Przejdź do treści
Z Grodu Kingi
Przejdź do stopki
Przejdź do Menu Techniczne

Menu Dodatkowe

PIERWSZA OLIMPIADA MŁODYCH LACHÓW

Treść


.
PIERWSZA OLIMPIADA
MŁODYCH LACHÓW
 
Od czwartku 31 maja do soboty 2 czerwca teren Diecezjalnego Centrum Pielgrzymowania im.Jana Pawła II stał się areną sportowej rywalizacji dzieci i młodzieży szkół z terenu gmin Podegrodzie i Stary Sącz.
Olimpiada została zorganizowana przez Diecezjalne Centrum Pielgrzymowania w Starym Sączu i Zespół Szkół w Barcicach w ramach projektu Fundacji Rozwoju Ziem Górskich.
Uroczyste otwarcie imprezy poprzedził przemarsz reprezentantów szkół biorących udział w zawodach. Ta nowa, warta rozpropagowania inicjatywa, to w ogromnym stopniu zasługa p.Doroty Młyńskiej-Postrożny, nauczycielki wychowania fizycznego w Gimnazjum w Barcicach i „duszy” tego przedsięwzięcia, której przyświecała idea wskazania młodzieży piękna sportowej i olimpijskiej rywalizacji.
Obecność na otwarciu Olimpiady Młodych Lachów starosądeckiego kolarza - olimpijczyka p.Jana Magiery bardzo uświetniła inaugurację tej potrzebnej sportowej imprezy. Wszak odbyła się ona w roku 30. Letnich Igrzysk Olimpijskich, które rozpoczną się w Londynie już 27 lipca.
Reprezentanci szkół niosący tabliczki z ich nazwami, prowadzeni w rytm muzyki przez starosądeckie Tamburmajorki do malowniczego symbolu lachowskiej olimpiady: znicza olimpijskiego, pięciu kolorowych splecionych ze sobą kół, skrzyżowanych ciupag i lachowskiego kapelusza, prezentowali się wspaniale.
Ogień z Ołtarza Papieskiego przenieśli ubrani w regionalne i sportowe stroje przedstawiciele uczestników z obu gmin, a znicz zapalił burmistrz Jacek Lelek, uroczyście otwierając starosądeckie igrzyska.
Poczet sztandarowy harcerek i harcerzy dokonał wciągnięcia flagi na maszt.
Historię olimpizmu i jej ideę przybliżył zebranym ks.Tadeusz Sajdak dyrektor DCP, gospodarz miejsca i współorganizator zawodów, który zaprosił na to barwne wydarzenie. Honorowy patronat nad nim objęli: Małgorzata Gromala - wójt Podegrodzia i Jacek Lelek - burmistrz Starego Sącza, którzy serdecznie przywitali przybyłych. Witał ich także Grzegorz Garwol - dyrektor barcickiego Zespołu Szkół. Wszyscy podkreślali, że najważniejszą sprawą jest wzięcie udziału w dobrych zawodach, i podjęcie sportowej rywalizacji, a zajęte miejsce, czy wygrana - to sprawa mniejszej wagi.
.

