Przejdź do treści
Z Grodu Kingi
Przejdź do stopki
Przejdź do Menu Techniczne

Menu Dodatkowe

Niedziela pięknych jubileuszy

Treść


.
Niedziela pięknych jubileuszy
 
     Aż dwie uroczystości jubileuszowe, godne upamiętnienia, zbiegły się 28 czerwca wypełniając niedzielne nabożeństwa w starosądeckim kościele parafialnym. Pierwsza z nich to
 
45-lecie posługi kapłańskiej ks.prałata Alfreda Kurka
 
     Parafialny Oddział Akcji Katolickiej (ze swym prezesem - p.Haliną Borowską), jako inicjator wielu parafialnych poczynań, na 28 czerwca zamówił Mszę św. w intencji ks.Proboszcza parafii p.w. św.Elżbiety. Tego dnia bowiem, również w niedzielę 45 lat temu, alumn tarnowskiego seminarium Alfred Kurek przyjmował święcenia kapłańskie. Czy mógł wtedy przypuszczać, że większość życia i posługi poświęci Staremu Sączowi i tu będzie świętował 45-lecie?
.

.
Sprawujący ofiarę Mszy św. w intencji ks.Jubilata, ks.dziekan Paweł Tyrawski sypnął obliczeniami: 45 lat przeliczył na dni, których wyszły tysiące, a lata posługi podzielił na pierwsze trzy wikariackie w Łącku, kolejne 4 w Tarnowie, a resztę już, imponujące czasowo 38 lat - w Starym Sączu, w tym 23 lata proboszczowania u św.Elżbiety. 45-lecie przybrało więc wyraźnie starosądecki wymiar i charakter, i nie mogło tutaj przejść bez echa.
     W ostatnim liście wystosowanym do wiernych przez ks.Biskupa Ordynariusza, z okazji rozpoczęcia Roku Kapłańskiego, znalazło się wezwanie: „Bądźcie wdzięczni!”. Intencja jubileuszowej Mszy św. udział w niej przedstawicieli wszystkich organizacji i stowarzyszeń parafialnych oraz wiernych; składane podziękowania, gratulacje i kwiaty dowodzą, że starosądeczanom nie trzeba przypominać o wdzięczności.
W koncelebrze Mszy św. uczestniczył również ks.Tadeusz Śmierciak, a intencją mszalną Eucharystii sprawowanej przez ks.prałata Alfreda Kurka była modlitwa za parafię i wszystkich parafian. Oprawę liturgii ubogacił śpiewem chór parafialny, a muzyką poważną, w organowej aranżacji, organista p.Zbigniew Hrabczak.
     Przed końcowym błogosławieństwem u stopni ołtarza ustawiła się kolejka delegacji składających życzenia i kwiaty, byli wśród nich przedstawiciele: Rady Parafialnej, Parafialnego Oddziału Caritas, Stowarzyszenia Przyjaciół WSD w Tarnowie, Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej, Stowarzyszenia Rodzin Katolickich, Grup Modlitewnych i Różańcowych, Chóru Parafialnego i Służby Liturgicznej Ołtarza. Jako ostatni ze składających życzenia podszedł ks.prałat Mieczysław Szabla - ksiądz jubilat obchodzący 50-lecie kapłaństwa również w dniu dzisiejszym w naszym kościele.
     Życzenia w imieniu całej parafii przekazała przedstawicielka Rady Parafialnej p.Maria Ogorzały w następujących słowach:
Czcigodny Księże Prałacie, Dostojny Jubilacie!
W imieniu całej starosądeckiej wspólnoty pragniemy dzisiaj dziękować Bogu i wyśpiewać hymn dziękczynienia za dar Twojego kapłaństwa i za dar Twojej obecności wśród nas. Pragniemy wyrazić ogromną wdzięczność i złożyć życzenia tak ciepłe i serdeczne jak wielka jest troska Księdza Prałata o naszą parafię, o niepowtarzalne piękno naszego kościoła, a przede wszystkim ojcowska troska o ludzi. Dziękujemy za trud i wszelkie duchowe dobro świadczone w czasie 45 lat służby kapłańskiej. Niech wyrazem naszej wdzięczności będzie wspólna modlitwa w intencji dostojnego Księdza Jubilata, by Jezus Chrystus, który jest Najwyższym Kapłanem, udzielał obficie swych łask. Najświętsza Maryja - Matka Kapłanów, św.Elżbieta i św.Kinga - Patronki naszej parafii, niech upraszają Boże błogosławieństwo w zdrowiu i radości po najdłuższe lata kapłańskiej służby. Szczęść Boże!
 
Po odebranych życzeniach zabrał głos, wyraźnie wzruszony i przejęty, Ksiądz Jubilat, dziękując serdecznie Akcji Katolickiej, a w szczególności p.Halinie Borowskiej za inicjatywę, wszystkim stowarzyszeniom, organizacjom i uczestnikom za udział i życzenia, również kapłanom, którzy modlili się razem i całej Parafii. Zapewnił, że mimo kończącej się kadencji proboszczowania, nie opuści Starego Sącza, chce tutaj służyć Panu Bogu i ludziom, dokąd tylko taka będzie Boża wola i ludzkie potrzeby.
 
