Przejdź do treści
Z Grodu Kingi
Przejdź do stopki
Przejdź do Menu Techniczne

Menu Dodatkowe

Odpust u Świętej Kingi

Treść


.
Odpust u Świętej Kingi
 
   Starosądecki lipiec z Jej imieniem, w uroczystość odpustową ku czci Matki Sądeckiej Ziemi - zawsze przyciągał wiernych z całej okolicy, z najodleglejszych nawet stron. Bieżący rok, jako jubileuszowy, 10-lecia kanonizowania na pewno wywoła jeszcze liczniejsze pielgrzymowania odpustowe do Starego Sącza. W związku z 10 rocznicą warto odtworzyć skrótowy przebieg uroczystości kanonizacyjnej - korzystając z zapisów kronikarskich ks.dra Ryszarda Banacha, o których już wspominaliśmy.
   16 czerwca 1999 r. po długim oczekiwaniu w niepewności i trwodze potężne oklaski i okrzyki „Niech żyje Papież!” przywitały Ojca Świętego, który pozdrawiając zgromadzonych powoli zbliżał się do ołtarza. Rozpoczęła się uroczystość kanonizacyjna. Słowa powitania skierował do Ojca Świętego wyraźnie wzruszony Biskup Tarnowski Wiktor Skworc, mówiąc o miłości, wdzięczności i radości wszystkich zgromadzonych, wyznając przy tym, że słowa nie oddadzą tego, co czuje nasze serce.
.

.
Po akcie pokutnym Sekretarz Kongregacji ds. Świętych abp Edward Nowak poprosił o dokonanie kanonizacji bł.Kingi. Odczytał życiorys Matki Kingi, po czym Ojciec Święty wezwał wszystkich obecnych do modlitwy:
„Bracia i Siostry, zanieśmy naszą modlitwę do Boga, Ojca wszechmogącego przez Jezusa Chrystusa. Wzywajmy wstawiennictwa Najświętszej Maryi Panny i Wszystkich Świętych, aby Duch Święty oświecił nasze umysły, a światło Chrystusa zabłysło w Kościele, który ogłasza świętość jednej ze swoich córek.”
Po tych słowach Schola Chłopięcego Chóru Katedralnego „Pueri Cantores Tarnovienses” śpiewała litanię do Wszystkich Świętych. Po jej zakończeniu wszyscy wstali, a Ojciec Święty siedząc na tronie papieskim, odczytał formułę kanonizacyjną. Warto jeszcze raz przypomnieć te słowa:
„Na chwałę Świętej i Nierozdzielnej Trójcy,
dla wywyższenia katolickiej wiary
i wzrostu chrześcijańskiego życia,
na mocy władzy naszego Pana Jezusa Chrystusa
i świętych Apostołów Piotra i Pawła
a także Naszej,
po uprzednim dojrzałym namyśle
i licznych modlitwach,
i za radą wielu naszych Braci w biskupstwie,
orzekamy i stwierdzamy,
że błogosławiona Kinga jest Święta
i wpisujemy Ją do Katalogu Świętych
polecając, aby odbierała Ona cześć
jako Święta w całym Kościele
W Imię Ojca i Syna i Ducha Świętego
324163