Przejdź do treści
Z Grodu Kingi
Przejdź do stopki
Przejdź do Menu Techniczne

Menu Dodatkowe

Sanktuaria maryjne

Treść


.

Aparecida
.
Brazylia jest krajem głębokiej religijności i kultu dla Najświętszej Maryi Panny.
Wszystko zaczęło się w XVIII wieku, kiedy to kilku rybaków, którzy zazwyczaj zarzucali sieci do rzeki Paraiba, blisko Sao Paulo, pewnego dnia roku 1717, wyłowili razem z rybami statuetkę bez głowy... Zarzucając na nowo swe sieci wyłowili głowę: okazało się, że była to Czarna Dziewica... Legenda mówi, że kiedy rybacy wyłowili najpierw korpus, a potem jego głowę, krucha statua Dziewicy z Aparecida stała się niezmiernie ciężka, tak, że nie udało się ją przewieźć w inne miejsce.

Cała figurka ma 40 cm wysokości wypalona z gliny, przedstawia Matkę Bożą Niepokalanie Poczętą z księżycem pod stopami i gwiazdą nad głową. Nazwano Ją Aparecida to znaczy “Zjawiona. Od tego czasu w religijnej tradycji brazylijskiej, Dziewica z Aparecida, pod nazwą Niepokalanie Poczętej, jest patronką kobiet brzemiennych i niemowląt. Z upływem lat wzrastała pobożność do Niepokalanej Dziewicy “znalezionej”, gdzie otrzymywano bardzo liczne łaski. W 1737 roku, wikariusz Guaratingueta, wybudował tam kaplicę dla wiernych. ale ta okazała się zbyt mała wobec napływu pielgrzymów. W 1834 roku rozpoczęto budowę większego kościoła, ale i ten okazał się za szczupły. W roku 1955 o zaczęto prace nad budową nowej bazyliki.

Olbrzymia bazylika Matki Bożej z Aparecida, ze swoją wieżą wysokości 100 metrów, kopułą wysokości 70 metrów, nawą w formie greckiego krzyża długości 173 metrów i szerokości 168 metrów, ma powierzchnię 18 000 metrów! Może ona pomieścić 45 000 wiernych ! Jej wymiary sprawiają, że stała się drugą największą bazyliką na świecie, zaraz po Bazylice Świętego Piotra w Rzymie. W roku 1884, dekretem Watykanu, z okazji 50-lecia ogłoszenia dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Matka Boża z Aparecida została ukoronowana w obecności nuncjusza apostolskiego, przez arcybiskupa Sao Paolo. 16 lipca 1930 roku naród złożył nowy hołd Matce Bożej z Aparecida. Było to uroczyste ogłoszenie Jej świętą patronką Brazylii, wobec wszystkich władz cywilnych i religijnych kraju. Tego dnia kardynał Leme, arcybiskup Rio de Janeiro, ogłosił poświęcenie Brazylii Matce Bożej z Aparecida. W roku 1980 papież Jan Paweł II, nadał jej tytuł “Bazyliki mniejszej”. Po ogłoszeniu Matki Bożej z Aparecida, patronką Brazylii, Bazylika stała się też miejscem pielgrzymek ludzi pracy, którzy przybywają tam corocznie 7 września, w dniu święta narodowego.
W Brazylii miasto Aparecida do Norte znajduje się w prowincji Sao Paolo. Jest ono znane szczególnie jako najważniejsze, narodowe sanktuarium maryjne, gdzie przybywają pielgrzymi ze wszystkich krajów do bazyliki Niepokalanej Dziewicy, naszej Pani z Aparecida, świętej patronki Brazylii.
Opracował ks.Paweł Tyrawski
na podstawie “Błogosławiona przez wszystkie narody”
ks.Kazimierza Górala oraz relacji internetowych
222542