Przejdź do treści
Z Grodu Kingi
Przejdź do stopki
Przejdź do Menu Techniczne

Menu Dodatkowe

Czciciele Świętej Kingi z kolędą u Sióstr Klarysek

Treść


.
Czciciele Świętej Kingi
z kolędą u Sióstr Klarysek
 
    W klasztorze Panien Klarysek w Starym Sączu w dniu 27 stycznia 2013 r. w niedzielny wieczór (już po raz jedenasty) odbyło się tradycyjne spotkanie opłatkowe dla członków i sympatyków Stowarzyszenia Świętej Kingi działającego przy Diecezjalnym Centrum Pielgrzymowania „Opoka” w Starym Sączu. Siostry Klaryski połamały się z gośćmi opłatkiem przez kratę klauzurową. To jedyna okazja w roku do bezpośredniego kontaktu z mniszkami, pędzącym życie w surowej regule zakonu kontemplacyjnego, nie zmienianej od średniowiecza. Spotkanie rozpoczęło się Mszą św. o godzinie 17.00 w kościele Trójcy Świętej, którą odprawił w asyście, nowo mianowany dyrektor DCP ks.dr Marcin Kokoszka.
Następnie goście, wraz z zarządem Stowarzyszenia, udali się do refektarza, w którym znajduje się obraz kanonizacyjny św.Kingi, gdzie wraz z obecnym asystentem duchowym Stowarzyszenia tj.ks.dr Marcinem Kokoszką, kapelanem SS Klarysek ks.Romanem Stafinem oraz ks.Piotrem Adamczykiem - rekolekcjonistą DCP - uczestniczyli w spotkaniu opłatkowym.
.

.
Łamanie się opłatkiem i składanie sobie życzeń odbyło się przez kratę klauzurową, najpierw z Matką Ksieni Teresą Izworską, a potem z pozostałymi zakonnicami. Spotkaniu towarzyszyło wspólne śpiewanie kolęd przy udziale radosnej i pełnej entuzjazmu p.Grażynki L. z harmonią. SS Klaryski, którym życie upływa na modlitwie i pracy, zaprosiły swoich gości na poczęstunek. Nie obeszło się bez ciast upieczonych przez siostry według klasztornych receptur. Uczestnicy uroczystości życzyli sobie ponownego spotkania na opłatku w 2014 r. a także na szlaku XXIV Pielgrzymki Szlakiem św.Kingi w Beskidzie Sądeckim i w Pieninach. Pielgrzymka odbędzie się tradycyjnie w ostatnim tygodniu września 2013 roku. Na opłatek przybył gościnnie także były dyrektor DCP i asystent Stowarzyszenia ks.Tadeusz Sajdak - nominowany przez ks.bpa Andrzeja Jeża proboszczem Parafii w Korzennej. Zgromadzeni na spotkaniu podziękowali ks.Tadeuszowi długimi brawami za wieloletnią pomoc przy organizacji pielgrzymek górskich, wręczając mu kwiaty i symboliczny upominek. Ks.T.Sajdak zapewnił o swoim udziale wraz z nowymi parafianami w górskich pielgrzymkach oraz o pomocy w ich organizacji. Pieśnią „Zapada zmrok”, w łańcuchu połączonych rąk, wraz z Siostrami, zakończono to miłe i ciepłe spotkanie. Matka Ksieni Teresa Izworska podarowała swoim gościom przepiękne karty świąteczne, wykonane rękami SS Klarysek, ze specjalnie wybranymi sentencjami.
 
Jan M.Ruchała
 
324163