Przejdź do treści
Z Grodu Kingi
Przejdź do stopki
Przejdź do Menu Techniczne

Menu Dodatkowe

Dzień bł.Matki Marceliny Darowskiej - 20 czerwca 2015 r.

Treść


.
Dzień bł.Matki Marceliny Darowskiej
- 20 czerwca 2015 r.
 
    W Roku Życia Konsekrowanego Siostry Niepokalanki z Nowego Sącza w sobotę 20 czerwca 2015 r. zorganizowały Dzień bł.Marceliny Darowskiej, którego główną ideą było przybliżenie ludziom postaci bł. Marceliny i jej dzieła, w tym również pracy Sióstr z Białego Klasztoru.
    Dzień bł.Marceliny Darowskiej rozpoczął się Mszą świętą w kaplicy. Następnie uczennice z Technikum Gastronomiczno-Hotelarskiego Sióstr Niepokalanek przedstawiły program artystyczny ukazujący życie, osobowość i zadania, które - zgodnie z odczytaną myślą Bożą - realizowała bł.Matka Marcelina.
    Na mieszkańców Nowego Sącza, którzy przyjęli zaproszenie czekało wiele atrakcji zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci, m.in.:
- występy różnych zespołów artystycznych z Pałacu Młodzieży w Nowym Sączu np. „Promyczki Dobra”, grupa baletowa „Adagio”, „Sądeczoki”,
- koncert zespołu „Sanctus” z parafii MB Niepokalanej w Nowym Sączu,
- występy finalistów XII Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Dziecięcej „Skowroneczek”,
- loteria fantowa,
- pokaz grupy motocyklistów z możliwością przejażdżki motorem.
 
Nie zabrakło Straży Pożarnej, służb ratowniczych, Straży Granicznej oraz Policji. Dzieci cieszyły się wielką dmuchaną zjeżdżalnią, malowaniem buziek, balonikami, lodami (ufundowanymi przez firmę „Koral”), a także możliwością wejścia na przedszkolny plac zabaw.
Była okazja do przekonania się, jak smakuje aromatyczny bigos i żurek oraz ciasta z kuchni klasztornej, a także do zakupu wypieków z ciastkarni oraz publikacji niepokalańskich. Dodatkową atrakcją była możliwość zakupu książki „Zawsze byłam szczęśliwa” z autografem autorki.
W programie Siostry przewidziały zwiedzanie klasztoru, szkoły i przedszkola – z tego punktu dnia skorzystało dużo osób.
Wszyscy chętni mogli tego dnia zwiedzić celę bł.Marceliny, gdzie zebrane są pamiątki związane z osobą Założycielki Zgromadzenia Sióstr Niepokalanek, historią Zgromadzenia i Białego Klasztoru. Mogli też usłyszeć o łaskach uzyskanych za jej wstawiennictwem, między innymi o cudownym uzdrowieniu małego Bernarda.
    Matka Marcelina Darowska została wyniesiona na ołtarze przez Papieża Jana Pawła II 6 października 1996 r. w Rzymie.
Właśnie tam ukształtowało się Zgromadzenie Sióstr Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w latach 1854-1857. Ale Matka Darowska była przekonana, że ma ono pracować w kraju ojczystym.
Tę jej pewność potwierdził papież Pius IX, mówiąc: „To Zgromadzenie jest dla Polski” i błogosławiąc Matce Marcelinie i jej dziełu. Był to rok 1862. A w 1863 przeniosła ona Zgromadzenie do Jazłowca na Podolu (dziś - Ukraina).
    Odrodzenie, wzmocnienie rodziny (zwłaszcza religijne, moralne) to istotny cel pracy Zgromadzenia, który postawiła Siostrom bł. Marcelina.
Uczyła, że jeśli rodziny będą mocne wiarą, miłością, dobrem, prawdą - umocni się i odrodzi Ojczyzna.
Kobiecie przypisywała główną rolę w rodzinie - „Jaka kobieta, taka rodzina” mówiła. Wychowanie dziewcząt stało się więc drogą do realizacji tego zasadniczego celu.
Biały Klasztor w Nowym Sączu to czwarty z kolei dom zakonny założony przez bł.Marcelinę Darowską. Pracę apostolską Siostry rozpoczęły tu od 1897 roku, otwierając szkołę z internatem dla dziewcząt. Trwa ona nieprzerwanie do dziś - zmieniały się jedynie typy szkół (z powodu różnych uwarunkowań zewnętrznych).
Obecnie Siostry prowadzą w Białym Klasztorze:
- Technikum Gastronomiczno-Hotelarskie, także z klasą turystyczną,
- Zasadniczą Szkołę Gastronomiczną,
- Przedszkole - od września 2011 roku,
- od września tego roku (2015) zostanie też otwarta Szkoła Podstawowa.
 
Od kilku lat działa również Ciastkarnia „Biały Klasztor”, której wyroby są znane i cenione.
Od kilku lat Siostry organizują również „Rekolekcje dla zabieganych kobiet”.
s.Krystyna niepokalanka
 
126600