Przejdź do treści
Z Grodu Kingi
Przejdź do stopki
Przejdź do Menu Techniczne

Menu Dodatkowe

Diamentowa rocznica królowej angielskiej Elżbiety II

Treść


.
Diamentowa rocznica
 
    Na początku ubiegłego miesiąca królowa angielska Elżbieta II obchodziła swój diamentowy jubileusz. Była to nie lada uroczystość, której obchody trwały kilka dni, a mieszkańcy Wysp Brytyjskich cieszyli się z czterodniowego weekendu.
W 1952 roku świat obiegła wiadomość o śmierci króla Jerzego VI, który zmarł na raka krtani, a ponieważ nie miał syna na tronie zastąpiła go 25-letnia Elżbieta. Angielska królowa, która zasiada na tronie od 60 lat znana jest światu, jako Elżbieta II. Jej prababka królowa Wiktoria rządziła dłużej od niej, bo aż 63 lata. Istnieje duża szansa, że królowa Elżbieta pobije ten rekord.
    Prawdopodobnie wszyscy jesteśmy ciekawi, co należy do obowiązków królowej. Otóż Elżbieta II otwiera sesje parlamentu, powierza utworzenie rządu liderowi zwycięskiej partii i przyjmuje dymisje premiera. Reprezentuje kraj w czasie licznych podróży zagranicznych i stoi na czele wielu organizacji charytatywnych.
Królowa nie posiada formalnej władzy nad polityką państwa niemniej jednak nie można bagatelizować jej wpływów. W czasie swojego panowania brytyjska monarchini zdobyła ogromnie doświadczenie polityczne i szacunek najważniejszych polityków.
Podczas jej rządów zmieniło się w Wielkiej Brytanii 12 premierów, w Stanach Zjednoczonych 12 prezydentów, a w Watykanie 6 papieży.
.

.
Obchody diamentowego jubileuszu rozpoczęły się w niedzielę 3 czerwca. Królowa wraz z małżonkiem, księciem Filipem oraz najbliższą rodziną udali się na przejażdżkę po Tamizie. Płynęli na specjalnie przygotowanej królewskiej barce, kierując kolumną tysiąca łodzi, barek i kajaków.
    W poniedziałek odbył się specjalny koncert pod pałacem Buckingham (rezydencją królowej) z udziałem największych światowej sławy artystów. W koncercie wystąpiły takie gwiazdy rocka, jak: Paul McCartney, Elton John i Cliff Richard. Cała trójka artystów posiada tytuł szlachecki.
    We wtorek Elżbieta II wzięła udział w nabożeństwie dziękczynnym w katedrze Świętego Pawła, po którym przejechała ulicami Londynu.
Na jubileuszowe uroczystości do Londynu ściągnęły tysiące fanów brytyjskiej monarchini. Długi weekend był wspaniałą okazją do wspólnego świętowania i integracji.
 
Iwona Macałka
(korespondencja z Londynu)
 
238923