Przejdź do treści
Z Grodu Kingi
Przejdź do stopki
Przejdź do Menu Techniczne

Menu Dodatkowe

Z Giżowską i Wodeckim - relacja z II Festynu Parafialnego

Treść


.
Z GIŻOWSKĄ I WODECKIM
RELACJA Z II FESTYNU PARAFIALNEGO

    W niedzielne popołudnie i wieczór 28 czerwca mieszkańcy osiedla Słoneczne, ale także liczni goście - z pozostałej części miasta i okolic - mieli okazję uczestniczyć w drugim już festynie parafialnym. Tę atrakcyjną plenerową imprezę, której głównym celem było zebranie środków na budujący się kościół, zorganizował proboszcz Parafii Miłosierdzia Bożego ks. Janusz Ryba.
    Na początku festynu trochę przeszkadzał deszcz, ale później niebo się rozpogodziło i do końca imprezy jej uczestnikom towarzyszyła prawdziwie wakacyjna pogoda. Być może pomogły często powtarzane przez konferansjerów zapewnienia, że „Ryba tym razem naprawdę obędzie się bez wody”. W czasie festynu przeprowadzona została loteria fantowa (główna wygrana quad), a także licytacja ofiarowanych przedmiotów, między innymi dzieł starosądeckich artystów. Do rozprowadzenia przygotowano również okolicznościowe „cegiełki”.
    Jako pierwszy wystąpił dziecięcy zespół taneczno- wokalny „Dolina Słomki” z Stronia. Urocze maluchy- najmłodszy członek zespołu miał trzy lata- zaprezentowały szeroki repertuar, od przedszkolnych przebojów po ludowe przyśpiewki. W kolejności na scenie pojawił się młodzieżowy zespół działający przy parafii Matki Bożej Niepokalanej w Nowym Sączu, który zaśpiewał m. in. religijne piosenki znajdujące się niedawno wydanej płycie.
    Po raz kolejny starosądeczanie mieli okazję obejrzeć przedstawienie pt. „Akademia naszych marzeń”, w którym wystąpiły dzieci ze Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „GNIAZDO” i uczniowie Prywatnego Gimnazjum w Starym Sączu. Inscenizacja naprawdę zasługuje na uznanie- ciekawy scenariusz, barwne stroje, baśniowa dekoracja i sympatyczni młodzi aktorzy, z naprawdę rewelacyjnym Szymonem Lekstanem - tegorocznym absolwentem Prywatnego Gimnazjum.
    Kolejnym atrakcyjnym punktem programu były „czary” iluzjonisty Wiesława Jaśkowskiego oraz jego córki Klaudii, która zaprezentowała się w pantomimiczno-iluzjonistycznej scence miłosnej z…. mopem.
Najbardziej oczekiwanym punktem imprezy były występy popularnych gwiazd polskiej estrady - Krystyny Giżowskiej i Zbigniewa Wodeckiego.
    Swoje wielkie przeboje: „Nie było ciebie tyle lat”, „Przeżyłam z tobą tyle lat”, „Złote obrączki”, „W drodze do Fontainebleau” Krystyna Giżowska odśpiewała razem z publicznością, co dowodzi wciąż wielkiej popularności tych piosenek, zwłaszcza wśród średniego i starszego pokolenia. W pierwszym z wymienionych szlagierów piosenkarka wystąpiła w duecie z ks.Januszem i - podobnie jak w ubiegłym roku Eleni - komplementowała umiejętności wokalne ks.proboszcza. Wciąż piękna i elegancka artystka zaśpiewała także swoje nowsze piosenki: m. in. „Powiedz mi, czy mnie kochasz” i „Prywatka u Daniela”. Starosądeczanom bardzo podobała się także sentymentalna podróż do lat sześćdziesiątych, odbyta dzięki piosenkom Kasi Sobczyk - „Trzynastego” i „Rudy rydz”. Występująca przed starosądecką publicznością artystka przyznała się, że te niezapomniane przeboje śpiewała przed laty ze swoim szkolnym zespołem.
    Entuzjazmem nagrodzono występ drugiego wielkiego gościa festynu- piosenkarza, muzyka, instrumentalisty - Zbigniewa Wodeckiego. „Wodecki to jedna wielka anegdota” - powiedział o artyście Andrzej Sikorowski. I rzeczywiście! Z plenerowej sceny sypały się kawały, anegdoty, celne i inteligentne riposty… „Właśnie urodził mi się piąty wnuk” - chwalił się piosenkarz, odgarniając swoje bujne, tylko lekko siwiejące włosy. Patrząc na temperament artysty trudno uwierzyć, że jego piosenkarski debiut miał miejsce w 1972 r. Wodecki opowiadał o swoim życiu- również o wakacjach w Starym Sączu- śpiewał, grał na skrzypcach i trąbce, a nawet udawał rockmana. Przypomniał starszym i pokazał młodym, jak świetnym jest piosenkarzem, jakie piękne pisze i śpiewa piosenki. Debiutancki utwór „Znajdziesz mnie znów”, „Zacznij od Bacha”, wielki przebój roku 85 - „Chałupy welcome to”, znane z koncertów życzeń „Oczarowanie” to tylko niektóre z zaśpiewanych utworów. Była też oczywiście „Pszczółka Maja” - nazwana przez piosenkarza arią, która zmieniła jego życie.
    Występy gwiazd zakończyły się około godziny dziewiętnastej trzydzieści, ale zabawa trwała prawie do północy. Do tańca przygrywała orkiestra Marka Zięby, z nowymi solistami- księżmi Januszem i Józefem.
    Wszystkim organizatorom i sponsorom parafialnego festynu i koncertu gwiazd należą się słowa uznania i podziękowanie. Dotyczy to między innym parafianek z Mostek, które raczyły uczestników wspaniałymi specjałami- pieczonym na łopacie chlebem ze smalcem i smakowitymi ciastami.  Nagłośnienie imprezy przygotował pan Ryszard Gawrol, a prowadzili ją- Anna Górz i Wojciech Lasek.
    W sponsoring festynu włączyły się: Urząd Miejski w Starym Sączu - burmistrz Marian Cycoń, „MULTI” Stary Sącz - Mieczysław Plata, „MULTI” Nowy Sącz - Józef Pawlik, Leszek Gabryś, Firma Handlowa „MAG-FERUM” - Krzysztof i Andrzej Pietrzak, „BIUROWIEC” - Anna i Grzegorz Baran, „SAM-CHEM” - Teresa i Adam Stolarscy, PH „REKIN”- Antoni i Wiesława Pawlik, HP „ROLNIK” - Stary Sącz, Sklep jubilerski „SEZAM” - Bogdan Buczek, Piekarnia „EPI”- Stary Sącz, Firma „MEBLEX”, Bank Spółdzielczy w Starym Sączu, Zakład Remontowo- Budowlany- Zdzisław Szewczyk, Galicjanka Energia Sp. z o.o. - Powroźnik, Wyroby Wędliniarskie Moszczenica - Mikulec, Małopolski Ośrodek Ruchu Drogowego Nowy Sącz, Handlowo - Produkcyjna Spółdzielnia Pracy „Gorzków”, Firma Handlowa „Fart” Kraków, BIT - Witek Niebylec, MOTO-SERWIS - Jacek Krok Nowy Sącz, BAĆ POL - Nowy Sącz, Spółdzielnia Ogrodnicza Ziemi Sądeckiej - Nowy Sącz, Urząd Gminy w Gorlicach, wójt Gminy Gorlice - Ryszard Guzik.
Przygotowała Anna Skalska
324163