Przejdź do treści
Z Grodu Kingi
Przejdź do stopki
Przejdź do Menu Techniczne

Menu Dodatkowe

VIII Koncert Kolęd I Pastorałek - Inauguracja Roku Jana Joachima Czecha

Treść


.
VIII KONCERT KOLĘD I PASTORAŁEK
Inauguracja Roku Jana Joachima Czecha
 
    W sobotę 2 lutego w kinie „Sokół” odbył się VIII Koncert kolęd i pastorałek, tradycyjnie organizowany przez Prywatne Gimnazjum w Starym Sączu oraz Redakcję czasopisma „Z Grodu Kingi”. Wspólne kolędowanie było okazją do pogłębienia więzi z Bogiem i drugim człowiekiem, co w Roku Wiary jest szczególnie ważne.
    Tegoroczny koncert, który honorowym patronatem objął burmistrz miasta pan Jacek Lelek, połączony był z inauguracją obchodów jubileuszu Jana Joachima Czecha - znakomitego kompozytora, poety, dramaturga a także działacza społecznego i nauczyciela. Jego wyjątkową rolę w historii Starego Sącza podkreślił ks.proboszcz Marek Tabor stwierdzając, że nazwisko Jan Joachim Czech znaczy w Starym Sączu tyle, co w świecie muzycznym - Jan Sebastian Bach. W związku z jubileuszem w repertuarze każdego z uczestników znalazła się jedna z piętnastu kolęd wybitnego starosądeczanina, a honorowymi gośćmi uroczystości były jego dzieci - państwo Zofia Czech-Moszycka i Ludwik Czech.
    Scenariusz koncertu, oparty na poetyckim słowie przygotowała pani Zofia Gierczyk, a w roli konferansjerów udanie zadebiutowali uczniowie Prywatnego Gimnazjum - Anna Wojnarowska i Tomasz Rejowski.
.

.
    Koncert rozpoczął gitarowo-skrzypcowy duet ze Szkoły Muzycznej, a później kolejno występowali uczniowie wszystkich szkół Starego Sącza, goście reprezentujący „podstawówki” z Popowic i Skrudziny, grupa kolędnicza ze Stowarzyszenia „Gniazdo” oraz dzieci uczestniczące w zajęciach prowadzonych przez Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury. Wszyscy wykonawcy zachwycili muzyczną wrażliwością, pięknem głosów i profesjonalizmem. Szczególne brawa otrzymali oczywiście najmłodsi uczestnicy. Niektórzy z nich z trudem dosięgali mikrofonów, ale porywali dziecięcym urokiem i zapałem oraz prawdziwą miłością do Jezusa. Dlatego do śpiewu chętnie włączali się także obecni na sali, w tym niezwykle przejęci rodzice młodych wykonawców. Dzięki uczniom Prywatnego Gimnazjum starosądeczanie mieli nawet okazję nauczyć się nowej kolędy, ostatnio bardzo popularnej. Jej słowa warto przywołać, jako pamiątkę z koncertu.
                        Zaśnijże Dziecino - Święte Dziecię,
                        Tyś nam pociechą na tym świecie.
                        Zmruż oczęta swoje, Tyś serce moje,
                        Modlitwa moja niech uśpi Cię.”
 
    Wspólne kolędowanie pięknie podsumował gospodarz Parafii św.Elżbiety ks.Marek Tabor, wyrażając uznanie wykonawcom i serdecznie dziękując obecnym starosądeczanom oraz wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji koncertu. Dołączając się do słów ks.proboszcza szczególne podziękowania składamy właścicielom, dyrekcji, nauczycielom i uczniom Prywatnego Gimnazjum w Starym Sączu, którzy przejęli większość zadań organizacyjnych (powiadomienie szkół, rozesłanie zaproszeń, wykonanie plakatów, dekorację sali, prowadzenie koncertu). Dziękujemy także reprezentantom Redakcji „Z Grodu Kingi” - autorce scenariusza pani Zofii Gierczyk oraz panu Janowi Czechowi, który zaprojektował logo i zaproszenia a także wykonał piękne, zdobione grafiką, dyplomy. Adresatami podziękowań są również członkowie Międzyszkolnej Młodzieżowej Orkiestry Dętej, pod dyrekcją pana Stanisława Dąbrowskiego - za oprawę muzyczną koncertu oraz Centrum Kultury i Sztuki im..Ady Sarii, które udostępniło salę „Sokoła”.
.

.
    VIII Koncert kolęd i pastorałek przeszedł już do historii. Na następny zapraszamy za rok, wierząc, że tradycyjne już starosądeckie kolędowanie służy budowaniu wspólnoty ludzi życzliwych sobie, których łączy to, że lubią posłuchać śpiewu i wzruszyć się poetycką refleksją, tak aktualną również dzisiaj:
                        „Choć dawno to było, to znów
                        Boża miłość do serc naszych puka
                        Nie trzeba nic więcej
                        Niż dać Mu swe serce
                        I dobro w sobie odszukać”.
Anna Skalska
 
324163