Przejdź do treści
Z Grodu Kingi
Przejdź do stopki

Dwa turnusy wakacyjnych półkolonii w Placówce Wsparcia Dziennego

Treść


.
DWA TURNUSY WAKACYJNYCH PÓŁKOLONII
W PLACÓWCE WSPARCIA DZIENNEGO
 
    W ramach letniego wypoczynku w Placówce Wsparcia Dziennego w Starym Sączu zorganizowano dwa turnusy półkolonii dla dzieci. Z wakacyjnej propozycji w pierwszym turnusie skorzystało w lipcu 35 dzieci młodszych, zamieszkałych na terenie miasta i gminy Stary Sącz (Przysietnica, Gaboń, Mostki i Łazy Biegonickie). Zajęcia rozpoczęły się 4 lipca i trwały do 15 lipca.
Realizacja półkolonii rozpoczęła się od zajęć organizacyjnych, podczas których dzieci zapoznawały się ze sobą oraz regulaminem obowiązującym w czasie trwania półkolonii. Już pierwszy tydzień półkolonii zapewnił podopiecznym placówki mnóstwo atrakcji.
Wyjazd na basen, do kina i do Bajkolandu to tylko niektóre propozycje planu półkolonijnego.
Ważnym aspektem półkolonii, o charakterze edukacyjnym, było spotkanie ze strażakami z Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu. Zajęcia o nazwie „Bezpieczny Dom- Ognik” propagowały bezpieczne zachowania w sytuacji zagrożenia pożarem.
Podczas spotkania uczestnicy mieli możliwość m.in. zapoznać się z podstawami udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, nauczyć się gasić pożar na kuchence, zadzwonić po Straż Pożarną, nabyć umiejętność poruszania się w zadymionych pomieszczeniach.
.

.
Na zakończenie szkolenia każdy uczestnik otrzymał certyfikat „DZIELNY MAŁY STRAŻAK” za wykazanie się znajomością zasad bezpieczeństwa i sprawnością fizyczną.
Równie atrakcyjny był drugi tydzień półkolonii, który obfitował w liczne wyjazdy.
Wśród wielu atrakcji podopieczni mieli możliwość rekreacji w Ogrodach Sensorycznych w Muszynie. Długo wyczekiwanym wyjazdem była wycieczka do Zakopanego. Zadowolone twarze dzieci same mówiły za siebie.
Dużym zainteresowaniem wśród podopiecznych placówki cieszył się wyjazd do Gospodarstwa Agroturystycznego do Moszczenicy Niżnej. Dzieci miały możliwość skorzystać z indywidualnej jazdy konnej pod nadzorem instruktorów.
Wspaniałą zabawę i niepowtarzalne wrażenia dostarczył podopiecznym placówki wyjazd do Pasieki Hobbystycznej w Maszkowicach, którą prowadzą państwo Władysława i Jan Borzęccy.
Podczas pobytu dzieci zapoznały się z życiem rodziny pszczelej, zobaczyły proces powstawania miodu oraz miały możliwość degustacji tego pysznego „nektaru”. Ponadto podopieczni dowiedzieli się m.in. że pszczoła robotnica żyje 1 miesiąc a królowa 6 lat.
Z sierpniowej półkolonii skorzystało 21 dzieci starszych zamieszkałych na terenie miasta i gminy Stary Sącz.
Zajęcia rozpoczęły się 16 sierpnia, a zakończyły 26 sierpnia.
Były różnorodne wyjazdy o charakterze edukacyjno-rekreacyjnym: na basen, do kina
Wspaniałą zabawę i niepowtarzalne wrażenia dostarczył wyjazd do Rodzinnego Parku Rozrywki- Rabkolandu, gdzie dzieci mogły korzystać z różnorodnych atrakcji. Szaleństwom nie było końca!
W drugim tygodniu półkolonii zdrową rywalizację, mnóstwo śmiechu i świetną zabawę dostarczył dzieciom wyjazd do Barcic, gdzie w zacisznym miejscu uczestnicy zapoznali się z zasadami gry zespołowej- paintball. W plenerze pod okiem instruktora mieli możliwość rywalizować o największą ilość zdobytych punktów w strzelaniu do celu kulkami z farbą. Zadowolone twarze dzieci same mówiły za siebie!
Połączenie sportu z przyjemnością zapewnił wychowankom wyjazd do LaserShot do Nowego Sącza, gdzie uczestnicy wyposażeni w skomputeryzowane kamizelki przemierzali pełen zakamarków labirynt. W tym magicznym miejscu uczyli się zdrowej, bezpiecznej rywalizacji oraz współdziałania w grupie.
Dużym zainteresowaniem wśród uczestników zajęć cieszył się wyjazd do Gospodarstwa Agroturystycznego w Moszczenicy Niżnej. Dzieci miały możliwość skorzystać z indywidualnej jazdy konnej pod nadzorem instruktorów, zapoznać się ze zwierzętami hodowlanymi oraz samodzielnie spróbować wędkowania. Pobyt w Moszczenicy zakończył się wspólnym pieczeniem kiełbasek.
Propozycje przygotowane przez placówkę zadowoliły uczestników, a rodzice mogli być spokojni o swoje dzieci podczas letniego wypoczynku.
Uczestnicy i kadra półkolonii składają serdeczne podziękowania pani Jolancie Młodkowskiej-Czech za zaangażowanie, troskę i serce włożone w opiekę nad wychowankami.
    W imieniu dzieci organizatorzy półkolonii serdecznie dziękują za otrzymane wsparcie finansowe panu burmistrzowi Jackowi Lelkowi, Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Zarządowi Grodzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Nowym Sączu, Wspólnocie Mieszkaniowej oraz Zarządowi Osiedla Słonecznego.
Jolanta Koszkul
Kierownik Placówki Wsparcia Dziennego
 
327579