Przejdź do treści
Z Grodu Kingi
Przejdź do stopki
Przejdź do Menu Techniczne

Menu Dodatkowe

Finał Powiatowego Konkursu Recytatorskiego wierszy Danuty Wawiłow

Treść


.
25 maja 2009 r. - Rywalizacja rozstrzygnięta
Finał Powiatowego Konkursu Recytatorskiego
wierszy Danuty Wawiłow- 28 maja 2009 r.
 
    W eliminacjach  drugiego etapu konkursu recytatorskiego, przeprowadzonego 25 maja 2009r. w czytelni Powiatowej  i Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Starym Sączu, uczestniczyło 39 dzieci przedszkolnych reprezentujących gminy: Grybów, Muszyna, Piwniczna, Podegrodzie, Rytro i Stary Sącz. Nad przebiegiem konkursu czuwała i koordynowała działania p. Jolanta Chruślicka.
Komisja jurorska w składzie: Bronisława Fiałkowska, Małgorzata Dorota Ogorzały i Zofia Gierczyk, uwzględniając wysoki i bardzo wyrównany poziom uczestników zdecydowała o przyznaniu następujących miejsc: Nagrody Specjalnej Grand Prix dla Julii Poręby ze Starego Sącza; dziewięciu I miejsc; ośmiu II i czterech wyróżnień.
Finalistami Powiatowego Konkursu Recytatorskiego Wierszy Danuty Wawiłow zostali:
I miejsce:
Patrycja Piwowar i Maria Soons z  Piwnicznej
Paulina Pękala i Mariusz Główczyk z Grybowa
Aleksandra Matyaszek i Łucja Matyaszek z Podegrodzia
Jakub Dumana z Gołkowic
Maja Stawiarska i Nina Bulanda ze Starego Sącza
II miejsce:
Klaudia Lisowska z Piwnicznej
Zuzanna Ogorzały i Michał Izworski z Rytra
Małgorzata Barna z Muszyny
Zuzanna Garncarczyk i Arkadiusz Mordarski z Podegrodzia
Jarosław Krzak z Gołkowic
Joanna Wójcik ze Starego Sącza
Wyróżnienia:
Katarzyna Polakiewicz z Piwnicznej
Ewa Malaga i Jakub Olszak z Podegrodzia
Kinga Iwan z Gabonia
 
    Wszystkie uczestniczące dzieci w I i II etapie konkursu wraz z opiekunami zostały zaproszone na uroczystość ogłoszenia wyników, połączoną ze spotkaniem autorskim z córką Danuty Wawiłow - również autorką - Natalią Usenko. Uroczystość finałowa miała miejsce 28 maja 2009r. w Domu Parafialnym w Starym Sączu. Rozpoczęła ją i prowadziła p.Jolanta Chruślicka z Powiatowej Biblioteki Publicznej. Przewodnicząca jury p. Bronisława Fiałkowska odczytała nazwiska zwycięzców konkursu, a gość specjalny- p.Natalia Usenko, wręczała nagrody. W miedzyczasie z recytacją swoich wierszy wystąpiły trzy finalistki: Julia Poręba, Nina Bulanda i Maja Stawiarska. Nagrodzono je rzęsistymi oklaskami. W imieniu organizatorów i komisji jurorskiej Przewodnicząca jury przekazała wyrazy uznania i gratulacje „bohaterom dzisiejszego dnia”. Podkreśliła wysoki poziom występów, przepiękne recytacje wierszy, stroje i rekwizyty, równocześnie dziękując opiekunom i rodzicom za wkład pracy w przygotowanie małych artystów. Drugą część uroczystości wypełniło spotkanie z Natalią Usenko, autorką i tłumaczką wielu książek dla dzieci i młodzieży. Pisarka podzieliła się z uczestnikami spotkania wspomnieniami ze swojego dzieciństwa, opowiadała o swoich rodzicach, również pisarzach. Szybko znalazła wspólny język z dziecięcą widownią, dzięki czemu spotkanie przerodziło się w swobodną wymianę zdań. Dzieci zasypywały autorkę pytaniami. Pani Usenko w żartobliwy sposób opowiadała, jak doszło do powstania recytowanych wcześniej przez dzieci wierszy. Na koniec została nagrodzona kwiatami i długo jeszcze podpisywała książki finalistom.
.

.
    Podsumowując przebieg konkursu trzeba zaznaczyć, że udział tak wielu dzieci, ich ogromne zaangażowanie dało wielorakie korzyści kształcące, wychowawcze, poznawcze i rozwojowe. Rozbudzenie wrażliwości, zainteresowań literackich i zamiłowań czytelniczych na pewno zaprocentują w przyszłości - toteż organizowanie tego typu przedsięwzięć powinno spotkać się z powszechnym uznaniem i wdzięcznością.
Jolanta Chruslicka
 
324163