Przejdź do treści
Z Grodu Kingi
Przejdź do stopki

Główna uroczystość jubileuszu 225-lecia diecezji tarnowskiej

Treść


.
Główna uroczystość jubileuszu
225-lecia diecezji tarnowskiej
 
    Trwa Rok Jubileuszowy z okazji 225. rocznicy powstania diecezji tarnowskiej. Główna uroczystość jubileuszu odbyła się w Tarnowie w święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny (8 września). Mszy Świętej przewodniczył wówczas ks.abp Józef Michalik - przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.
W tarnowskiej katedrze zgromadzili się: biskup tarnowski - Wiktor Skworc, biskupi pomocniczy: ks.bp Andrzej Jeż i ks.bp Wiesław Lechowicz, a także pochodzący z diecezji tarnowskiej kapłani, którzy swoją duszpasterską drogę rozpoczynali w tarnowskim seminarium: ks.abp. Henryk Nowacki - nuncjusz apostolski w Nikaragui, ks.abp Zygmunt Zimowski - przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia, ks.bp Jan Styrna - biskup elbląski, ks.bp Stanisław Budzik - sekretarza generalnego KEP, ks.bp Janusz Kaleta - ordynariusz Karagandy w Kazachstanie, a także ks.bp Władysław Bobowski - biskup senior diecezji tarnowskiej. Ponadto obecni byli między innymi członkowie kapituł kolegiackich: tarnowskiej, sądeckiej i bocheńskiej, przedstawiciele Sejmu i Senatu RP, władze samorządowe m. in. wicemarszałek Małopolski Roman Ciepiela, burmistrz Starego Sącza - Marian Cycoń i wiceprezydent Nowego Sącza - Bożena Jawor, a także przedstawiciele tarnowskich i sądeckich uczelni. Duchowo ze zgromadzonymi w katedrze łączyły się nasze siostry klaryski, siostry bernardynki z Zakliczyna i siostry karmelitanki z Tarnowa.
    W homilii ks.abp Józef Michalik przypomniał jak wiele zawdzięczamy Matce Bożej w tajemnicy Narodzenia: Przyszliśmy z wiarą popatrzeć na Boży plan, plan, który Bóg realizuje przez Maryję Powinniśmy kroczyć tą drogą, którą wyznaczyła nam Maryja. Duchowny podkreślał także, że to właśnie modlitwa skierowana do Matki Chrystusa jest wielką siłą naszych rodzin.
Przewodniczący KEP przypomniał w homilii zawirowane dzieje 225 lat diecezji tarnowskiej i mówił: Wasza diecezja to ziemia świętych i błogosławionych. Tutaj od pokoleń żywe jest świadectwo życia chrześcijańskiego. Jednocześnie ks.abp Józef Michalik podkreślał, że siłą każdej diecezji jest Rodzina i Tradycja, a te wierni ziemi tarnowskiej i sądeckiej cenią sobie niezwykle wysoko.
    Podczas Mszy Świętej Biskup tarnowski wręczył relikwie bł.Jana Pawła II przedstawicielom bazyliki bocheńskiej i tarnowskiej oraz parafiom w Lipnicy Murowanej, Limanowej, Borkach, Szczepanowie i bł.Karoliny w Tarnowie, a także diecezjalnemu Wyższemu Seminarium Duchownemu. Abp Józef Michalik otrzymał natomiast jubileuszowy kielich, który powstał z okazji 225-lecia diecezji tarnowskiej.
Przypomnijmy: z okazji 225. rocznicy powstania diecezji tarnowskiej w 2011 roku można zyskiwać odpusty zupełne, odwiedzając wyznaczone świątynie i uczestnicząc w obchodach jubileuszowych, publicznie sprawowanych nabożeństwach. Odpusty, pod zwykłymi warunkami, można zyskiwać w bazylice katedralnej w Tarnowie, w bazylikach: w Limanowej, Nowym Sączu, Bochni, Szczepanowie, Mielcu i Tuchowie oraz w kościele parafialnym w Grybowie.
Osoby starsze, chorzy i wszyscy, którzy nie mogą wyjść z domu, też mogą zyskiwać odpusty, po wyzbyciu się wszelkiego grzechu i z intencją wypełnienia trzech warunków zwyczajnych, kiedy tylko będzie to możliwe, jeśli duchowo połączą się z uroczystościami jubileuszowymi albo pielgrzymkami.
Źródło: na postawie oficjalnej strony diecezji tarnowskiej
Kinga Bednarczyk
 
324005