Przejdź do treści
Z Grodu Kingi
Przejdź do stopki
Przejdź do Menu Techniczne

Menu Dodatkowe

Polsko-węgierska przyjaźń

Treść


.
Polsko-węgierska przyjaźń
Współpraca międzynarodowa między
Radnóti Miklós Gimnázium z Dunakeszi
a Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych w Starym Sączu
 
    W dniach 14-18 czerwca 15-osobowa grupa młodzieży węgierskiej wraz z 3 opiekunami- nauczycielkami języka angielskiego z zaprzyjaźnionej szkoły średniej w Dunakeszi na Węgrzech- Radnóti Miklós Gimnázium gościła w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Starym Sączu. Tegoroczny program współpracy z Węgrami został przygotowany przez koordynatorów wymiany ze szkołą w Dunakeszi panie: Agnieszkę Adamek, Beatę Damasiewicz oraz Annę Mazur. Na korytarzu szkoły powstała wystawa prac konkursowych w języku angielskim uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych oraz młodzieży węgierskiej z Dunakeszi "Pocztówka z Węgier". Należy nadmienić, iż pobytowi Węgrów w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych towarzyszyły obchody dni polsko-węgierskich, nad którymi oficjalny patronat sprawował Węgierski Instytut Kultury im.Balassiego w Warszawie. Wymiana międzynarodowa pomiędzy naszą szkołą a szkołą węgierską oparta jest na zawartej w 2010 roku deklaracji współpracy, a hasłem przewodnim są słowa come over - overcome. (przyjedź - pokonaj). Założeniem współpracy jest bowiem nauka języka angielskiego, przełamywanie strachu przed praktycznym posługiwaniem się językiem obcym oraz odkrywanie wspólnych korzeni i szacunek dla różnic kulturowych. Podczas ich pobytu zostały zorganizowane wycieczki fakultatywne, konkursy językowe i warsztaty kulturoznawcze. Oczywiście wszystko w języku angielskim. We czwartek gości z Węgier w auli Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych powitał z-ca dyrektora pan Grzegorz Skalski. Młodzież z Polski zapoznała się ze swoimi nowymi kolegami z Węgier, których przez najbliższe kilka dni gościli w swoich domach. Na Węgrów czekały oczywiście słodkie niespodzianki: tradycyjne polskie 'krówki' od Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Warszawie, pyszne babeczki ufundowane przez Cukiernię "Jeziorek" w Starym Sączu oraz woda mineralna przekazana na rzec współpracy polsko-węgierskiej przez Rozlewnię Wody Mineralnej "Piwniczanka".  Węgrzy otrzymali również prezenty oraz foldery i albumy turystyczne przekazane przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu, Nadleśnictwo Krościenko, Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Warszawie oraz Urząd Miasta i Gminy Szczawnica. Pierwsze bariery w posługiwaniu się językiem obcym zostały przełamane. Po uroczystości powitania w budynku szkoły młodzież węgierska, wraz z goszczącymi ich uczniami z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych, udała się do domów. Tam czekały na nich polskie potrawy i polska gościnność.
    W starosądeckim kinie "Sokół" 15 czerwca odbyło się oficjalne powitanie grupy młodzieży węgierskiej, z Radnoti Miklós Gimnázium z Dunakeszi na Węgrzech wraz z opiekunami, przez burmistrza p.Jacka Lelka. W uroczystości wzięła również udział młodzież z Gimnazjum im.Jana Pawła II z Gołkowic na czele z p.dyrektor Renatą Burchel. Gimnazjaliści z Gołkowic również w tym samym czasie gościli swoich rówieśników z Radnoti Miklós Gimnázium w ramach współpracy międzynarodowej.  Burmistrz Miasta i Gminy w Starym Sączu pan Jacek Lelek oficjalnie przywitał młodzież z Dunakeszi oraz nauczycieli języka angielskiego z Radnoti Miklós Gimnázium: p.Ritę Ráthné Murányi, p.Kingę Deák Varga i p.Ildiko Hegedus. Pan Burmistrz podkreślił zalety współpracy międzynarodowej, silne więzi Starego Sącza z Dunakeszi oraz życzył grupie węgierskiej niezapomnianych wrażeń w Starym Sączu. W uroczystości wzięła również udział dyrekcja Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Starym Sączu, państwo: Małgorzata Konstanty, Beata Szlachetka oraz Grzegorz Skalski.
    Uroczystość poprowadzili w języku angielskim uczniowie Technikum Leśnego w Starym Sączu - Piotr Świętach i Mateusz Horowski, a kolorytu całej uroczystości dodały uczennice z klasy II Technikum Organizacji Usług Gastronomicznych, które wystąpiły w przepięknych strojach regionalnych: Maria Kulig i Sabina Stawiarska.  Zespół The University of P.A.G.O.R pod kierunkiem p.Anny Pasiut profesjonalne wykonał hymn polsko-węgierskiej współpracy 'We shall overcome" oraz dwie polskie piosenki, a kolejną wielką niespodzianką dla Węgrów był przepiękny występ zespołu regionalnego "Małe Podegrodzie", którego opiekunem jest p.Małgorzata Liber.
    W starosądeckim kinie odbyła się również uroczystość wręczenia nagród laureatom międzynarodowego konkursu kulturoznawczego „A Postcard from Hungary", w której wzięli udział węgierscy uczniowie ze szkoły w Dunakeszi oraz wszyscy uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Starym Sączu. Zwyciężyli Monika Fałowska, Piotr Michalik, Tomasz Dulak i Dawid Opyd z ZSP w Starym Sączu oraz: Juhas Mirtil, Kovacs Anna oraz Arana Doro z Dunakeszi. Nagrody ufundowane przez Przedstawicielstwo Turystyki Węgierskiej w Polsce oraz Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Warszawie wręczyła dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Starym Sączu - p.Małgorzata Konstanty. Uroczystość w kinie "Sokół" zakończyła się wręczeniem wszystkim Węgrom upominków ufundowanych przez Urząd Miasta w Starym Sączu. Wykonawców z zespołu "Małe Podegrodzie" nagrodzono niebieskimi i żółtymi balonami od Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Warszawie.
