Przejdź do treści
Z Grodu Kingi
Przejdź do stopki
Przejdź do Menu Techniczne

Menu Dodatkowe

Wernisaż wystawy malarstwa Marty Bielawskiej

Treść


.
WERNISAŻ WYSTAWY MALARSTWA
MARTY BIELAWSKIEJ
 
    W środę 30 maja w Galerii „Pod Piątką” starosądeckie Centrum Kultury i Sztuki zorganizowało wernisaż wystawy. „Abstrakcja” - malarstwo Marty Bielawskiej, na której zaprezentowane zostały obrazy „będące efektem ciągłego poszukiwania nowych form ekspresji odbiegających od sztuki figuratywnej”.
Jak napisano w zaproszeniu na otwarcie wystawy Marta Bielawska - malarka z zamiłowania, od dziecka związana z Ziemią Sądecką, a szczególnie ze Starym Sączem, Rytrem i Piwniczną. Członek Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych i Klubu Artystów Plastyków ARKADA. Maluje obrazy olejne, akwarele, pastele i gwasze o różnorodnej tematyce”. Liczni uczestnicy tego wydarzenia podziwiali z zainteresowaniem przedstawiony fragment twórczości Marty Bielawskiej, nie szczędząc słów uznania.
    Na blogu Autorki www.martabielawska.blogspot.com znalazłam następujące informacje:
.

.
„Rozpoczynam właśnie przygodę z prezentacją mojej twórczości artystycznej w wirtualnej przestrzeni Internetu. Zapraszam do mojego świata sztuki, pasji i emocji, Marta. Kilka słów o mnie.
Urodziłam się w Myśliborzu na Ziemiach Zachodnich, lecz od dziecka związana jestem miejscem zamieszkania, nauki i pracy zawodowej z Ziemią Sądecką, szczególnie ze Starym Sączem, Rytrem i Piwniczną. Od grudnia 2006 r. mieszkam w Nowym Sączu. Z wykształcenia jestem nauczycielką po Liceum Pedagogicznym w Starym Sączu (1968), studium z plastyki i studiach magisterskich z nauczania początkowego w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie (1980).
Pracowałam jako nauczycielka w pięknych miejscowościach Doliny Popradu: Żegiestowie, Muszynie-Złockiem, Piwnicznej-Zdroju, Rytrze - jako dyrektor tamtejszej szkoły (1983-1990) oraz znów w Piwnicznej, by tu zakończyć swą karierę pedagogiczną (1998). Za osiągnięcia w pracy dydaktyczno-wychowawczej i oświatowej otrzymywałam nagrody i odznaczenia m. in. medal za zasługi w rozwoju sportu szkolnego od SZS w Nowym Sączu (1988), złoty krzyż zasługi od Prezydenta RP(1989). Od dzieciństwa realizuję się w swojej największej pasji, jaką jest rysunek i malarstwo.
W młodości doskonaliłam swój warsztat pod okiem profesor Ewy Harsdorf w zespole plastycznym w Miejskim Domu Kultury „Kolejarz” w Nowym Sączu, co wywarło znaczny wpływ na mój rozwój artystyczny. Moje dwie prace znalazły się w 1971 r. w Muzeum w Nowym Sączu na wystawie prac tegoż zespołu, zorganizowanej na jego XX - lecie.
Jako mieszkanka Piwnicznej, wielokrotnie przedstawiałam swoją twórczość na wystawach indywidualnych i zbiorowych, prezentując tę gminę w kraju (Warszawa, Wieliczka, Nowy Sącz, Stary Sącz, Piwniczna), jak i za granicą (Słowacja, Węgry).
Od momentu zamieszkania w Nowym Sączu aktywnie realizuję swoje kulturalne zainteresowania i twórcze pasje.
W 2006 r. zostałam członkinią Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych - grupa twórcza nowosądecka i od tej pory prezentuję swoje prace na licznych wystawach zbiorowych, tematycznych i konkursowych, biorę udział w plenerach malarskich organizowanych przez TPSP oraz inne organizacje i instytucje.
W styczniu 2008 roku miałam indywidualną wystawę w Galerii TPSP przy ul.Jagiellońskiej 48 prezentującą mój bogaty dorobek artystyczny.
Od 2009 r. należę do “Civitas Christiana” oddział w Nowym Sączu, ul.Kardynała Wyszyńskiego 3. Z zaangażowaniem uczestniczę w organizowaniu wystaw i innych prezentacji prac naszych twórców w galerii towarzystwa w Klubie Artystów Plastyków “Arkada” funkcjonującym od niedawna przy tym stowarzyszeniu w Galerii-Pracowni “Piwnica Pod Arkadami“.
Maluję obrazy olejne, akwarele, pastel, gwasze, a tematyka mnie interesująca to pejzaż, martwa natura i kwiaty. Moje malarstwo charakteryzują klimaty przepełnione światłem i cieniem, toteż w wielu obrazach, w tym subtelnych nocnych pejzażach, uwieczniam niepowtarzalny nastrój. Nie boję się eksperymentów, w dorobku mam również śmiałe prace abstrakcyjne”.
    Wystawa trwała do 30 czerwca i zapewne tak, wielu starosądeczan, jak i turystów miało okazję ją obejrzeć, ciesząc oczy twórczością artystki związanej ze Starym Sączem.
Zanotowała Jolanta Czech
 
222542