Msza św. z okazji
50-lecia kapłaństwa ks.prałata Mieczysława Szabli
 
     Była drugim ważnym wydarzeniem niedzieli 28 czerwca w kościele parafialnym pw. św.Elżbiety. O godz. 12.15 na jubileuszowym nabożeństwie zgromadzili się członkowie rodziny, koleżanki i koledzy szkolni, kapłani i wierni obu starosądeckich parafii. W roli gospodarza występujący ks.prałat Alfred Kurek przywitał przybyłych księży jubilatów, przeważnie z ziemi olsztyńskiej, oraz wszystkich zgromadzonych, a w szczególności drogiego Księdza Rodaka posługującego od wielu lat w Bartoszycach na terenie Warmii.
W koncelebrowanej Mszy św. pod przewodnictwem ks.Jubilata uczestniczyli ks.jubilaci: były rektor seminarium w Olsztynie ks.prałat Władysław Turek, ks.Marian Dubicki, ks.Eugeniusz Bartusik i ks.Klempa. Homilię wygłosił ks.Marian Dubicki mówiąc o mocy wiary, o roli rodziny i znaczeniu kapłaństwa. Pogratulował naszym rodzinom tego, że jest w nich miejsce na powołania kapłańskie, że jest ich u nas dużo i od lat wspomagają północne tereny Polski - jak ks.Władysław i ks.Mieczysław - tu obecni dzisiaj. Ksiądz Kaznodzieja przyznał, że tam o wiele trudniej, mniej wiernych i kościoły nie tak piękne jak tutaj, ale Bóg wszędzie jest ten sam, potrzebuje do pomocy serc, głów i rąk kapłańskich.
Taką służbę przed 50 laty podjął ks.Mieczysław Szabla. 2 tygodnie temu obchodził w Bartoszycach jubileusz kapłaństwa, byłem obecny - mówi ks.Kaznodzieja - widziałem, słyszałem, czułem jak jest tam szanowany i doceniany. Ponad pół godziny trwały przemówienia, gratulacje, życzenia i wręczanie kwiatów. Ludzie cenią każdego dobrego człowieka, dobrego kapłana również. Gratuluję Wam! Ksiądz Jubilat przynosi chlubę tej ziemi, przy tym czuje się człowiekiem szczęśliwym, spełnionym, usatysfakcjonowanym jako kapłan. Jak widać - jest w dobrej formie - życzymy mu dalszej posługi, pełni sił i wielu łask Bożych, by mógł dalej pracować i służyć. Kapłaństwo się nie kończy nigdy.
.

.
Koncelebranci. W środku ks.Jubilat - Mieczysław
.
     Serdeczne życzenia złożył też ks.Jubilatowi ks.prałat Alfred Kurek życząc zdrowia, sił i błogosławieństwa na długie lata, dołączając pamiątkę z tej ziemi, obraz, który będzie przypominał Stary Sącz i zapraszał do odwiedzin rodzinnych stron. Długo jeszcze odbierał ks.prałat Mieczysław życzenia i kwiaty od bliskich i znajomych, w imieniu całej parafii złożył je również p.Adam Mordarski. Życzenia przeplatane były pieśniami zespołu dziecięcego prowadzonego przez p.Chojanckiego przy kościele Miłosierdzia Bożego.
Zabierając na koniec głos Ksiądz Jubilat serdecznie podziękował wszystkim, Kapłanom - kolegom, którzy odbyli tak długą podróż, by być tu razem z nim, którzy zawsze swej wierności i życzliwości potrafili dochować, księdzu prałatowi Władysławowi Turkowi dodatkowo za towarzyszenie w radosnych i ciężkich chwilach. Księdzu prałatowi Alfredowi Kurkowi za gościnność i życzliwość, wszystkim składającym życzenia i wszystkim uczestnikom nabożeństwa. Mówił o swej wielkiej wdzięczności Panu Bogu za dar kapłaństwa, dar życia i zdrowia. Przyznał, że bardzo pragnął odprawić Mszę jubileuszową w miejscu, gdzie przed 50 laty odprawiał prymicyjną, że czuje się szczęśliwy ze spełnienia się życzenia, ze spotkania i wspólnej modlitwy. Zapewnił, że zawsze ze wzruszeniem wraca do Starego Sącza. Starosądeckim „życzymy, życzymy” pożegnali ks.Jubilata uczestnicy nabożeństwa.
Szczegółowe informacje biograficzne o życiu i posłudze kapłańskiej można znaleźć na łamach naszej gazetki w osobnym tekście poświęconym ks.Jubilatowi z okazji 50-lecia kapłaństwa.
Zofia Gierczyk
327409