Przejdź do treści
Z Grodu Kingi
Przejdź do stopki

Polsko-angielska parafia w Welwyn Garden City

Treść


.
Polsko-angielska parafia
w Welwyn Garden City
 
    Wydawałoby się, że polskich parafii na Wyspach Brytyjskich nie brakuje. W samym Londynie istnieje ponad dwadzieścia polskich kościołów. Tak samo jak powiększa się liczba emigrantów powiększa się liczba wiernych.
    Jeden z moich przyjaciół Sebastian Książek, który mieszka poza Londynem, uznał że cotygodniowe grubo ponad godzinne dojazdy do kościoła są niewygodne. Zwłaszcza, że podróżuje z żoną Basią i kilku miesięcznym synkiem Marcelkiem. Z myślą o swoim potomku postanowił znaleźć parafię bliżej domu. No i okazało się, że polskiej parafii w pobliżu nie ma. Jest jednak angielska parafia, którego proboszcz ks.Norbert Fernandes otwarty jest na integrację i z wielką radością wita Polaków w swoim kościele. Czuję się zobowiązana nadmienić, iż Sebastian pochodzi z Zakopanego a w Starym Sączu spędzał w dzieciństwie wakacje u jednej ze swoich cioć. Sam powiedział, że Stary Sącz to „urocze miasteczko”.
.

.
    Ks.Norbert uczynił wielki gest w stronę Polaków w czasie ostatnich Świąt Wielkanocnych kiedy to ogłosił święcenie pokarmów. W Anglii powyższy zwyczaj nie istnieje. Do kościoła w Welwyn Garden City, które atmosferą i urokiem Stary Sącz przypomina przybyły prawie tłumy Polaków z sąsiednich miast: Hatfield i Stevenage. Byli młodzi, starsi i ci z rodzinami. Proboszcz witał Polaków radosnym „dzień dobry” a nawet próbował modlić się po Polsku, co wywołało wzruszenie i szacunek dla kapłana. Sebastian zaprzyjaźnił się z ks.Norbertem a ten podzielił się swoim marzeniem o integracji Polonii z angielskimi parafianami. I tak zrodził się pomysł dwujęzycznej mszy św.
15 października w kościele pw.Our Lady, Queen of Apostols (Matki Boskiej Królowej Apostołów) w Welwyn Garden City odbyła się pierwsza polsko-angielska msza św. Oprawą muzyczną jak się pewnie państwo domyślają zajął się Dei Trust, o którym już niejednokrotnie pisałam.
Sobotnia eucharystia przyciągnęła rzesze zarówno Polaków jak i Anglików, którzy jak ich proboszcz otwarli ramiona i z braterską miłością przyjęli nowych parafian.
    Jak na integracyjną imprezę przystało po mszy wierni ucztowali na wspólnie przygotowanym przyjęciu. Tutaj znowu Dei Trust przewodniczył w śpiewach w obu językach. Wszyscy dobrze się bawili. Zintegrowani parafianie mają nadzieję, że okazji do wspólnej zabawy i świętowania w przyszłości nie zabraknie i będą przykładem dla innych wspólnot.
Wydarzeniem żywo zainteresował się ks.biskup John Sherrington - Ordynariusz Katedry Westminster.
 
Iwona Macałka
Korespondencja z Londynu
 
324163