Przejdź do treści
Z Grodu Kingi
Przejdź do stopki
Przejdź do Menu Techniczne

Menu Dodatkowe

>W anielskim kręgu...< - wystawa Haliny Szuflickiej

Treść


.
„W ANIELSKIM KRĘGU…”
 
   W niezwykle ciekawym wnętrzu „Galerii pod 5”, usytuowanej przy starosądeckim Rynku, oglądać można obrazy „nitką malowane” autorstwa Haliny Marii Szuflickiej. To pierwsza wystawa prac artystki w Starym Sączu - mieście jej dzieciństwa i młodości.
    Ekspozycja, zatytułowana „W anielskim kręgu…” składa się z 80 obrazów, które powstały na przestrzeni prawie trzydziestu lat. Wielu zwiedzających wystawę będzie zaskoczonych tym, że obrazy p.Haliny nie są malowane, ale wyszywane kolorowymi nićmi. W tym miejscu należy napisać o tym, że źródłem inspiracji twórczej dla p. Haliny Szuflickiej był dom rodzinny, w którym mama autorki (absolwentka seminarium nauczycielskiego u Sióstr Klarysek) haftowała przepiękne makatki i serwetki, które u małej Halinki wzbudzały podziw i zainteresowanie. Dziecięca fascynacja artystycznymi wytworami mamy, niezwykła atmosfera domu rodzinnego oraz oczarowanie anielskimi stworami mocno tkwiły w świadomości Szuflickiej i spowodowały, że od początku lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku p. Halina z wielkim zaangażowaniem i precyzją zajęła się haftem figuralnym, a następnie za pomocą tej niespotykanej techniki warsztatowej zaczęła haftować przepiękne obrazy o różnorodnej tematyce. Artystka, jak sama mówiła podczas otwarcie wystawy, wykonała około trzysta obrazów.
.

.
    Monograficzna wystawa autorki świadczy o tym, iż warsztat twórczy artystki ulegał przeobrażeniom, był bogacony i wpływał na artystyczny rozwój pani Haliny. Oglądać zatem możemy obrazy, które powstawały na kolorowym tle richelieu i tematycznie związane są z naturą, np. ptaki, owoce, motyle, haftowane pejzaże oraz obrazy przedstawiające wizerunki Maryi, Jezusa, aniołów i świętych.
    Dzięki zastosowaniu kolorowych nici różnych barw, odcieni i grubości autorka uzyskuje niezwykły efekt. Jej obrazy są trójwymiarowe, zachwycają kolorystyką i działają na sferę emocjonalną, i duchową oglądających. Niezwykłą rzeczą jest to, że Halina Szuflicka haftem wyraża swoje bogate wnętrze, w którym dostrzec można pochwałę boskiego stworzenia, aniołów i świętych. Artystka poprzez swoje prace propaguje ekumenizm i uczy szacunku i otwartości na inność. Wśród licznie wyeksponowanych prac zauważyć można obrazy nawiązujące formą i treścią do ikon kościoła katolickiego, greko-katolickiego, cerkwi prawosławnej, kultury judaistycznej.
    Haftowane dzieła mają swój niepowtarzalny urok, który pogłębiają poetyckie miniatury, stanowiące jakby komentarz, podpis dla tworzonych przez artystkę obrazów. Te małe formy poetyckie, uprawiane przez p.Halinę, w polaczeniu z wystawionymi pracami skłaniają do refleksji i zadumy nad sensem ludzkiego życia w wymiarze duchowym i egzystencjalnym.
    Wernisaż prac p.Haliny Marii Szuflickiej otwarto 18 listopada 2011 r. W otwarciu wystawy, oprócz wielu oglądających wzięli udział przyjaciele artystki z lat szkolnych, a także przedstawiciele władz samorządowych grodu Kingi w osobie komisarza miasta p.Jacka Lelka i przewodniczącego Rady Miasta i Gminy Kazimierza Gizickiego. To bardzo sympatyczny i obiecujący gest ze strony władz w momencie, gdy spełniło się jedno z marzeń p.Szuflickiej, by móc pokazać swój dorobek artystyczny w mieście, w którym się urodziła i wychowała.
    Wystawa prac artystki, oprócz walorów poznawczych, posiada także wartości wychowawcze. Obrazy „igłą malowane” są niezwykłą formą ewangelizacji i dlatego też winni ją obejrzeć dorośli, młodzież i dzieci szkolne, bo zaiste warto!
Irena Załęska-Kurowska
 
123820