Przejdź do treści
Z Grodu Kingi
Przejdź do stopki

>Koncert rozśpiewany kolędami<

Treść


.
„Koncert rozśpiewany kolędami”
 
    Koncert kolęd i pastorałek - organizowany przez Prywatne Gimnazjum w Starym Sączu i Redakcję czasopisma „Z Grodu Kingi” - na stałe wpisał się do kalendarza imprez artystycznych miasta. W tym roku (17 stycznia) odbył się już po raz jedenasty. „Kolędy nas łączą, niosą radość i nadzieję” - mówili konferansjerzy - Julia Gawlak i Jakub Bomba. I rzeczywiście, w przepełnionej sali „Sokoła” czuć było radosną atmosferę jedności - młodych i starszych, wykonawców i słuchaczy, rodziców i dzieci. Tego rodzaju artystycznych spotkań nie sposób przecenić, stwarzają bowiem okazję do zacieśniania rodzinnych więzi, ale także budowania wspólnoty. Oby ich było więcej, bo sztuka łagodzi obyczaje i budzi dobro drzemiące na dnie ludzkich serc. Zauważyła to również autorka poetyckiego scenariusza pani Zofia Gierczyk, która napisała: „Dobro warto i trzeba czynić w każdej możliwej postaci. Dobrem jest nasz koncert rozśpiewany kolędami.”
    Koncert rozpoczął się utworem Jana Joachima Czecha „Hej ponad regle, turnice”. Ten „starosądecki hymn” wspólnie wykonali reprezentanci przedszkola „Wesołe Nutki” oraz uczniowie Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Starym Sączu i Prywatnego Gimnazjum. Pięknie śpiewali i uroczo wyglądali. Maluchy ubrane były w stroje regionalne, młodzież natomiast elegancko - na czarno. Następnie na świątecznie udekorowanej scenie z  radosną „witacką” pojawiła się pani Jolanta Czech - przedstawicielka Redakcji „Z Grodu Kingi”. Serdecznie powitała wszystkich uczestników i widzów, a zwłaszcza rodziców mocno przeżywających występy swoich pociech.
.

