Przejdź do treści
Z Grodu Kingi
Przejdź do stopki
Przejdź do Menu Techniczne

Menu Dodatkowe

15 lat Starosądeckiego Chóru Parafialnego

Treść


.
15 lat
Starosądeckiego Chóru Parafialnego
 
Chór Parafialny, działający przy parafii św.Elżbiety w Starym Sączu, ma 15 lat. W niedzielę - 25 listopada, jego członkowie oraz dyrygent Stanisław Dąbrowski, zaprosili starosądeczan na koncert jubileuszowy.
Chór powstał 10 września 1997 roku przy starosądeckiej Farze, pod patronatem Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej, a jego organizacji podjął się wówczas nauczyciel Mieczysław Rams. Dzięki pomocy ks.prałata Alfreda Kurka możliwe było zebranie odpowiedniej ilości członków i rozpoczęcie prób.
Pierwszym dyrygentem zespołu została Zofia Pychyrek. Po jej rezygnacji w 2002 roku, prowadzenia chóru podjął się Stanisław Dąbrowski - dyrygent Starosądeckiej Międzyszkolnej Orkiestry Dętej. I tak pozostaje do dziś. Przed pięciu laty na dziesięciolecie swojego istnienia chórzyści otrzymali nowe stroje, w których wykonali koncert jubileuszowy..
W ciągu 15 lat istnienia przez zespół przewinęło się około setki wykonawców. Dzisiaj liczy on 37 zaangażowanych śpiewaków i posiada bogaty repertuar psalmów, pieśni eucharystycznych, maryjnych, przygodnych, okolicznościowych, pasyjnych, patriotycznych oraz kolęd. Łącznie blisko 120 utworów.
.

.
Chór pielęgnuje i kultywuję rodzimą starosądecką tradycję zwłaszcza w odniesieniu do twórczości uznanego starosądeckiego kompozytora Jana Joachima Czecha, którego jubileusz 125 rocznicy urodzin będzie świętowany w najbliższym czasie.
Zespół uczestniczy we wszystkich ważnych momentach życia miasta, parafii, w świętach diecezjalnych oraz występuje gościnnie w sąsiednich parafiach wzdłuż Dunajca i Popradu, szczególnie szerząc kult św.Kingi. Dwukrotnie gościł też na Węgrzech.
Od lat chór ściśle współpracuje ze Starosądecką Międzyszkolną Orkiestrą Dętą wykonując perełki muzycznej literatury światowej i polskiej (Haendel, Bach, Gounod, Mozart, Verdi, Franck, Elsner).
Obecnie chór i jego członkowie znajdują troskliwego opiekuna w osobie proboszcza ks.prałata Marka Tabora, żywo interesującego się pracą zespołu, jego sukcesami i problemami, zawsze gotowego nieść pomoc i służyć dobrą radą.
Koncert jubileuszowy zgromadził w kościele św.Elżbiety kapłanów z parafii, władze samorządowe i mieszkańców Starego Sącza, a chór uraczył ich najpiękniejszymi pieśniami ze swojego bogatego repertuaru. W drugiej części chórzyści zaprezentowali się wraz ze Starosądecką Międzyszkolną Orkiestrą Dętą.
Ten dzisiejszy koncert pokazuje, że to nie jest tylko takie zwykłe odmierzanie tych 15 lat. Wy naprawdę zrobiliście doskonałe postępy, wspaniale pokazujecie i udowadniacie, że można osiągać bardzo wiele, kiedy tylko się chce i ma się bardzo mądre, dobre kierownictwo - zwrócił się do chórzystów burmistrz Starego Sącza Jacek Lelek.
Jubileusz był okazją do podziękowań. Te powędrowały na ręce Stanisława Dąbrowskiego, ks.prałata Alfreda Kurka, ks.prałata Marka Tabora, panów Mieczysława Ramsa i organisty Zbigniewa Hrabczaka.
 
Kinga Bednarczyk
 
327409