Przejdź do treści
Z Grodu Kingi
Przejdź do stopki
Przejdź do Menu Techniczne

Menu Dodatkowe

Ikona Matki Bożej >Radość wszystkich strapionych< w Petersburgu

Treść


.
IKONA MATKI BOŻEJ
„RADOŚĆ WSZYSTKICH STRAPIONYCH"
w Petersburgu
 
.

.
    Jedną z najsławniejszych ikon Matki Bożej jest ikona pod nazwą „Radość Wszystkich Strapionych" w Petersburgu. O jej wysławieniu istnieje następująca historia.
    23 lipca 1888 r. nad Sankt Petersburgiem rozszalała się straszliwa burza. Jedna z błyskawic uderzyła w kapliczkę koło Huty Szkła znajdującej się na przedmieściach miasta we wsi Kłoczki. Błyskawica wypaliła wnętrze świątyni i część okien, nie tknęła jednak znajdującej się w rogu cerkwi ikony Matki Bożej „Radość Wszystkich Strapionych". Ikona podarowana niegdyś przez rodzinę Matwiejewych zdążyła już pociemnieć, tymczasem podczas uderzenia pioruna nagle zajaśniała niebywałym światłem i opadła na podłogę.
    Obudzona hukiem gromu kobieta, pilnująca świątyni, ujrzała jak nową stojącą na podłodze ikonę, a przed nią rozbitą doszczętnie skarbonkę, do której podczas nabożeństwa zbierano datki. Jej zdziwienie było tym większe, że kiedy zbliżyła się zobaczyła, że do ikony przykleiły się pochodzące ze skarbonki monety ćwierć kopiejkowe. Było ich dwanaście, ale jedna odpadła.
    Na wieść o tym przedziwnym wydarzeniu do kapliczki pospieszyli mieszkańcy Petersburga. Ci, którzy z wiarą i modlitwą przybywali przed świętą ikonę, doświadczali na sobie łaski uzdrowień.
    Ikona Matki Bożej „Radość Wszystkich Strapionych" w Petersburgu posiada znaczną liczbę kopii. Przedstawia ona stojącą Bogarodzicę otoczoną przez nagich i chorych. Aniołowie im pomagają, i wskazują na Matkę Bożą. Na obrazie zaznaczone są monety, które wg podania przylgnęły do obrazy w czasie burzy. Nad całością góruje półpostać błogosławiącego Chrystusa.
Opracował ks.Paweł Tyrawski
na podstawie „Ikony Matki Bożej” Bratczyk - luty 2000
 
324163