwała do tańca podopiecznych Stowarzyszenia: Anię Kulig, Marysię Olszowską, Dawida Serafina, Staszka Dudzica, Łukasza Tomasiaka, a oni zaprosili na scenę parlamentarzystów i innych widzów tego niecodziennego spotkania.
Na widowni cały czas był obecny Piotr Dziedzic, tata Kasi, który ze wzruszeniem dziękował wszystkim, którzy pomogli jego rodzinie w tych tragicznych chwilach, najtrudniejszych momentach po wypadku Kasi: pracownikom ze sklepu żony, siostrze Eleonorze Salamon, Gimnazjum im.Juliusza Słowackiego, którego Kasia była uczennicą, Stowarzyszeniu „Gniazdo” i wszystkim, tak wielu ludziom, którzy okazali wsparcie.
Poczęstunek dla artystów przygotowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Popowicach kierowanego przez p.prezes Stanisławę Florkiewicz, a wspaniałą dekorację sceny wykonała p.Julia Dziedzic.
W poniedziałek po koncercie dotarła do nas wiadomość, że na początku przyszłego roku Kasia Dziedzic pojedzie wraz z tatą na 42 dniowy turnus rehabilitacyjny do SPZOZ Sanatorium Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Krynicy.
    „Cierpienie jest tuż obok nas, za drzwiami. Chciejmy podzielić się małą cząstką tego, co zbuduje całość” - napisano dziękując w imieniu rodziców Kasi, na załączonej do zaproszenia na koncert kartce.
Ten koncert pokazał, że wdzięczność serca idzie w parze z ofiarnością, że wbrew obiegowym opiniom ludzie potrafią i chcą być dobrzy, ofiarni, serdeczni i wdzięczni, za gest, słowo, czyn. Potrafią dawać i dziękować. I co nie mniej ważne, chcą być razem, razem się cieszyć, wzajemnie sobie dziękować i w razie potrzeby wspomagać się nawzajem.
    4 października nasi „Gniazdowi” artyści podbili serca widzów, występując z piosenkami z przedstawień teatrzyków, pod nowosądeckim ratuszem, na zakończenie Marszu Różowej Wstążki zorganizowanym przez Klub Sądeckich Amazonek, Stowarzyszenie Sądeckie Forum Kobiet, Stowarzyszenie Kobiet do Walki z Rakiem Piersi Europa Donna i firmę Avon.
Czwarty już marsz upowszechniający profilaktykę raka piersi jest również wsparciem dla kobiet, które walczą z ta chorobą. Występ Starosądeczan, był także wskazówką, że czasami wystarczy tylko chcieć; a z pomocą drugiego człowieka łatwiej jest pokonywać trudności i własne słabości.
Jolanta Czech
 
324016