Przejdź do treści
Z Grodu Kingi
Przejdź do stopki
Przejdź do Menu Techniczne

Menu Dodatkowe

Wigilia w Bangladeszu - (korespondencja z Londynu)

Treść


.
Wigilia w Bangladeszu
 
    Podczas mojej pierwszej wizyty w Bangladeszu, gdzie spędziłam Wielkanoc, obiecałam mieszkańcom i parafianom z parafii pw.księdza Jana Bosko w Lokhikul, że ich jeszcze odwiedzę. Postanowiłam dotrzymać obietnicy i przeżyć z nimi Boże Narodzenie.
    Przyleciałam do Dhaka, stolicy Bangladeszu w sobotę po południu. Ks.Paweł, salezjanin, odebrał mnie z lotniska. Następnie odbyliśmy dziewięciogodzinną podróż samochodem. Do Lokhikul dotarliśmy w środku nocy.
    Poranek powitał mnie mgłą i chłodem. Po porannej mszy św. zostałam radośnie powitana przez „moich przyjaciół”. Zaczęły sie przygotowania do świąt, strojenie kościoła, budowa żłobka oraz dekoracje na zewnątrz świątyni. W Bangladeszu nie ma drzew iglastych, ale są za to palmy i bananowce, które zostały odpowiednio przystrojone.
    Ze względu na pracę księży, polegającą na odwiedzaniu kilku odległych wiosek, program świąteczny został tak opracowany, żeby miejscowa wspólnota parafialna mogła się razem spotkać na modlitwie i zabawie.
.

.
    W wigilię wieczorem odbyła sie uroczysta Eucharystia. (Zorganizowanie „pasterki” nie jest możliwe ze względu na brak oświetlenia dróg. W środku nocy do kościoła nikt by nie przyszedł). Każda rodzina przyniosła ruti, czyli płaskie placki w rodzaju naleśników, które zostały poświęcone, a następnie wszyscy się nimi dzielili, składając sobie życzenia. Następnie w ruch poszły bębny, przy których tańczono i śpiewano.
    Nasza wieczerza, poprzedzająca mszę św., była skromna i właściwie niczym się nie różniła od innych kolacji. Nie zapachniała kapusta z grzybami i karp. Jedliśmy ostro przyprawiony ryż z warzywami.
    Nie przeżyłam wigilii znanej mi od dziecka. Przeżyłam natomiast ogromną radość, życzliwość i pokój w sercu. Odkryłam prawdziwy sens i glębię Bożego Narodzenia, płynąca z prostoty i ubóstwa.
 
Iwona Macalka      
(korespondencja z Londynu)
 
332100