.
    W kolędowym koncercie - granym i śpiewanym sercem - wystąpili przedstawiciele większości szkół naszej gminy, prezentując wybrany przez siebie utwór. Wśród uczestników już po raz kolejny znaleźli się również członkowie Stowarzyszenia „Gniazdo”, którzy pokazali pełne uroku przedstawienie pt. „Grupa kolędnicza”. Na scenie pojawiła się Święta Rodzina z Dzieciątkiem, pastuszkowie i anioły.  Razem z młodzieżą niepełnosprawną wystąpiły także gimnazjalistki z Barcic (śpiewające aniołki) oraz podopieczni Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej Wsparcia Dziennego. Wykonawcom akompaniował pan Marek Kanik, który przygotował stronę muzyczną przedstawienia.
    Po integracyjnej grupie teatralnej wystąpili przedstawiciele podstawówek z Gabonia i Skrudziny. W ich wykonaniu widzowie usłyszeli odpowiednio - kolędę „Bóg się rodzi” i wzruszającą „Kołysankę Matki Boskiej” autorstwa Jana J.Czecha. Obok Maryi i leżącego w kołysce Dzieciątka znów pojawiły się aniołki i pastuszkowie. Ci biblijni towarzysze narodzin Jezusa obecni byli na scenie wielokrotnie, czasem wyglądali tradycyjnie, innym razem oryginalnie. Jeden z pastuszków reprezentujących Szkołę Podstawową nr 1 był… afrykańskim murzynkiem. Szczególne wzruszenie publiczność przeżyła obserwując występ dziewczynek z Ogniska Muzycznego AGN (Agaty Godawskiej-Nicpońskiej). Pięć malutkich, uroczych aniołeczków (do akompaniamentu pastuszka) zaśpiewało pastorałkę „Był pastuszek bosy”. Chociaż „aniołki” z trudem podnosiły główki, aby dosięgnąć mikrofonów, to porywały dziecięcym urokiem i miłością do Jezusa.
    W tegorocznym koncercie po raz pierwszy zaprezentowała się też placówka spoza naszej gminy. Przedstawicielka Katolickiej Szkoły Podstawowej w Nowym Sączu zaśpiewała „Pastorałkę sądecką”, której autorem jest pan Aleksander Porzucek. „Sądeckie trele od Dunajca do Kamienicy” radośnie rozbrzmiewały po sali „Sokoła”. Niektórzy wykonawcy sięgali po mniej znany repertuar kolędowy, inni - bardziej typowy. Uczniowie Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Starym Sączu (w tradycyjnym stroju Lachów) zaśpiewali „Wśród nocnej ciszy”, a reprezentanci Szkoły Podstawowej nr 1 „Do szopy hej pasterze”. Również po powszechnie znaną kolędę „Pójdźmy wszyscy do stajenki” sięgnęli uczniowie Szkoły Muzycznej w Starym Sączu. Dyrygowani przez panią Renatę Jonakowską-Olszowską wykonali ją bez akompaniamentu, ale naprawdę po mistrzowsku. Równie wirtuozerski był występ reprezentantów Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego. Zapomniany już nieco utwór „Bracia patrzcie jeno” pięknie zabrzmiał w damsko - męskiej interpretacji. Niektóre z głosów były tak czyste i „dojrzale”, że - w opinii słuchaczy - mogą zwiastować operową karierę (!) Przegląd szkół zakończył występ gospodarzy - uczniów Prywatnego Gimnazjum, którzy zaśpiewali popularną ostatnio „Kolędę dla nieobecnych”. Na koniec wszyscy uczestnicy (razem z publicznością) odśpiewali „Gore gwiazda Jezusowi.”
    Wszyscy uczestnicy koncertu otrzymali pamiątkowe dyplomy i słodkie upominki. Gratulacje składali im księża prałaci - Marek Tabor i Alfred Kurek oraz burmistrz Jacek Lelek. Ten ostatni przekazał wszystkim obecnym życzenia „szczęścia i zbawienia”, które na spotkaniu opłatkowym burmistrzów miast papieskich usłyszał od przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abpa Stanisława Gądeckiego. Wspólne kolędowanie pięknie podsumował gospodarz Parafii św.Elżbiety ks.Marek Tabor. Zwrócił uwagę na różnorodność interpretacji, ale równocześnie podkreślił, że „każde wykonanie było piękne, płynące z serca i ubogacające”. Serdecznie podziękował obecnym starosądeczanom oraz wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji koncertu. Dołączając się do słów ks. prałata szczególne podziękowania składamy właścicielom, dyrekcji, nauczycielom i uczniom Prywatnego Gimnazjum w Starym Sączu, na których spoczęła większość zadań organizacyjnych (powiadomienie szkół, rozesłanie zaproszeń, dekoracja sali, zakup upominków i prowadzenie koncertu). Dziękujemy także reprezentantom Redakcji „Z Grodu Kingi” - autorce scenariusza pani Zofii Gierczyk, pani Jolancie Czech oraz panu Janowi Czechowi, który wykonał piękne zaproszenia i dyplomy.
            Żegnając się do następnego roku dedykujemy Czytelnikom
                 piękne słowa z poetyckiego scenariusza:
            „Przyjdą znowu szare dni, pełne żalu, win i burz,
            wróci zimny oczu blask, serca chłód i kłamstwa kurz.
            Jeśli tylko stać nas będzie na odmianę serc,
            to sprawimy, że zła w świecie będzie dużo mniej.
            Niech nas radość i nadzieja nie opuszczą ni na krok!
            A miłością ogarnięci, miłością darzący innych
            pozostańmy cały rok”.
Anna Skalska

324541