    Węgrzy, którzy przebywali w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych udali się na wycieczkę po Starym Sączu, podczas której przewodnikami byli uczniowie klasy II Technikum Obsługi Turystycznej Dawid Opyd, Kinga Zaremba, Rafał Lasyk oraz Piotr Konopka, którzy w języku angielskim opowiadali gościom z Węgier o zabytkach Starego Sącza. Odbył się również konkurs wiedzy o Starym Sączu w języku angielskim: Odkrywanie wspólnych polsko-węgierskich korzeni. Śladami św.Kingi dla uczniów z Węgier i uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych, którzy gościli ich w swoich domach. Liczyła się polsko-węgierska współpraca. Zwycięzcami okazała się grupa, do której należeli: Császár Emese i Galambos Adrienn z Dunakeszi oraz Edyta Pociecha z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Starym Sączu.
    W południe grupa polsko-węgierska udała się na pyszny polski obiad przygotowany przez uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Starym Sączu pod kierunkiem pań: Małgorzaty Zięby, Doroty Kulig, Beaty Łęczyckiej oraz Teresy Zaziąbło. Ogromny wkład pracy wspomnianych nauczycieli oraz uczniów klasy Ia kucharz małej gastronomii oraz klasy II technik kelner oraz klasy II technik hotelarz zaowocował przepięknie udekorowanym polskim stołem, polskimi przysmakami i profesjonalną obsługą kelnerską. Na polsko-węgierskim stole, przygotowanym w budynku Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Starym Sączu na ul.Mickiewicza, królował domowy chleb ze smalcem i ogórkiem kiszonym, żurek z jajkiem i kiełbasą oraz schab ze śliwką z młodymi ziemniakami, a także znakomite desery. Węgrzy poznali niezwykłe smaki polskich dań.
    Po obiedzie odbył się konkurs plastyczny na boisku szkolnym pod hasłem "Starosądeckie obrazy", który został przeprowadzony dzięki wsparciu firmy "Biurowiec" ze Starego Sącza. Polscy uczniowie wspólnie z węgierskimi kolegami tworzyli starosądeckie pejzaże kredą na boisku szkolnym. Dyrektor szkoły p.Małgorzata Konstanty wraz z wicedyrektor szkoły p.Beatą Szlachetką wyłoniły zwycięską parę. - Dióssi Dóri z Dunakeszi i Anna Nowogórska.  Dzięki przychylności Dyrektora Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu młodzież węgierska z Dunakeszi mogła spędzić popołudnie bezpłatnie zwiedzając Miasteczko Galicyjskie oraz Sądecki Park Etnograficzny.
     Zostają wspomnienia z wycieczek po regionie. W sobotę 16 czerwca uczniowie i nauczyciele z Węgier, wraz z polskimi uczniami z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Starym Sączu pod opieką nauczycieli języka angielskiego Agnieszki Adamek, Beaty Damasiewicz, Anny Dudy oraz Anny Mazur, wybrali się na wycieczki krajoznawcze w okolice Tatr i Pienin. O urokach regionu w języku angielskim opowiadał Węgrom uczeń klasy II Technikum Obsługi Turystycznej Piotr Konopka. Poznali piękno Pienin podczas wędrówki wąwozem Homole z Jaworek. Zwiedzili średniowieczny zamek Dunajec w Niedzicy, którego węgierska historia splata się z polską oraz mieli możliwość bezpłatnego zwiedzenia elektrowni wodnej w Niedzicy z przewodnikiem. Dla Węgrów i polskich uczniów możliwość zwiedzenia elektrowni wodnej była ciekawym doświadczeniem. Mogli również podziwiać piękno okolic Jeziora Czorsztyńskiego podczas rejsu statkiem "Harnaś". Nie zabrakło również wrażeń na Gubałówce w Zakopanem, a czas wolny na Krupówkach pozwalał na rozmowy w języku angielskim z kolegami z Węgier.
    Należy podkreślić, iż bogaty program pobytu Węgrów mógł zostać w pełni zrealizowany dzięki wsparciu Urzędu Miasta w Starym Sączu, Banku Spółdzielczego ze Starego Sącza, firmy Sądeckie Wodociągi sp z o.o. z Nowego Sącza oraz Rady Rodziców przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Starym Sączu. Dziękujemy również Elektrowni Wodnej z Niedzicy za możliwość bezpłatnego zwiedzania elektrowni, Dyrektorowi Muzeum Okręgowego z Nowego Sącza za zgodę na bezpłatne zwiedzenie Miasteczka Galicyjskiego i Sądeckiego Parku Etnograficznego, a także organizatorom rejsów po Jeziorze Czorsztyńskim, Polskim Kolejom Linowym oraz Dyrektorowi Muzealnego Zespołu Zamkowego w Niedzicy za umożliwienie zobaczenia atrakcji turystycznych regionu ze znaczną zniżką.
    W niedzielę, w rocznicę pobytu Ojca Świętego Jana Pawła II w Starym Sączu, grupa polsko-węgierska wraz z p.Agnieszką Adamek, p.Beatą Damasiewicz i p.Dominiką Olech udała się na wycieczkę edukacyjno-rekreacyjną na Przehybę, która zakończyła się sukcesem dzięki przychylności Nadleśnictwa Stary Sącz oraz ogromnego zaangażowania i wielkiego profesjonalizmu p.Marii Dominik - przewodnika górskiego beskidzkiego, która opowiadała Węgrom ciekawostki o pięknie Pasma Radziejowej i Beskidu Sądeckiego. Na Przehybie młodzież z Polski i Węgier wspólnie przygotowała ognisko, usmażyli smaczne kiełbaski od firmy "Konspol" z Nowego Sącza. Wzięli również udział w konkursie plastycznym w polsko-węgierskich parach pod hasłem "Górskie krajobrazy - malowanie darami natury". Powstały piękne pejzaże mieniące się przeróżnymi kolorami z natury. Autorami najlepszych prac okazali się Szöke Bernadett i Claudia Wójcik.
.

