Przejdź do treści
Z Grodu Kingi
Przejdź do stopki

Wigilia w starosądeckim Gimnazjum

Treść


.
WIGILIA W STAROSĄDECKIM GIMNAZJUM
 
    21 grudnia 2009 r., zgodnie z tradycją na sali gimnastycznej naszego gimnazjum zebrali się zaproszeni goście: nauczyciele-emeryci, dyrektorzy szkół średnich, dyrektorzy lokalnych ośrodków kultury, Radni Miasta Starego Sącza a także nauczyciele, dyrekcja pracownicy obsługi oraz młodzież Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu. Obecni mogli podziwiać piękny wystrój sali. W centrum ustawiono scenę wyglądem przypominającą kościelny ołtarz. Po bokach zostały umieszczone odświętnie ubrane choinki. Wszyscy zasiedli przy stołach, na których na białym obrusie stały stroiki, każdy przyozdobiony kwiatem gwiazdy wigilijnej. Obok położono mnóstwo pomarańczy i mandarynek.
    Na scenie pojawił się dyrektor szkoły, Stanisław Majca, który w swym powitalnym przemówieniu powiedział o znaczeniu nocy wigilijnej. Wspomniał o tym, że powinniśmy spędzać tę noc w domu skupiając się na swoich najbliższych, przestrzegając pradawnych obyczajów, a także ciesząc się i oddając cześć Bogu. Pan Dyrektor dalej mówił o światełku nadziei, które pojawia się w naszych sercach wraz z nadejściem świąt Bożego Narodzenia. Będzie ono ogrzewać nas w chwilach smutku, choroby, samotności i rozweselać w chwilach złych i trudnych. W imieniu swoim i pracowników gimnazjum Dyrektor życzył wszystkim zgromadzonym radosnych, zdrowych i pogodnych świąt oraz wielu łask, zdrowia i obfitości w Nowym Roku.
    Następnie głos zabrał radny Rady Miejskiej Starego Sącza, p.Antoni Pierzga, który podziękował za zaproszenie i życzył wszystkim zebranym wesołych świąt i powodzenia w Nowym Roku.
    Następnie zgromadzona na sali publiczność obejrzała przedstawienie pt. „Świąteczny cud” przygotowane przez młodzież naszego gimnazjum pod kierunkiem nauczycieli, pań: Wioletty Nowak, Zofii Trzcińskiej, Joanny Pabian. Sztuka porusza współczesne problemy młodzieży, traktuje o niechcianej ciąży, porzuceniu, dylematach moralnych i propozycjach prostych rozwiązań, które nie zawsze okazują się słuszne. Czasem trzeba poszukać drogi trudniejszej. Przedstawienie przygotowali uczniowie gimnazjum.
    Na scenie odbyła się próba jasełek. Dziewczęta plotkują o koleżance - gimnazjalistce, która zaszła w ciążę. Ojciec dziecka nie poczuwa się do obowiązku wychowania potomka. Proponuje dziewczynie aborcję. Przyszła matka zdaje sobie sprawę, że nie powinna się na to zgodzić. Może liczyć na wsparcie księdza opiekuna koła teatralnego. Prosi, by pomógł jej załatwić miejsce w domu samotnej matki. Katecheta radzi jej, by skontaktowała się z przebywającą za granicą matką. Wyjście okazuje się dobre. Dziewczyna może liczyć na jej wsparcie. Próba toczy się dalej…. Brawa nie milkły. Przedstawienie zostało bardzo dobrze przyjęte przez publiczność. Młodym aktorom dziękował gorąco dyrektor Stanisław Majca.
    Przyszedł czas, by podzielić się opłatkiem i zasiąść do wspólnego posiłku. Biesiadowanie umilał gościom koncert kolęd w wykonaniu licznych instrumentalistów i wokalistów - uzdolnionych muzycznie uczniów naszego gimnazjum. W trakcie posiłku zebrani mogli również usłyszeć treść życzeń świątecznych przesłanych do naszego gimnazjum, które były odczytywane kolejno przez panią Wiolettę Nowak.
    Na łamach tej gazety chcielibyśmy w imieniu całej społeczności szkolnej serdecznie podziękować wszystkim instytucjom i osobom prywatnym, które postanowiły przysłać nam życzenia świąteczne:
 
Opracowanie: Anna Cięciel, Teresa Tokarczyk
322702