Przejdź do treści
Z Grodu Kingi
Przejdź do stopki
Przejdź do Menu Techniczne

Menu Dodatkowe

Nowości w Muzeum Jana Pawła II w Ołtarzu Papieskim

Treść


.
Nowości w Muzeum Jana Pawła II
w Ołtarzu Papieskim
 
4-10 września 1993 r. bł.Jan Paweł II odwiedził byłe kraje Związku Radzieckiego: Litwę, Łotwę i Estonię. Wizytę obsługiwały polskie śmigłowce 103 Pułku Lotniczego Nadwiślańskich Jednostek Wojskowych MSW. Wśród nich były Sokoły używane do dzisiaj przez Policję oraz Straż Graniczną.
Głównym środkiem transportu papieża podczas tej pielgrzymki był śmigłowiec Sokół oznaczony w 103 Pułku Lotniczym NJW MSW numerem 414 (nr fabr. 310414; prod. 07.1992).
Do jednostki dostarczono go ze Świdnika na krótko przed wizytą, w sierpniu 1993 r. Został przebudowany do wersji „Salonka” o podwyższonym standardzie kabiny oraz odpowiednio wyposażony. Po zakończeniu papieskiej podróży był użytkowany w wersji transportowej.
W związku z likwidacją 103 Pułku NJW w 2000 r. śmigłowce nadwiślańczyków przekazano Lotnictwu Służb Porządku Publicznego. W-3 nr 414 został przebudowany do wersji patrolowo-rozpoznawczej i trafił do Straży Granicznej gdzie do końca 2009 r. ze znakami rejestracyjnymi SN-30XG (wcześniej PL-30XG) był użytkowany przez Karpacki Oddział Straży Granicznej w Nowym Sączu. W związku ze zniesieniem kontroli na granicy polsko-słowackiej, pod koniec 2009 roku, Sokół trafił do Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w Przemyślu, gdzie na początku 2012 roku otrzymał nowe znaki SP-VSM. W trakcie służby w SG był wykorzystywany głównie do ochrony granicy państwowej, do akcji poszukiwawczo-ratowniczych w strefie nadgranicznej, brał też udział w akcjach poszukiwawczych i ratowniczych we współdziałaniu z pozostałymi służbami podporządkowanymi MSWiA: Policją, PSP, GOPR i TOPR.
Fotel papieski z wyposażenia salonki uzupełnia nasz zbiór i w ten sposób możemy pokazać główne „fotele papieskie”, które znamionują jego życie:
- tron kanonizacyjny - w całym pontyfikacie ukazywał świętych;
- krzesło turystyczne - w całym życiu pokazał zachwyt nad pięknem
    stworzenia, które podziwiał w turystyce,
- fotel lotniczy - przez cały pontyfikat pielgrzymował po całym świecie
   dzięki samolotom i śmigłowcom.
Jak wygląda fotel - przyjdź i zobacz.
Zapraszam     
Ks. Tadeusz Sajdak
 
324010