.
    Węgrzy wraz z polską młodzieżą wędrowali niebieskim szlakiem z Przehyby do Rytra. Towarzyszyła im woda mineralna ufundowana przez rozlewnię wód mineralnych "Piwniczanka". A Wdżary Niżne - niewielka polana w Paśmie Radziejowej - stała się punktem szczególnym dla polsko-węgierskiej grupy. Wszyscy chwycili się za ręce na symbol międzynarodowej przyjaźni i podskoczyli wysoko. Za nimi rozciągał się piękny górski krajobraz, który na długo pozostanie w pamięci węgierskiej młodzieży i ich opiekunów.
    Wędrówka po Beskidzie Sądeckim zakończyła się uroczystością pożegnalną w restauracji "Miś" w Starym Sączu. Królował więc tradycyjny polski żurek z kiełbasą i kurczak z młodymi ziemniakami. Smaki polskich potraw, rozmowy w języku angielskim, wspomnienia, nowe polsko-węgierskie przyjaźnie... tak wyglądało niedzielne popołudnie w restauracji "Miś" w Starym Sączu. Na koniec z-ca dyrektora szkoły pan Grzegorz Skalski pożegnał grupę węgierską zwracając szczególną uwagę na znaczenie współpracy między Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych a szkołą średnią w Dunakeszi. Na zakończenie p.Grzegorz Skalski oraz koordynatorzy wymiany wręczyli grupie węgierskiej upominki od Starostwa Powiatowego z Zakopanego oraz nagrody dla laureatów konkursów ufundowane przez Wydawnictwo Macmillan oraz Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Warszawie. A potem niespodzianka dla nauczycieli z Węgier- otrzymali przepiękne kompozycje kwiatowe, których autorką była pani Olga Wojciechowska, a w nich przepiękne kwiaty bzu zrobione przez panią Kazimierę Smoleń, dzięki czemu Węgrzy mogli zabrać ze sobą część Polski.
    Wymiana międzynarodowa z Węgrami jest wspaniałą okazją dla uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych do tego, aby doskonalić w praktyczny sposób język angielski. „Dzięki tej wymianie mogłyśmy bliżej poznać kulturę i obyczaje panujące na Węgrzech. To wspaniała przygoda. To wspomnienie na całe życie.” - mówią zgodnie uczennice szkoły, Anna Masiarz, Claudia Wójcik oraz Anna Nowogórska. A tymczasem Agata Bodziarczyk, Paulina Sekuła i Justyna Olszowska z klasy II TE dodają: „Wymiana była super. Warto brać udział w takiej wymianie. Dzięki tej wymianie mogłyśmy podszkolić język angielski. Poznałyśmy trochę węgierskich słów. Poznałyśmy nowych ludzi”. Ku zaskoczeniu uczniów z Polski młodzież z Węgier musiała nauczyć swoich polskich kolegów śpiewać piosenkę po węgiersku. Wspólne wykonanie węgierskiej piosenki zakończyło tegoroczny pobyt Węgrów w Starym Sączu. W październiku tego roku grupa uczniów z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Starym Sączu znów pojedzie na Węgry, aby szlifować angielski i poznawać kulturę węgierską.
Beata Damasiewicz
 
222542