Przejdź do treści
Z Grodu Kingi
Przejdź do stopki
Przejdź do Menu Techniczne

Menu Dodatkowe

W 16. rocznicę wizyty papieskiej Jana Pawła II w Starym Sączu

Treść


.
W 16. rocznicę wizyty papieskiej Jana Pawła II w Starym Sączu
DIECEZJALNE ŚWIĘTO RODZINY
NA STAROSĄDECKICH BŁONIACH
 
    Niedziela 21. czerwca zgromadziła przed Ołtarzem Papieskim setki wiernych, w większości rodzin z dziećmi, przybyłych z całej diecezji wraz ze swoimi duszpasterzami. Pielgrzymując do Starego Sącza, pozytywnie odpowiedzieli na apel biskupa tarnowskiego, Andrzeja Jeża, zapraszającego do wspólnej modlitwy za rodziny i z rodzinami, w czasie szczególnie niesprzyjającym tradycyjnie rozumianemu życiu rodzinnemu i małżeńskiemu. Dali się przekonać pasterskiemu wezwaniu zawartemu w słowach:
    Niech pielgrzymowanie do świętych, „którzy nie przemijają i wołają o naszą świętość”, będzie dla nas umocnieniem, byśmy potrafili tworzyć w naszych rodzinach i wokół nas środowiska wierne nauce Chrystusa, prowadzące ku duchowemu wzrostowi i dojrzałemu wypełnianiu powołania do małżeństwa i rodzicielstwa. Równocześnie niech będą te uroczystości okazją do włączenia się w modlitwę Kościoła powszechnego przed XIV Zwyczajnym Zgromadzeniem Ogólnym Synodu Biskupów poświęconego „Powołaniu i misji rodziny w Kościele i świecie współczesnym”. Szczególnie właśnie teraz potrzeba naszej ufnej i wytrwałej modlitwy, by Boża prawda o powołaniu do tej podstawowej drogi w Kościele nie ulegała rozmyciu i była wyraźnie głoszona we współczesnym świecie.
    W poczuciu wielkiej misji i odpowiedzialności podjęto więc rodzinne pielgrzymowanie upamiętniające kolejną rocznicę wizyty Papieża Rodzin w Starym Sączu.
    Przybywających corocznie na uroczystości czerwcowe nie odstrasza kapryśna pogoda, nawet ulewny deszcz, potrafiący przemoczyć do suchej nitki; tym razem jednak aura okazała się o wiele łaskawsza niż 16 lat temu, gdy oczekiwaliśmy i witaliśmy polskiego Papieża. Teraz było wszystkiego po trochę, jak w życiu ludzkim: chmurnie i pogodnie, wietrznie i spokojnie, przekropnie i słonecznie na przemian. Ocieraliśmy się namacalnie niemal o świętość, czując obecność i patronat św. Kingi i św.Jana Pawła II, i to było najważniejsze. Radość i wdzięczność, poczucie wspólnoty i bliskości, i potrzeba umocnienia w wierze i mądrości życia były drogowskazami i motywacją świętowania.
    Już od godziny 10, 30 trwało modlitewne czuwanie na starosądeckich błoniach, o godz. 11.00 rozpoczęła się Msza święta koncelebrowana pod przewodnictwem biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża. Oprawę muzyczną Eucharystii zapewnił chór „Pueri Cantores Nicolai” z Bochni.
    W głoszonej homilii ks. Biskup skupił się głównie na roli, zadaniach i kondycji współczesnej rodziny, powołując się przy tym na opinie i wskazania aż trzech papieży; św.Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka. Nauczanie Jana Pawła II - Papieża Rodzin - polecił uczynić stałym punktem odniesienia,, gdyż polski Papież rodzinie i małżeństwu poświęcił setki homilii. Motywem przewodnim swoich rozważań ks. Kaznodzieja uczynił symboliczny obraz łodzi z pouczającym z niej Jezusem ( z czytania ewangelicznego), gdzie groza żywiołu, wywołująca przerażenie uczniów i ich bezradność, a nawet wymówki czynione Stwórcy spowodowane były słabością ducha i brakiem wiary; zapomnieniem, że gdzie jest Chrystus, tam jest moc i nadzieja. Tamten obraz Ks.Kaznodzieja zestawił ze współczesną łodzią Kościoła, w której płyniemy my wszyscy. I która również doświadcza skutków burz i huraganów, fali grzechów i prześladowań, rozbicia, utraty wartości i nadziei, osłabienia wiary. Tymczasem łódź Chrystusa jest niezniszczalna, nie osiądzie na dnie ani na mieliźnie; trwa, choć zmienia się świat. W wyjątkowo trudnych chwilach i problemach w życiu, w lęku i zwątpieniu trzeba pamiętać o Tym, który utrzymuje nas na wodzie i po prostu Mu zawierzyć. Zaufać, że otrzymamy również siły potrzebne, aby temu sprostać; wiara to ufność również we własne siły. Obecnie najgroźniejsze dla nas nawałnice to te wymierzone w rodziny i małżeństwa, wymagające walki i właściwych postaw, modlitwy i czujności.
    Dzisiaj szczególnie trzeba bronić małżeństwa, jako trwałego związku mężczyzny i kobiety, a także z nową świeżością ukazywać Ewangelię życia. Siłę wiary budować na zaufaniu i zawierzeniu, oczyszczeniu umysłu i rozpoznaniu woli Bożej. Solidarność okazywać posługą miłości, udzielając pomocy ubogim rodzinom. Odpowiedzialnie wychowywać dzieci, tworząc zdrowe, kochające się i wspierające rodziny, wspólnie rozwiązywać problemy, szukać dialogu i porozumienia. To tylko kilka z poruszonych w homilii problemów i wskazań.
    W czasie tej Eucharystii małżonkowie odnowili swoje przyrzeczenia małżeńskie. Na zakończenie Ksiądz Biskup odznaczył rodziny wyróżniające się przeżywaniem miłości małżeńskiej i rodzicielskiej diecezjalnymi, złotymi i srebrnymi medalami „Dei Regno Servire” (w służbie Królestwu Bożemu).
    W godzinach popołudniowych kontynuacją wspólnego świętowania był Festyn Rodzin zorganizowany przez Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Tarnowskiej, Diecezjalne Centrum Pielgrzymowania im. Jana Pawła II w Starym Sączu i Kurię Diecezjalną w Tarnowie. Program obchodów był bardzo bogaty i urozmaicony, znalazły się w nim występy zespołów muzycznych i regionalnych, kiermasz, zabawy i konkursy dla dzieci i rodzin, degustacje potraw regionalnych i inne atrakcje. Organizatorzy zatroszczyli się o przygotowanie wielu cennych nagród. Do późnych godzin wieczornych rozbrzmiewała na błoniach muzyka, pięknie zaprezentował swój koncert zespół „Pokolenie JP II” ze starosądeckiego Liceum Ogólnokształcącego, prowadzony przez p. Mieczysława Zagórowskiego, obchodzący właśnie dziesięciolecie istnienia. Furorę sprawili wspaniałym poczuciem humoru bawiący publiczność aktorzy popularnego kabaretu „Rak” - Krzysztof Hanke i Krzysztof Respondek. W modlitewnej i radosnej atmosferze przebiegało rocznicowe i rodzinne świętowanie w Starym Sączu, zachęcając na pewno wielu do spotkania się na starosądeckich błoniach znowu za rok.
Zanotowała Zofia Gierczyk
 
136388