.
Oczywiście głos zabrał również niezwykły gość tego spotkania p.Jan Magiera, skromny, mimo wielkich osiągnięć sportowych, człowiek, który powinien być wzorem godnym do naśladowania dla następnych pokoleń sportowców. Ten wspaniały kolarz szosowy i torowy, reprezentant narodowej reprezentacji Polski w Wyścigach Pokoju, Mistrzostwach Świata, dwukrotny uczestnik Olimpiad w Tokio i Meksyku, pierwszy wielki specjalista „jazdy na czas” i późniejszy trener - przekazał młodzieży, na ręce dyrektora Gimnazjum im.Juliusza Słowackiego w Starym Sączu p.Stanisława Majcy, swój treningowy rower marki „Jaguar” z lat 60. XX wieku oraz kask rowerowy, które będą w Gimnazjum eksponowane.
Wyraził przy tym nadzieję, że może spośród starosądeckiej wyrośnie jeszcze lepszy od niego kolarz.
    Po oficjalnym, uroczystym otwarciu, sportową rywalizację rozpoczęły wyścigi kolarskie i zwinnościowy tor przeszkód. Po rozpoczęciu tych konkurencji zapytałam p.Jana co sądzi o tego rodzaju inicjatywach, wyraził swój zachwyt i wielką aprobatę dla pomysłodawców, organizatorów i uczestników.
Nad sprawnym przebiegiem Olimpiady czuwali koordynatorzy gminni - Leszek Kożuch (Podegrodzie) i Dorota Młyńska-Postrożny (Stary Sącz).
W konkurencjach sportowych wzięło udział ponad 800 uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych.
W pierwszym dniu igrzysk uczestnicy wyścigów rowerowych - uczniowie klas V i VI szkół podstawowych i gimnazjów - wystartowali na swoich dystansach na trasie wiodącej dookoła starosądeckich błoni. W tym samym czasie dziewczęta i chłopcy młodszych klas próbowali swoich sił w zwinnościowym torze przeszkód, który składał się z biegu wahadłowego na dystansie 10 m, slalomu z piłką, przeskoków zawrotnych, przenoszenia wahadłowego piłeczek, przełożenia szarfy pod koszulką, przejścia nad i pod płotkiem, próbując pokonanie trasy w jak najkrótszym czasie. Zadanie nie było łatwe!
Dekoracji zwycięzców w tym dniu dokonali burmistrz Jacek Lelek wraz z wiceburmistrzem Kazimierzem Gizickim
    W drugim dniu Olimpiady Młodych Lachów w hali sportowej im.Jana Gryźlaka w Barcicach swe mecze rozgrywali siatkarze. Finały piłki nożnej w kategorii szkół podstawowych i gimnazjalnych odbyły się w Brzeznej. Oczywiście na obydwu obiektach zawodnikom towarzyszyli kibice, gorąco dopingując swym koleżankom i kolegom.
    Trzeci dzień zawodów rozpoczął występ zespołu regionalnego „Małe Podegrodzie”, który jak zwykle zachwycił. Pierwszą z rozgrywanych konkurencji był trójbój lekkoatletyczny: bieg, rzut piłką lekarską i skok w dal.
Starsi uczestniczyli w turnieju strzeleckim - strzelanie z karabinka pneumatycznego Henel i Slavia sprawiło uczestnikom ogromną frajdę.
Punktem kulminacyjnym trzeciego dnia Olimpiady był bieg maratoński w wersji mini. Towarzyszyły mu wielkie emocje. Walka była zacięta, ale do mety dotarli wszyscy.
Podsumowania tych niezwykłych trzydniowych sportowych zmagań dokonał dyrektor Zespołu Szkół w Barcicach Grzegorz Garwol podkreślając, że wszystkim startującym przyświecały idee olimpijskie i zasady fair play. „Sport szkolny - powiedział - jest jak najlepszym przykładem dobrego i godnego uczestnictwa w zawodach, a zaangażowanie młodych sportowców, ich wola walki z przeciwnikami i własnymi słabościami pozwala wierzyć, że spośród nich wyrosną nowi olimpijczycy. W wyczynowym sporcie tego czasami brakuje, dlatego młodzi sportowcy mogą w tym zakresie stanowić wzór dla dorosłych”.
Dyplomy, nagrody i puchary zwycięzcom wręczyli starosądeccy radni: przewodniczący Komisji Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Marian Lis, przewodnicząca Rady Miejskiej Ewa Zielińska, dyrektor DCP w Starym Sączu oraz Dyrektor Zespołu Szkół w Barcicach Grzegorz Garwol. Po zakończeniu dekoracji opuszczono flagę i przy dźwiękach średniowiecznego utworu „Omnia Beneficia” zagaszono znicz.
W imprezie brali udział wolontariusze, a w ramach olimpiady zorganizowany został konkurs plastyczny „Jestem mistrzem olimpijskim”.
Podczas zawodów były również występy zespołów tanecznych: Best, Allegro 1 i Allegro 2 z Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury w Starym Sączu oraz zespołu wokalnego Zespołu Szkół w Barcicach prowadzonego przez Marka Kanika.
Zawodnikom sprzyjała pogoda, a po sportowych emocjach uczestnicy zawodów wspomagali swe organizmy poczęstunkiem.
Dyrektor Grzegorz Garwol serdecznie podziękował ks.Tadeuszowi Sajdakowi, nauczycielom sprawującym pieczę nad uczestnikami Olimpiady Młodych Lachów, nauczycielom Zespołu Szkół w Barcicach zaangażowanym w organizację i przeprowadzenie zawodów oraz sędziom. Szczególne słowa uznania i ogromne podziękowania zostały skierowane do p.Doroty Młyńskiej-Postrożny, pomysłodawczyni i koordynatorki Olimpiady Młodych Lachów, za przygotowanie i przeprowadzenie tak wspaniałej imprezy sportowej.
Słowa podziękowania przekazano sponsorom: Fundacji Rozwoju Ziem Górskich, starosądeckim piekarniom: Hopek, Epi oraz cukierni Raj z Gołkowic oraz czuwającym nad bezpieczeństwem uczestników zawodów: Grupie św.Pawła Apostoła działającej przy Diecezjalnym Centrum Pielgrzymowania, wolontariuszom Stowarzyszenia Sursum Corda oraz starosądeckim policjantom: asp.Andrzejowi Kołodziejowi i asp.Adamowi Gromali. Opiekę medyczną sprawowały panie pielęgniarki: Barbara Żabecka i Marta Pawlik.
Szczegółowe wyniki zawodów I Olimpiady Młodych Lachów można znaleźć na stronie Zespołu Szkół w Barcicach www.zsbarcice.edu.pl, z której skorzystałam dopracowując szczegóły relacji z tej pożytecznej imprezy, która oby stała się cykliczną i na stałe wpisała się w pejzaż Ołtarza Papieskiego w Starym Sączu.
Jolanta Czech
 
126503