Przejdź do treści
Z Grodu Kingi
Przejdź do stopki
Przejdź do Menu Techniczne

Menu Dodatkowe

Od Bałtyku po gór szczyty jesteśmy misjonarzami Jezusa

Treść


.
“Od Bałtyku po gór szczyty jesteśmy misjonarzami Jezusa”

Tak brzmiało hasło VII krajowego kongresu misyjnego dzieci, który odbył się w Krakowie-Łagiewnikach w dniach od 6-7 czerwca. Był to wyjątkowy, bo jubileuszowy kongres. Dzieci dzieciom misji to idea Misyjnego Dzieła Dzieci, które założył w 1843 roku francuski biskup Karol de Forbin Janson. Bardzo przejęty losem umierających z głodu chińskich dzieci poprosił o pomoc chłopców i dziewczęta z Paryża. Biskup poprosił ich, by codziennie ofiarowali “Zdrowaś Maryjo” oraz jeden pieniążek w miesiącu. W ten sposób pod hasłem
“Ratować dzieci przez dzieci” rozpoczęli oni najpiękniejszą przygodę z Jezusem, Zbawicielem świata. Przed 150 laty na przełomie 1857/58 roku PDMD rozpoczęły swoją działalność w Krakowie. Dzisiaj to dzieło skupia tysiące dzieci, które z ogromnym zaangażowaniem wypełniają swoje apostolskie zadania.
Również na terenie naszej parafii od kilku lat istnieje grupa PDMD, która włącza się w wielkie dzieło ewangelizacji świata poprzez codzienną modlitwę, składane co miesiąc drobne ofiary na potrzeby misji, a także włączając się w tzw. kolędę misyjną. To właśnie Ci mali misjonarze z naszych starosądeckich parafii 7 czerwca udali się wraz z opiekunami do Krakowa na jubileuszowe spotkanie PDMD. Na kongresie każda diecezja reprezentowała jeden z kontynentów, który określał konkretny kolor. Diecezja tarnowska reprezentowała Afrykę, a zielony nadziei symbolizował ten kontynent. Azję określał kolor żółty, Amerykę - czerwony, Oceanię - niebieski, a Europę kolor biały. Na szczególne uznanie zasługuje wspaniała organizacja kongresu. Plac przed sanktuarium Bożego Miłosierdzia był szczelnie wypełniony dziećmi, które przyjechały ze wszystkich stron Polski, a jednak nikt się tutaj nie nudził, dzieci uczyły się piosenek w tubylczych językach, były animacje misyjne, można było wejść do afrykańskiego namiotu, a cały plac raz po raz rozbrzmiewał kongresowym hymnem.
Kulminacyjnym punktem kongresu była Msza Święta, której przewodniczył ksiądz kard.Stanisław Dziwisz, a homilię wygłosił, a raczej wyśpiewał i wytańczył ks.bp Antoni Długosz, który raz jeszcze zachęcił dzieci, aby szły i radośnie niosły Chrystusa, tym, którzy go nie znają. Jako prezent jubileuszowy ofiarował misyjny krzyż, którym ks.Kardynał pobłogosławił dzieci na zakończenie Eucharystii.
W drodze powrotnej do Starego Sącza wracaliśmy do pięknych chwil przeżytych w Krakowie- Łagiewnikach, które pozwoliły nam jeszcze raz uświadomić sobie, że każdy z nas jest wezwany do bycia misjonarzem. Radością napawa fakt, że w naszej parafii są dzieci, które zechciały się włączyć w dzieło niesienia pomocy misjom i, że rozpowszechnił się wśród dzieci zwyczaj modlitwy i codziennego ofiarowania życia za misje.
Z ogromną wdzięcznością myślimy o tych wszystkich, którzy tak pięknie przygotowali kongres i o tych, dzięki którym mogliśmy tam być. W szczególny sposób pragniemy podziękować ks.prałatowi Alfredowi Kurkowi i ks.rektorowi Januszowi Rybie za sfinansowanie naszego wyjazdu na VII krajowy kongres PDMD.
s.Wiktoriana
123927