Przejdź do treści
Z Grodu Kingi
Przejdź do stopki
Przejdź do Menu Techniczne

Menu Dodatkowe

Post się zmaga z karnawałem

Treść


.
Post się zmaga z karnawałem
 
    Pomyśl, zanim zjesz mięso lub wyrzucisz jakąkolwiek żywność do kosza. Gdyby zebrać wszystkich głodujących na świecie, zaludniliby cały kontynent, a liczba jego mieszkańców byłaby większa od liczby ludności Ameryki Północnej i Europy Zachodniej razem wziętych.
Niedożywienie powoduje 55% z wszystkich zgonów dzieci na świecie. W latach 90. XX wieku ponad 100 milionów dzieci zmarło z chorób i głodu. Można było temu zapobiec za cenę dziesięciu bombowców Stealth lub za dwudniowe światowe wydatki na cele wojskowe.
Statystycznie suma pieniędzy wydana w ciągu tygodnia na zbrojenia jest równa kosztom wyżywienia głodujących ludzi na całym świecie przez okres jednego roku.
Aby pokryć niezaspokojone potrzeby świata w zakresie higieny i żywności, wystarczy 13 miliardów dolarów - tyle, ile ludzie w USA i Unii Europejskiej wydają co roku na perfumy. Jedna Europejka wydaje miesięcznie na same kosmetyki tyle, co afrykańska kobieta na utrzymanie całej swojej rodziny przez rok.
1,3 miliarda ludzi nie ma dostępu do czystej wody, z drugiej strony do wyprodukowania jednego samochodu zużywa się 380 ton wody. Produkcja kilograma bawełny wymaga 50 ton wody, a produkcja 1 kg wołowiny 100 000 litrów! Z tego samego kawałka ziemi można uzyskać pokarm sojowy dla 60 osób lub zaledwie 2 osób spożywających pokarm mięsny. Amerykańskie krowy każdego roku zjadają ilość pokarmu, którą można byłoby wyżywić wszystkich mieszkańców Indii oraz Chin (razem 2 mld), czyli 1/3 ludzkości!
Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ilość pokarmu roślinnego na świecie (w 90% konsumowanego przez zwierzęta) wystarczyłaby na wyżywienie 17 mld ludzi. Niezależne dane organizacji ekologicznych wskazują nawet na liczbę 27 mld.
red.
Przedruk „Wspólnota Puławska” nr 3 z 2012 r.
 
324163