Przejdź do treści
Z Grodu Kingi
Przejdź do stopki
Przejdź do Menu Techniczne

Menu Dodatkowe

SPOTKANIE Z PODRÓŻNIKIEM

Treść


.
SPOTKANIE Z PODRÓŻNIKIEM
 
Peru (Perú, Republika Peru - República del Perú) - państwo w zachodniej części Ameryki Południowej, nad Oceanem Spokojnym. Jest to trzecie, co do wielkości państwo kontynentu po Brazylii i Argentynie oraz drugi największy kraj andyjski po Argentynie. Stolicą Peru jest Lima.
 
    W dniu 28 listopada 2011 r. właśnie do tego zakątka świata, zabrał nas- uczniów Liceum Ogólnokształcącego im.Marii Skłodowskiej-Curie w Starym Sączu, podróżnik i fotograf - Ryszard Stabach, założyciel i jeden z przedstawicieli grupy Trzask, człowiek ciekawy świata, dążący do jego poznania.
    Pan Ryszard opowiadał o licznych, niezwykle interesujących przygodach, historii i kulturze Peru. Wszyscy obecni mieli możliwość udania się w fascynującą podróż, bogatą w wiele informacji z dziedzin zarówno przyrodniczo-geograficznych, jak i społecznych, kulturowych, czy historycznych. Dzięki doskonałemu przygotowaniu prelegenta, łatwości z jaką nawiązywał kontakt ze słuchaczami, mogliśmy bez żadnych przeszkód, czy trudności wejść w klimat prezentowanych wydarzeń. Warto docenić sposób mówienia podróżnika, gdyż posługiwanie się barwnym językiem nie zanudzało widzów, co więcej wszyscy z zainteresowaniem przysłuchiwali się opowieściom.
W ciągu dwugodzinnej prelekcji zaprezentowanych zostało mnóstwo fotografii dotyczących różnych dziedzin życia codziennego, kultury, obyczajów, głównych zajęć, religii miejscowych ludzi, jak również starożytnej architektury Peru oraz cywilizacji Inków - historycznego państwa w zachodniej części Ameryki Południowej, założonego w XII wieku, a rozbudowanego w rozległym Imperium w ciągu niespełna 200 lat przed odkryciem Ameryki przez Europejczyków.
Pokazywanym fotografiom towarzyszył bogaty opis słowny, zawierający dziesiątki istotnych informacji, masę ciekawostek, sytuacji i przygód, które miały miejsce w czasie trwania całego wyjazdu. Uczniowie mieli także możliwość ubrania się w tradycyjne stroje przywiezione w formie pamiątki przez podróżników.
    Zdjęcia i relacje z wyprawy bardzo zaciekawiły uczniów, a całe spotkanie dostarczyło wielu pozytywnych emocji i wrażeń.
 
Agata Tylecka - uczennica klasy dziennikarskiej
LO im.Marii Skłodowskiej-Curie w Starym Sączu
 
124035